| Cristina12387 a întrebat:

Presupunem urmatorul scenariu: Faci conversatie cu cineva nou. Acea persoana are in jur de 25- 30 de ani. In timpul conversatiei, aduci vorba de Netflix, iar persoana respectiva te intreaba ce este ala Netflix. Iti spune ca a stat mai mult timp izolata si nu prea este la curent cu chestiile astea. In alt punct al conversatiei spui ceva despre Facebook, si iti spune ca nici ala nu stie ce este. Persoana respectiva sustine ca are internet, dar intra rar si spune ca nu o intereseaza prea multe lucruri acolo.
Ai continua sa discuti cu persoana respectiva daca nu prea gasiti ceva in comun?
Dar daca ar avea diverse idei si pareri (pe alte subiecte decat tehnologia) care sunt interesante pentru tine, si conversatia s-ar lega pe acele subiecte?
Daca acea persoana ar vrea sa se imprieteneasca cu tine, ai accepta?

12 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Da. 2. Da. 3. Da.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da, ar fi interesanta o persoana fara Netflix si Facebook.
Cred ca s-ar trai mai ok, cel putin fara Facebook. Poate as lua exemplul ei.

| T0T a răspuns:

Păi de ce discuți cu cineva dacă nu aveți nimic în comun? Eu pot găsi ceva în comun și cu persoane care nu sunt la curent cu trendurile de pe Internet. Nu sunt astea tot ce cunosc.

| GabiDumitrescu a răspuns:

No Netflix, no FB, foarte bine. Daca nu ar fi vreun(vreo) fanatic(a) religios(asa) sau/si conspirationist(a), ar fi o persoana interesanta.

| Hammurabi a răspuns:

Primul gând ar fi să verific dacă nu cumva e vorba de un călător în timp venit din trecut înainte de Netflix și Facebook.

Și nu. Nu m-aș înprieteni cu el.
Îmi plac călătorii în timp, dar numai cei veniți din viitor.
laughing

| Brizbriz a răspuns:

"persoana"?!?
vrei sa spui vampir care s-a ridicat din mormant dupa cateva secole de dormit
https://www.youtube.com/watch?v=rBqkI-LTGDs

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.

| Celestina003 a răspuns:

Eu nu m-aș speria, doar l-as considera înapoiat

| SfarcDeCrocobaur a răspuns:

Mi se pare prea ireal scenariul ca sa pot da un raspuns.
Cine naiba, mai ales la varsta aia, in anul 2022 sa nu fi auzit in viata lui de Facebook, sa n-aiba habar ce-i ala?
"a stat mai mult timp izolata"
Deci ma gandesc ca este vorba de un antisocial, cam rupt de viata reala, care nu munceste.Asadar,un om cu probleme mari.
Ceva nu se leaga. Cum sa ajungi sa vorbesti cu o astfel de persoana? Unde ai putea sa o cunosti? In ce context?

| 1Planificat a răspuns:

Presupui PROST. Conversația trebuie să decurgă de la SINE, NU ca la "carte"winking