| anonim_4396 a întrebat:

Schimbari in viata pentru mine in ultima vreme. Acum doua luni eram inconjurat de prieteni,zeci de prieteni. Pana am spus "hop" si am inceput sa ii testez pe fiecare in parte sa vad care merita si care nu merita prietenia mea. In cazul meu am fost precum o floare caruia ii rupi petalele si ramai numai cu tulpina. Asa buni prieteni am avut incat m-am distantat de ei si am ramas numai eu si umbra. Testul prieteniei pe care SA FIU AL DRACU ca nici unul nu l-a trecut. Pana si cel pe care l-am considerat cel mai bun prieten mi-a tras teapa. Fostei mele iubite i-am dat eu papucii in urma unor neintelegeri. In momentul de fata am ajuns sa fiu singur cuc si nu pot sa cred cat de repede si-au putut arata unii adevarata fata pentru ca in doua luni sa nu mai raman cu nimic... Ma simt scarbit de oameni pentru ca ani am stat in prezenta acestor persoane si sa constat ca atatia ani am fost un orb si un prost in fata lor. Am fost un fraier care sa le sustina lor chefurile si la o adica nimeni nu te mai cunoaste. Iar cel pe care l-am considerat cel mai bun prieten,cel pe care l-am pus cu mine la masa,i-am dat de imbracat,de incaltat,l-am considerat ca pe un frate, Sa fuga dupa ei. Mda. Pentru o viata sanatoasa trebuie sa evit excesul de oameni falsi.

24 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Si eu am fost cindva inconjurat de prieteni. Dar cand m-am imbolnavit grav, s-a aratat cine imi e prieten cu adevarat, doar doua dintre persoanele ce le cunosteam au venit sa vada si sa se intereseze de mine. Si nu erau dintre cele la care ma asteptam sa fie.
Testele sunt periculoase pentru relatii. Pentru ca un prieten adevarat e greu de gasit. Cineva care sa iti tina companie gasesti usor, dar sa gasesti un prieten, asta e ceva.
Cred ca ai invatat una din cele mai dure, dar mai importante lectii de viata. Ca nu te poti increde in nimeni, ca trebuie sa te descurci de unul singur. Asa nu vei mai avea asteptari de la unul sau altul, si vei sti ce ai de facut. Si nu vei mai avea surpriza tradarii.
Si crede-ma ca imi place enorm ultima ta fraza: "Pentru o viata sanatoasa trebuie sa evit excesul de oameni falsi"

| mgtow a răspuns:

Eee asa sant romanii nesatui & ordinari. Eu imi autosatisfac nevoie cu banii mei fara niciun prieten sau vreo mincinoasa. Cand ai bani nu-ti lipseste nimic. Nici in femei nu poti sa ai incredere, maine e cu tine si poimaine se fûte cu unu pe bani

| miolina a răspuns:

In viitor, la zeci de pieteni, te gandesti la sute de intrebari, le scrii pe hartie si ii rogi sa raspunda sincer la intrebari. Apoi ii verifici pe fiecare, raspunsurile la intrebari.

| Freya1 a răspuns:

Niciodata nu ai prieteni ci cunostinte.Eu am invatat ca fiecare isi are interesul si nimeni nu o sa iti faca un bine doar sa fi tu fericit daca nu are si el de castigat.
Pe viitor fa-ti cunostinte pe care sa nu te bazezi 100% si o iubita in care o sa poti avea minimul de incredere deoarece si daca vrei si daca nu cu ea iti vei face casa, familie copii, ea te va ingriji si sustine nu un prieten care acum e acum nu.
Nu avea incredere decat in tine si nu iti pune niciodata baza toatala in nimeni decat in tine

| lpavel a răspuns:

Mda, de aceea se zice mai bine un prieten adevarat decat 1000 de falsi! Si eu am avut foarte multi prieteni dar cum zici si tu nu au trecut testul. Diferenta e ca eu nu i-am incercat ca asa as fi vrut ci asa s-a intamplat in viata. Totusi mie mi-au mai ramas 2 prieteni care intr-un fel au trecut testul dar nu in totalitate. Ca sa zic mai exact cum sunt ei: deci suntem ca fratii, vorbim de toate ne ajutam cu tot ce putem dar cand vine vorba pe mandrie, adica care e mai destept, cui ii merge mai bine, etc se ivesc certuri intre noi laughing eu am zis ca mai bine renunt cu aceasta mandrie decat sa-i pierd, ca na, nimeni nu e perfect si daca vrei sa ai prieteni mai trebuie sa lasi de la tine. Apoi am ajuns la concluzia ca atunci cand ma enervez pe ei atunci lasa si ei dupa mine laughing si uite asa am ramas prieteni buni inca din copilarie! big grin

| OldSoul a răspuns:

