| anonim_4396 a întrebat:

Saluut! Am si eu o intrebare. Vreau sa aflu de unde provine numele meu de familie, unde se afla originea.Numele este 'NEGRU' si locuiesc in Botosani. Bunicii si stra-bunicii locuiesc in sate de pe langa Botosani big grin Imi puteti da niste informatii?
Dau fundita big grin

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multe nume vin din porecle, trecute in actele oficiale de oameni cu putina pregatire in vremuri vechi si ramase asa.in timpul razboiului de independenta multi la inrolare erau cunoscuti ca; a ilioaiei, a catrinei, a petrei.asa isi treceau numele si asa a ramas.

4 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

In Romania exista mai multe familii cu acest nume.El provine dintr-o porecla.Un stramos avea o piele mai inchisa la culoare si consatenii il strigau Negru.Treptat porecla s-a transformat in nume de familie pentru urmasii individului negricios.Aceeasi origine,adica bazata pe o caracteristica fizica, o au si alte nume ca:Albu, Cretu, Rotundu, Grasu.

| vangaelis a răspuns:

Incearca asta
www.myheritage.ro

sper sa mearga.

| MisFit20 a răspuns:

Poate te tragi din Negru Voda. Nu exista posibilitatea.

| nuarde a răspuns:

Cel mai sigur cred că numele tău de familie provnine dintr-o familie de țărănoi care au venit de prin bacău direct în botoșani, și fiind nergri de supărare că nu au ce mănca, și-au ales ca nume de familie : negru. Pe urmă a apărut formația alb și negru. laughing Fundița poți să ți-o bagi undeva!