| Agnes21 a întrebat:

Seară bună! Să presupunem că inițiezi o conversație cu o persoană, persoană pe care nu o cunoști, dar ți-a atras cumva atenția în mediul online. După ce purtați ceva conversații (zile, poate chiar săptămâni) realizezi că nu rezonezi cu persoana respectivă sau nu ai prea multe de învățat de la ea, fie te plictisește, fie îți transmite o stare nu tocmai pozitivă... cauze diverse. Ar fi una dintre cauze mai mult decât suficientă pentru a lăsa persoana respectivă cu seen în mijlocul conversației? Ce alte cauze v-ar determina să recurgeți la acest gest?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In situatia aia nu as lasa-o in seen, as fi mai sec in discutii. Sec natural, chiar nu as mai avea prea multe de discutat. I-as raspunde la intrebari, as spune cate o propozitie neutra din cand in cand, si l-as lasa pe el sa se plictiseasca, vorbind "singur".
S-ar lasa singur, intr-un final.

13 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Desigur ca ar fi mai mult decat suficient, eu am intrerupt o legatura chiar si dupa un contact fizic indelungat, nu doar in mediul online. De regula dureaza intre 7-30 de zile sa cunosti o persoana in totalitate(asta si in functie de timpul liber al fiecaruia) si daca dupa acest timp realizezi ca persoana nu este pentru tine(adica influenteaza nu neutru ci negativ), intrerupi legatura no matter what.

| PainTech a răspuns:

Seen in niciun caz.

| Ineys a răspuns:

Seen = nesimtire.
Daca ar fi in fata ta si ti-ar zice ceva, echivalentul e sa te faci ca ploua. Nu cred ca ai face asta, dar o faci online pentru ca esti "acoperit".

| Agnes21 explică (pentru Ineys):

Sunt de acord. Eu cel puțin, nu aș putea să las cu seen un mesaj care nu e de lăsat, aș încerca să închei subtil conversația. De asta am și pus întrebarea, eram curioasă cum ar proceda alți oameni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citind pe acest site, parca invat sa fiu mai "neglijenta". Nu am fost niciodata in stare sa evit, mereu tratam oamenii ca pe sfinti, ca sa fiu tratata de "acei oameni" ca si cum eu as fi pacatul. O gluma chiar proasta.
Bine, intre necunoscuti e exceptie, ca nu inteleg ce zice si ocolesc. Dar cand imi insista pe subiect incep sa ii trancan si eu "subiectele mele in stilul meu".
Deci, ca sa iti dau raspunsul inteligent, tu stii cu cine vorbesti, noi nu ar trebui sa comentam cu "ale noastre" ca probabil nu sunt si "ale tale". Tu stii ce i-a atras atentia persoanei sa vorbeasca cu tine, probabil interesat sa afle ceva anume si cand a obtinut, a zburat.
Unde ti-a dat "seen"? Esti sigur/a ca nu incerca sa scape de notificare, stii sigur ca a citit ceva?
Poate, se plictisea la inceput, si-a gasit altceva de facut, i s-a parut neinteresant. Unii se baga in seama numai ca sa cunoasca, sa afle ceva nou, colectionand "oameni". Aceia sunt mereu in cate un grup, si cand grupu e ocupat, cauta persoane noi.
Eu de obicei cand vorbesc de mai multe ori cu aceeasi persoana, o termin numai cu cearta, sau daca persoana aia ma ignora pe mine. Eu nu las oamenii. Dar asta la mine, poate este din cauza comportamentului tatalui meu, imi vorbeste de parca sunt datoare, ma invinovateste, ma acuza ma ataca, desi nu fac "ce zice despre mine", se leaga de mine ma acuza ma judeca. O fi vreun joc al lui de a "seful", iar asta ma afecteaza.

| Agnes21 explică (pentru anonim_4396):

Înțeleg în prima parte atitudinea ta față de oameni pentru că și a mea e destul de similară.
În legătură cu tatăl tău, chiar îmi pare rău. Și sincer îți spun că te înțeleg pentru că și eu pățesc cam același lucru cu al meu. Eu m-am obișnuit și nu mai las să mă afecteze pentru că în trecut mi s-a întâmplat să-mi scadă încrederea în sine din această cauză. Sper să nu fie și la tine la fel. Atunci când ai să te descoperi pe tine cu adevărat și ai să înțelegi ce rol joci în lumea asta, părerea lui e irelevantă.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Agnes21):

Cand nu poti sa te duci altundeva sau sa vorbesti altceva cu altcineva, n-ai ce sa faci in viata decat sa ramai o victima ca "asta e lumea".

| Agnes21 explică (pentru anonim_4396):

Da, dar asta nu va fi ceva permanent. Nu-ți poate controla întreaga viață.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Agnes21):

Dar uite ca poate...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă m-ar plictisi sau nu mi-ar transmite un vibe bun, în nici un caz nu aş lăsa-o cu seen în mijlocul conversaţiei, ci i-aş da ignore sau aş încerca să închei socializarea cu ea într-un mod diplomat, în nici un caz nu aş lasa-o aşa tam nesam cu seen în timpul conversaţiilor. Nu e politicos aşa.

| RazvanLegendaVie a răspuns:

Nu aș lăsa persoana cu seen dar i-aș explica că nu găsesc nimic ce-aș putea învăța de la el / ea.

| CataCatalin994 a răspuns:

Nu las pe nimeni pe seen decat daca nu prinde mesajul ca nu mai vreau sa continui conversatia dupa cateva raspunsuri seci/scurte.

| ImSick a răspuns:

Eu as incheia conversatia, decat sa se ajunga la raspunsuri seci si scurte, mai bine deloc.