Aia e.
Prietenii vin si pleaca.
Prietenia nu exista.
Intrebarea e daca X te tradeaza cu prima ocazie sau cand nu are de ales.
Toti au un pret, care e pretul tau pentru prietenii tai, asta e treaba.
Bine, sunt constient ca suna cam ciudat dar cred ca se intelege ideea.
Aia e, daca vrei sa ai multi prieteni trebuie sa fii constient ca-i ai doar la bine, la greu, dispar unul cate unul pana ramai singur.

| Holiday a răspuns:

Si cam cum i-ai testat?!

| NLS a răspuns:

Exista si prietenii adevarate, care trec testul timpului. E drept, cam rar.
In rest, toti umbla dupa interes, si de indata ce se iveste ocazia, te ranesc.
Mai bine unul si adevarat, decat mult si prost.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Stiu cum e (oarecum). Eu mi-am pierdut cel mai bun om (cu, care am rupt din aceeași pâine și am împărțit acelasi bidon de Noroc) din vina mea, pentru o pereche de buci. (Eu am fost jigodia, mi-o asum, *fetița* a plecat, eu am rămas singur, tovarășu' se învârte prin cerculete de oameni calumea prin afara, eu pana acum 8 luni am muncit la negru). A dracu' soartă, nu doarme. Dar la tine e cu totul altceva, e mai bine asa, decat sa dai de jigodii ca mine, mai bine fara.

| ALGator a răspuns:

Toate bune, dar pentru ca tot i-ai epuizat pe toți ai avea un răgaz să meditezi dacă nu cumva ai ridicat piatra cam prea des. Aruncă o privire și în oglindă. Pentru că există și alte școli care spun să te folosești de oameni așa cum sînt ei.
În plus, statistic vorbind, e mai improbabil ca toți pe care ii întâlnești să aibă lipsuri.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E plina lumea de oameni care se plang cat de ipocriti sunt altii si cum e aproape imposibil sa gasesti prieteni adevarati.
De ce nu reusesc toate aceste persoane sa se gaseasca unii pe ceilalti si sa lege prieteniile pe care considera ca le merita si le pot oferi, asta e imposibil de inteles.
Oricum, sa fim seriosi, cat de inocent poate sa fie cineva sa creada chiar si un moment ca e posibil macar in teorie sa aiba nu stiu cate zeci de prieteni buni? Si cum ar putea sa se imparta intre atatia prieteni in asa fel incat sa nu le dezamageasca asteptarile? Ori asteptarile prietenilor nu conteaza, important e sa ne iasa noua lucrurile asa cum ne dorim?
Sper ca nu te deranjeza ca am pus atatea intrebari, dar m-am gandit sa compensez faptul ca tu nu ai pus niciuna. Plus ca erau retorice, nu e ca si cum chiar as fi vrut un raspuns din partea ta la ele.
Da, sunt destui ipocriti, dar nu e vina altora daca tu sau altcineva nu reusiti sa gasiti unul sau cativa prieteni care sa merite sa fie numiti asa. Nimeni nu e perfect si e aproape imposibil sa nu existe dezamagiri mai mici sau mai mari in legatura cu unul sau altul, dar sa nu cadem in extrema cealalta si sa avem impresia ca numai noi am fi in stare sa fim buni prieteni si toti ceilalti nu merita prietenia unor fiinte asa de deosebite cum suntem noi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cand descoperi ca apa e uda, sa revii cu alt post. Ok?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"Testul prieteniei pe care SA FIU AL DRACU ca nici unul nu l-a trecut. "

Iti garantez ca daca toti am aplica nu stiu ce test din asta am ramane de tot fara prieteni. Asteptarile noastre pot fi nerealiste si ne pot demonstra ca nu cunoastem niciodata respectivele persoane cu adevarat, ori cand abia le cunoastem nu mai le agream ca inainte.

Eu inteleg daca un prieten te abuzeaza si iti face rau, te dezamageste, dar sa-i iei la "testat": mi se pare cu totul altceva, chiar ceva cam deplasat.

Nu e niciunul frate cu tine ca nu impartiti aceeasi mama sau casa. Deci sa nu exageram comparandu-ne prietenii cu ce vedem din carti si filme.

Eu zic sa fii totusi mai tolerant. Oamenii gresesc. Si tu poti gresi. Important e sa ne mai si recunoastem greselile, sa cautam solutii de impacare. E normal sa mai apara si certuri, nemultumiri. Numai ca unii nu vor accepte ideea.

