| Lightrose a întrebat:

Sambata trebuie sa vina iubitul sa ma ia si sa stau la el pana a2a zi dupa Paste(suntem la distanta). Parintii mei nu vor sa ma lase sa plec pentru ca nu-l vor pe iubitul meu.Acum am aflat ca tata trebuie sa plece cu o zi inainte de Paste in afara.Eu vreau sa plec la iubitul meu nu ne-am vazut de o luna si atunci parintii nu stiau ca ne-am vazut.Pe o parte ma gandesc ca ar trebui sa stau cu mama de Paste ca e singura, dar pe de alta parte ei nu i-a pasat ca de Craciun m-a luat cu ea la tara desi mi-as fi dorit sa stau cu iubitul meu; iar ea de ceva timp nu-mi mai da deloc bani si ma gandesc:de ce eu si iubitul meu sa dam bani pe drum si sa stau la el mai putin si sa nu stau la el mai mult cand parintii mei nu ne ajuta niciodata(precizez ca sunt majora si sunt ultimul an la liceu).
Eu sunt undeva la mijloc si nu stiu ce sa fac. Ajutati-ma

Răspuns Câştigător
| Anna04 a răspuns:

Convinge-o pe mama ta si pe iubitul tau sa va petreceti pastele impreuna (toti 3 la tine acasa) daca se poate. Spune-i mamei tale ca acum il iubesti si pe el si ca ar trebui sa te inteleaga si chiar daca o sa iti interzica sa te intalnesti cu el tu,ca orcine altcineva,vei continua sa te vezi cu el pentru ca il iubesti, iar daca te va dezamagi iti va fi rusine sa ii dai dreptate mamei tale, dar daca ea te sustine acum cand il iubesti te va ajuta sa depasesti si momentele rele din relatia voastra. sper ca te-am ajutat

7 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Trebuie sa ai o discutie serioasa cu parintii tai, sa le dai ocazia sa-ti cunoasca iubitul, sa le ceri asta si in final sa il accepte. Faptul ca te intalnesti pe ascuns cu el nu iti rezolva problema ci o complica. Dupa ce treci de acest pas in care el este acceptat de parintii tai poti face urmatorul.Trebuie sa le spui ca este mai bine sa stie de tine unde esti, ce faci si ca doresti sa le ceri sfaturi.In privinta petrecerii o poti imparti in doua: mergi la el cateva zile inainte de pasti(cu permisiunea parintilor) si de pasti vine el la tine si iti vor cunoaste parintii! O cale amiabila care satisface ambele dorinte!

| gigiro a răspuns:

In general,sarbaorile religioase se petrec in familie.Ele nu sunt ocazii pentru intalniri de dragoste,ci,pentru " reintregirea si regasirea familiei". Asa incat, de paste e bine sa stai acasa si cu alta ocazie, inainte sau dupa paste sa te intalnesti cu prietenul.

| Deea a răspuns:

Eu zic sa mergi cu iubitul tau. Parintii tai ar trebui sa inteleaga ca nu mai ai 10 ani sa stai mereu dupa ei. Mai ales mama ta. Si ea a fost odata tanara, si sigur a trecut prin multe situatii asemanatoare. Dar nici singura nu poti sa o lasi. Ai putea sa il chemi pe iubitul tau sa petreaca pastele cu tine si cu mama ta, sau sa o iei pe mama ta cu tine la iubitul tau ca nici singura nu poti sa o lasi. Paste fericit!

Răspuns utilizator avertizat
| Lightrose explică:

Specific ca e un baiat deosebit si nu m-a inselat niciodata(suntem impreuna de 3 ani)

| Lightrose explică:

Mama nu ar accepta ca iubitul meu sa doarma la mine sau sa dorm cu el in pat.Mama prefera sa renunte la mine decat sa il accepte pe el

| Lightrose explică:

Nu poate exista o cale amiabila pentru ca orice as face parintii mei nu vor accepta(cel putin mama sigur nu). Inainte sau dupa Paste nu ne putem intalni pentru ca am de invatat pentru bac