| anonim_4396 a întrebat:

Sfatuiti-ma, nu ma judecati!
Relatia mea dureaza de aproape patru ani, insa de vreo 2 ani au inceput toate sa se strice.. el a abordat diferite vicii(alcool,jocuri de noroc etc),plus ca mi-a spus ca ar fi mult mai bine sa nu merg la facultate,iar eu am inceput sa ma enervez din orice,sa nu ma mai fiu fericita decat foarte rar,nu am ami simtit afectiune(el gasea sa faca orice altceva,numai sa nu stea cu mine, decat atunci cand ii era foame sau avea chef de prostii)... Astfel s-a ajuns la certuri continue, iar relatia noastra s-a racit enorm ..Nu stiu de ce simt ca nu il mai iubesc, iar atunci cand ne "despartim"ii simt lipsa..
Problema este ca eu, cu aproximativ un an in urma am cunoscut un baiat.. ma facea sa rad,ceea ce mi-a placut mult(cu iubitul erau mereu certuri.. si nu ma simteam deloc apreciata).. El,baiatul care l-am cunoscut este opusul actualului.. Imi sta mereu gadul la el, abia astept sa primesc un mesaj de la el.. Nu stiu sa va explic, dar imi reda fericirea care am avut-o candva.. acei "fluturasi"care nu i-am mai simtit demult..
Nu ma intelegeti gresit.. tin la iubitul meu ( sau cel putin asa cred.. au fost prea multe certuri care m-au distantat foarte mult de el).. dar in acelasi timp imi sta gandul la "acest baiat " ..care si el imi da semne ca m-ar place.
Voi ce parere aveti?

10 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Mi se pare ok sa te desparti de actualul, mai ales ca ai vazut ca exista si oameni mai de calitate. Nu esti nici primul, nici ultimul care facem alegeri neinspirate la un moment dat. Ar fi mai bine pentru amandoi. El probabil si-ar gasi una certareata, asa cum ii place lui happy, iar tu sa iti refaci viata alaturi de un tip cumsecade. Cu cat faci asta mai repede, cu atat mai bine. Altfel, timpul trece, necazurile se inmultesc, viata ti se va parea ca nu mai are sens...Fii realista, capul sus!

| T0T a răspuns:

Lasa-l pe actualul iubit, renunta la el. E mai bine pentru tine asa.

| Doub a răspuns:

Complicat. Te desparti de primul si ii acorzi o sansa baiatului care te face fericita.

| Holiday a răspuns:

In mod normal relatia voastra e la final si ar trebui sa accepti asta.
Referitor la celalalt tip, nu stiu ce conversatii aveti voi, dar pare ca e genul care se da la fete/femei cuplate, ceea ce pentru tine acum e ok, din motive evidente, dar daca o sa fii cu el s-ar putea sa devina o problema. E chestie de principiu si nu sunt sigur ca o intelegi fiind implicata in problema.
Oricum, bafta!

| SkyPilot a răspuns:

Nu mai sta cu primul baiat. El nu te iubeste din ce povestesti si chiar daca te-ar fi iubit, viciile v-ar fi distrus oricum relatia. Daca are altceva de facut decat sa stea cu tine, nu vrea decat mancare si sex.
Mergi la facultate, nici nu te gandi sa faci altfel. Cineva care vrea un viitor cu tine te ajuta, nu iti sta in drum.
Desparte-te de cel vechi, dar nu te arunca in relatia cu cel nou. Lasa sa treaca cateva saptamani. Spune-i ca trebuie sa treci peste o despartire dar ca il placi. Va intelege si va avea rabdare cu tine.

| Mayar a răspuns:

Sunt de parere ca faci o mare idiotenie sa mai stai cu tembelul ala. Da-i papucii si stai cu celalalt baiat. Plina-i lumea de baieti! Poti face ce vrei, timp ai, frumusete ai, mai minte trebuie sa ai - asta de ademenea cred ca ai, insa ti-o fi fiind putin frica. De ce?!
Acuma serios, eu i-as trage cu sticla-n cap. Da-l incolo de... ce e! Da-i papucii, numai ai grija, asa incet si cu grija, nu dintr-o data ca apoi ii in stare nesimtitul sa te mai si bata.
Asa ca termina cu relatia asta aiurita!

| AliGab a răspuns:

Si de ce mai stai cu actualul? Pune mana si da la facultate daca asta vrei si fa tot posibilul sa fii fericita. La ce sa stai intr-o relatie care nu merge?

| Maria_Elena_Chirca_1991 a răspuns:

"Nu stiu de ce simt ca nu il mai iubesc, iar atunci cand ne "despartim"ii simt lipsa." Ceea ce simti tu se numeste obisnuinta. Termina relatia cu el, daca nu mai merge de acum, nu mai are cum sa isi revina. Ia o pauza inainte sa intri in relatia cu acel baiat. S-ar putea sa confunzi lucrurile altfel!

| AlexandruIonut004 a răspuns:

Asa ii sta gandul si fostei mele la altul in timp ce eu mor de dorul ei...
Esti rea ca ii faci asta daca el te iubeste... poate are un moment de ratacire....de ce nu ii esti aproape?

| ykwty a răspuns:

Te desparti de primul. Nu poti sta cu cineva care vrea doar mancare si prostii. Cred ca tu te gandesti la acei 4 ani. Dar nimic nu-i pentru totdeauna.