Sa-mi zici acum ca sunt eu pe langa ce spui tu si vei demonstra ca n-ai avut decat prieteni imaginari in cel mai bun caz. Ai fi putut trai niste iluzii o buna bucata de vreme.
Da, da, toti pot fi curvulite ciufute, lacome si egoiste, dar prieteni care sa fie marionetele tale nu prea se gasesc, sorry.
Problema la tine e ca tu consideri ca te-ai implicat mai mult decat ei si nu-ti raspund pe masura ca sa-ti intoarca vreo favoare, asa pare din ce ai descris. Dar prietenii nu se arunca la Recycle Bin numai pentru ca au picat teste. Poate si tu le-ai pica testele lor daca si-ar pune mintea.

Si la final trag si atentia asupra acestui lucru: "Fostei mele iubite i-am dat eu papucii in urma unor neintelegeri. "
Pai da, asa sa faci si cu urmatoarea sau urmatoarele tipe.
La prima cearta e OUT. Ca doar relatiile amoroase nu admit certuri si rezolvari.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

App domne, ce ai mai facut cu suparatul ala? Te mai baga in seama? laughing Sau si-a gasit alt bff care sa il laude la fiecare 2 cuvinte?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu, si-a gasit alta iubita care sa faca asta. A nu stiu cata. N-o sa dureze mult oricum nici cu asta. Mai ales ca mai nicio relatie nu dureaza cand nu se naste din ceva serios.
Ne intelegem mai bine, si-a mai recunoscut si el o buna parte din neghiobia si prostia extrem de multa care-l caracterizeaza sau l-a caracterizat, totodata si eu il tolerez mai bine. Tine de rabdare. Are el si parti bune, altfel nu mai tineam legatura.
Am mai scris si pe la o intrebare pusa de Bacemi acum cateva luni.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"Am mai scris si pe la o intrebare pusa de Bacemi acum cateva luni." Mda, avand in vedere ca schimbi conturile mai ceva ca lenjeria intima, nu e ca stau sa te caut zilnic pe aici. Oricum, e bine. Cum ar fi viata asta fara bff. Clar laughing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mai am si alti amigos. Dar cu el sunt mai apropiat, nah.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

VEzi ca aia imaginari nu se punbatting eyelashes

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Https://www.tpu.ro/......ca-vei-fi/

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Imi dau lacrimele, ce sa zic.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Stai ca acum creierul meu a procesat totul. Te meditai la mate? O.o

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ah, interesanta remarca. Da, cam toata clasa facea meditatii in gimnaziu fiindca profa de la clasa adormea pe toata lumea. Lucra cu 2-3 elevi mai olimpici/talentati, iar restul ne uitam pe pereti. Din liceu insa n-am mai avut probleme sau in facultate.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mi se intampla de multe ori sa citesc ceva dar sa "procesez " mai greu totul. Posibil ca citesc prea repede laughing. Chestie haioasa. Acum cateva saptamani bune nu am vorbit cateva zile cu prietena mea. Idiotul meu drag de sef vine intr-o zi si zice ca cretinul mare de director vrea un DLC in putin timp. Iti dai seama ce misto e cand te trezesti cu asa ceva. Cred ca nici nu dormisem vreo 4 zile la rand. Terminam la munca, continuam acasa de facut. Cum am zis, nu am vorbit cu ea ceva timp. Nici la alergat nu mai iesisem. Primesc un mesaj la munca. Cred ca era vreo 2. Il citesc dar nu il citesc, cum sa zic eu. Oricum, dupa pentru nu stiu ce motiv imi venea in cap cartea lui Dante, Divina Comedie. In drum spre casa ma tot gandeam de ce naiba imi vine in minte cartea aia, ce citisem acolo. Cand ajung acasa dau sa o sun pe ea si vad din nou mesajul. Daca tin minte, era cel mai frumos compliment care l-am primit pana acum. Ceva de genul " o secunda cu tine e cat o ora in iad" laughing. Deci eu citisem mesajul dar nu il bagasem oarecum in seama, creierul meu il tinea acolo undeva. Aiurea chestie.
Cat despre profa ta, lasa ca e bine. La mine am aflat in liceu ca toate fetele in 1-7 se meditau la ea. De aia eu cand luam un 10, mai punea la una un 10 pe degeaba in fata mea, ca vezi domne nu e bine sa am eu mai multi de 10 decat ea. Pentru cativa ani m-a scarbit chestia asta dar cand imi aminteam situatia lor din Ro, parca ma mai lasa inima in pace.

| Lleahh a răspuns:

Un om isi arata adevarata fata la final si in momentele tale cele mai grele. Nu ai pierdut nimic, spune sarut mana ca ai scapat de asa 'prieteni'. Mai bine sa fii singur decat inconjurat de oameni falsi, care te fac sa te simti singur.
Cu totii ramanem singuri la un moment dat. Ai grija pe cine iti alegi de prieten!