| lolitaVanRosa a întrebat:

Am si eu o problema si va cer un sfat, o parere…va rog sa cititi toata povestea si sa-mi ziceti parerea voastra, ce-ati face in locul meu…
In primavara am cunoscut un baiat. Imi placea mult de el si intr-un final am ajuns sa fim impreuna, dar asta s-a intamplat dupa ce s-a terminat scoala (noi fiind a8a, am intrat la licee diferite-eu la unul de top, el la unul slab…. daca asta are vreo importanta). El era mereu plecat la tara si pastram legatura prin telefon/sms-uri…imi zicea mereu ca ma iubeste si multe chestii siropoase, chiar la un moment dat am si crezut. Eu stateam mai mult in casa (am avut si niste probleme de sanatate si nu prea ieseam) si apoi am inceput sa ies cu vechii mei prieteni din copilarie. Dupa doua zile am hotarat ca nu mai are rost relatia mea cu el( el mereu la tara cu prietenii lui si eu aici cu ai mei). El m-a schimbat destul de mult, inainte era f timida, si acum sunt dar mai putin. Datorita lui am inceput sa ascult rap, sa vorbesc mai "colorat" si m-a invatat sa nu-mi fie teama sa spun ceea ce simt…lucru ce-mi face din ce in ce mai rau. Inainte faceam tot ce ziceau ai mei si nu comenteam, doar executam…acum am inceput sa fac gura si sa-mi exprim propria opinie (motiv de certuri cu ai mei…ca "m-am schimbat").
mi-am dorit libertate, sa ies si eu afara, sa pierd vremea si asta si fac. In cercul meu de pretenii l-am cunoscut si pe un fost coleg. El ca cunostea pe mine, eu pe el nu ) e dragut. Ironia face ca a fost coleg de clasa cu fostul. Suntem doar amici…de fapt nu stiu ce sa cred. Ce simt pentru el. El e opusul lui. E mai cuminte…e diferit.
Problema mea adevarata e ca nu stiu (si poate o sa radeti de mine) ce e adv dragoste. Baiatul cu care am fost zicea ca sunt unica pentru el si restul, dar eu tot ca pe o joaca o vedeam. Cu el m-am sarutat prima oara n-a fost asa cum ma asteptam, n-am simtit nimic. Si cu limba si fara, pentru mine e tot un simplu pupic. Oare chiar n-am inima? Imi pasa de el, de fapt si acum imi mai pasa de el, dar ca pe un frate.
Si m-am schimbat chiar asa mult? Va rog…help…

Funda+vot

Răspuns Câştigător
| Mimzy a răspuns:

Si eu am trecut prin ce treci tu acum si stiu cum e.Ai senzatia ca nu stii ce e dragostea adevarata pentru ca acum esti un pic confuza din cauza situatiei. Daca primul tau prieten te-a schimbat,te-a indreptat catre rau si te-a facut sa fii incapatanata si guraliva,atunci nu e bine. Atunci cand iti doresti sa te combini cu cineva,adu-ti aminte de principiile tale! Niciodata sa nu renunti la principiile tale! Acest baiat te-a facut cum isi dorea el sa fii! Nu este rau ca te-a invatat ce este aceea "propria initiativa","pareri proprii","sa stii sa alegi dupa propriul rationament". Este bine ca ati impartasit aceste lucruri,dar el a facut mult mai mult decat sa te ajute,el te-a schimbat.El nu a m-ai facut diferenta intre"a te sfatui si a te accepta" si "a te schimba dupa propriile sale pareri".El trebuie sa te accepte,iar daca te iubeste cu adevarat,el trebuie sa te lase sa fi tu,caci TU esti fata de care s-a indragostit si pe care o iubeste foarte foarte mult,nu "tipa noua",pe care a facut-o din tine! Deci,dupa parerea mea, ar fi mai bine sa te indrepti catre tipi mai cuminti, care sa te aprecieze dupa propriile tale valori, sa stie sa accepte, sa te lase sa fi TU, nu altcineva.Eu mi-am invatat lectia cand am fost schimbata radical de unu.Problema e ca obisnuinta ramane obisnuinta si odata ce te schimba ai putea ramane asa.Eu asa am patit. Dupa ce m-am certat ce el, transformarea m-a manipulat definitiv.De asta te avertizez in privinta schimbarilor pe care le faci! Iti urez succes si sper sa iei alegerea cea buna, nu uita de PRINCIPIILE TALE! happywinking