| DisaDenisaSvet a întrebat:

Simt ca nu am nici un rost in viata asta, ma simt inutila.

11 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Probabil ai o viata statica. Daca ai posibilitatea sa practici un sport in localitatea ta, incearca. Daca esti aproape de Manastirea Oasa, cred ca sunt vara un fel de tabere, cu munca in natura. Acum depinde mult daca te sustin parintii sau esti pe banii tai.

| doctorandus a răspuns:

Fie iti gasesti de munca, fie faci voluntariat.

| anonimg a răspuns:

Sunt atâția oameni care au nevoie de noi!
Chiar și aici pe TPU sunt o mulțime de oameni -mai ales adolescenți- pe care îi putem ajuta.
Așa am fost creați: să ne simțim utili, și să fim fericiți numai atunci când îi ajutăm pe alții. Lucrul acesta presupune efort, timp din viața noastră.
Este adevărat că ne simțim bine și atunci când primim, când ne satisfacem plăcerile pierzând timpul cu filme, jocuri, Facebook, YouTube și multe altele de felul acesta. Dar nu degeaba este scris că "este mai ferice să dai decât să primești". Ca să înțelegem lucrul acesta trebuie să-l experimentăm. În fiecare zi, după cum Dumnezeu ne oferă pâinea și apa, tot așa ne oferă și ocazii de a face bine celor din jurul nostru. Aceasta dezvoltă caracterul dar și starea de bine. Unii care vor să facă mai mult se înscriu ca voluntari în diferite organizații. Există discuții despre acest subiect chiar aici pe TPU.
A ne gândi doar la viața noastră nu ne va aduce starea de bine.
Peste toate, în Psalmul 34:5 găsim scris: "Când îţi întorci privirile spre El, te luminezi de bucurie, şi nu ţi se umple faţa de ruşine." Citirea unui capitol din Biblie în fiecare dimineață este o înviorare pentru sufletul nostru, și o bună protecție împotriva unei stări deprimate.
Poți instala Biblia pe telefon.
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.up2date.mybible&hl=ro

| Andreeush a răspuns:

Găsește-ți un rost, o activitate care să îți placă.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Rostul trebuie să ți-l faci tu, e o chestie de autocunoaștere.

| Panamax a răspuns:

Crezi ca cineva este util cu adevarat?

| Țoglă a răspuns:

Cam toți avem senzația asta pe când intervine monotonia. Ieși din ea.

| Uvox a răspuns:

Poate asa te simti tu, asta nu înseamnă că si este asa.
Este viața ta, asumati-o!
Cu bune si cu rele.

| Anonim53220 a răspuns:

Si eu xD