| sanea06 a întrebat:

Scrieti 5 lucruri pe care le-ati face pentru o familie nevoiasa. Cel mai original primeste funda

Răspuns Câştigător
| sofisis a răspuns:

Eu daca as putea, as da parintilor job-uri si le-as asigura copiilor educatia.
E singurul mod in care poti ajuta real, pe viata pe cineva.
Haine, alimente etc vor veni si singure daca ambii parinti au servicii.
Si daca nu au nici casa, as incerca sa le gasesc o varianta sa locuiasca undeva ori fara chirie, ori cu o suma modica.Sau poate o casa sociala.

7 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Nu exista acele 5 lucruri.
Pentru ca o familie novoiasa, dac vrei sa ii oferi ceva, oferi in primul rand, timp sa o vizitezi si asculti povestea lor.
Prin acea poveste iti poti da seama de ce au nevoie.
Cel mai important lucru este sa le oferi capilor familiei: tata si mama, un loc de munca.
Avand acel loc de munca si salariu, isi vor putea permite sa iisi ia singuri cele necesare.
Mai est un lucru:
Sa fie ajutata mama acelei famili, dac au deja 2-5 copii, sa mearga la un ginecolog sa ii lege trompele, pentru, ca din cauzele acelei familii nevoiase,
sunt copii, prea multi pentru posibilitatile lor financiare.
Faptul ca aceste familii nu sunt ajutate sa nu mai faca atatia copii.
Poate suna cinic, dar...
In rest: haine, mancare, bani, sunt lucruri trecatoare.
Azi la au, maine nu le mai au.
Dar, ajutorul medical, un servici, sunt mult mai valoroase.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Cel mai bun lucru pe care-l poti face e sa-i inveti putina carte (gen aritmetica elementara si cateva chestii de cultura generala) iar in paralel sa-i inveti scoala vietii (multi o au deja)

| ancaval a răspuns:

1. Hrană

2. Îmbrăcăminte.

3. Adăpost.

4. Sfaturi și câteva vorbe bune. ( care să îi ajute să treacă peste probleme )

5. Prietenie. ( probabil că m-aș atașa de acei oameni, aș lega o prietenie cu ei. Am tot respectul pentru oamenii care sunt încercați de viață. )

| Seepty a răspuns:

1. Un loc de adapost
2. Hrana, apa, haine
3. O rugaciune catre Dumnezeu pentru ei.
4. A-i aduce pe calea credintei
5. Si sa le caut un loc de munca.

| FrateleAndrei a răspuns:

1 Bani;
2 Hrană;
3 Vorbe bune;
4 Haine;
5 Jucării (dacă au copii)
Funda?

| Gatsby a răspuns:

Adapost, hrana, carti de rugaciuni, haine si animale pe care sa le ingrijeasca sa le tina de urat(in niciun caz sa le manance!)

| MaryElen a răspuns:

Un ajutor financiar, le poti duce imbracaminte pe care nu o mai folosesti