| anonim_4396 a întrebat:

Eu sunt o fire singuratica si timida si nu am reusit sa imi fac prieteni nici macar dintre colegi. As vrea intai sa imi fac prieteni din alte clase, si apoi sa ma duc la ceva activitati in care sa socializez cu adolescenti de varsta mea. Nu am reusit sa imi fac prieteni din clasa pentru ca nu avem nimic in comun. Fetele vorbesc despre baieti, iar cu baietii nu pot discuta, pentru ca fac glume proaste despre mine. Cum as putea sa cunosc persoane din alte clase? Si ce as putea sa discut cu ei, cum sa incep o conversatie, mai ales ca eu am fost abordata de baieti/fete pe hol, dar nu m-au mai cautat. Daca as aborda si eu fete/baieti care stau singuri pe hol ar fi bine? Problema la mine este ca nu pot sa leg prietenii de durata... Si toti pe care ii cunosc se distanteaza de mine. Si a doua intrebare, la ce cercuri/activitati pot sa merg ca sa socializez? Multumesc anticipat ca v-ati petrecut timpul citind mesajul meu.

4 răspunsuri:
| DaReZon a răspuns:

Ti-am lasat un mesaj privat. Sa il citesti si sa imi raspunzi happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cum ai zis si tu problema e la tine.
Nu e vorba ca nu ai nimic de impartit cu cei din clasa la tine. Pentru ca esti prea rusinoasa nu poti sa iti faci prieteni. Asa o sa fie si cu cei din alte clase.
Trebuie sa inveti sa treci peste timiditate. Dar stiu ca asta nu e usor pentru ca am si eu cativa prieteni asa ca tine.
La faza cu cei pe care ii cunosti si se distanteaza de tine nu stiu ce sa iti zic. Depinde cum te porti cu ei. Daca toti fac asta inseamna ca gresesti cu ceva. Asta numai tu poti afla cu ce.

| Cosmin1I a răspuns:

Let's be friends.

| Miawlica a răspuns:

Si mie mi-a fost greu, acum un an m-am mutat in alta tara pentru ca mama mea a locuit acolo de un an si eu tatal meu nu am vrut sa stam departe de ea, asa ca ne-am mutat si noi acolo, chiar daca nu stiam nici sa zic buna ziua in limba aia. Fratele meu mai mare a implinit vara acea chiar cu cateva saptamani inainte sa plecam 18 ani si atunci a inceput clasa a 12-a, iar eu m-am dus acolo la scoala si nu aveam nici-un prieten fiindca nu stiam limba. La inceput m-au ajutat cateva colege, si la inceput multi au fost curiosi si au vrut sa fie prieteni cu mine, dar... cum nu puteam sa vorbesc cu ei, nu am fost asa buni prieteni, si chiar daca aveam cativa prieteni nu erau prieteni adevarati, stateam toata pauza degeaba si nu faceam nimic o ora si jumatate (atata era pauza mare fiindca aveam ore pana la 3:00) si deseori cand veneam de acasa plangeam ca vroiam sa-mi vad vechii prieteni din Romania, si tot asa pana cand am dat vacanta de vara
cand am plecat sambata sau duminica de acolo, si am stat o luna si ceva ( acolo au doar 2 luni vacanta de vara) mi-am vazut prietenii, s-au schimbat multe si fratele meu acum e la facultate, dar am inceput scoala din nou, m-am dus la liceu (chiar daca am 12 ani, aici faci 6 clase si dupa 6 ani de liceu, cred ) dar acum e diferit, am incercat sa-mi fac multi prieteni la scoala asta ca sa nu mai sufar asa de mult ca la scoala trecut, mai ales ca acum stiu putin mai bine sa vorbesc.Nu stiu daca te pot ajuta cu ceva dar am crezut ca te vei simti mai bine dac iti zic povestea mea, eu zic ca ar trebui sa incerci sa vorbesti cu cineva, pentru ca eu nu am putut si am suferit din cauza asta, daca incerci sa vorbesti cu cineva intreaba-l/intreab-o de hobby-uri si asa, sau gaseste-ti tu un hobby al tau, de exemplu volleyball, si poate gasesti acolo pe cineva care sa-ti poata fi prieten. Si scuze ca am scris asa mult. pa happy