| Wowhow a întrebat:

Sincer,nu mai pricep nimic si sunt super confuza! Am 16 ani si ceva si nu am avut pana acum niciun prieten.Nu e ca si cum as mai fi grasa (am slabit de mult) si ceilalti zic si ca sunt atractiva(sa nu se inteleaga ca ma laud, pentru ca nu o fac).Mai citesc pe aici pe TPU intrebari puse de fete de 12-13 ani,care au avut deja si primul french kiss si ma intreb ce naiba e in neregula cu toata situatia asta? Adica,am asteptat pana acum si am zis ca o data si o data o sa se intample,dar nimic! Am cateodata impresia ca ar fi multi carora le place de mine(eu sunt si mai deschisa,zambareata si prietenoasa,desi cam timida), si toti vorbesc cu mine mereu, dar asta chiar nu are niciun sens.Am un baiat de care-mi place,sta intr-o banca apropiata de-a mea,vorbeste mereu cu mine,rade,se ia de mine si se baga-n seama,dar cateodata nici nu se uita la mine si chiar nu stiu la ce se gandeste. Poate e si din cauza ca eu ma cam comport cu toti baietii la fel si nu prea are cum sa-si dea seama ca il plac thinking Dar chiar nu sunt genul care sa faca primul pas, e frumos sa faca asta un baiat :X Chiar o sa raman asa mereu, chiar si la facultate? Mi s-a luat crying

Răspuns Câştigător
| alecsandrabubz09 a răspuns:

Buna!
Eu nu o sa incerc sa iti dau raspunsuri gen 'inca esti tanara' sau 'la varsta asta nu trebuie sa iti faci griji' pentru ca stiu cum e, si asta nu ajuta pentru ca si noi stim asta, dar cand vezi prieteni de varsta noastra care au iubita/iubit atunci incepi sa te intrebi de ce nu ai si tu. eu am 15 ani si nu am avut prieten pana acum, in urma cu jumatate mereu ma intrebam daca e ceva inregula cu mine si la fel ca tine nu ma consider urata pentru ca mi se fac complimente mai mereu, nu ma intz gresit nu ma laud doar incerc sa spun ca nu din cauza aparentii nu am pr, de fapt inca nu stiu motivul acum insa nu imi fac griji pentru ca stiu ca va fi ceva special cu o persoana speciala daca grabesc lucrurile nu o sa fie la fel. nu cauta tu dragostea let love find you ca sa zic asa laughing eu cred ca in timp totul va decurge perfect timpul le rezolva pe toate oh go on ai sa vezi ca o sa iti para bine daca ai incredere in tine si sa lasi lucrurile sa se rezolve de la sine va fi bine si nu ai sa regreti, nu te multumi cu mai putin nici odata ca sa vezi cum e, eu am avut ocazia de cateva ori sa am primul sarut dar am simtit ca nu e pers potrivita stiu ca e doar un mic sarut dar prima oara va ramane mereu o amintire si e bine sa fie una frumoasa. asta cred sper ca am putut sa iti dau macar un sfat bun :*

| Wowhow explică (pentru alecsandrabubz09):

Multumesc de raspuns! Stiu cat de deranjante pot fi raspunsurile cu "esti prea mica",in special cand se foloseste si cuvantul "fetita" la inceput. Daca pot sa gandesc logic si sa iau decizii bune,nu inteleg de ce mi s-ar mai spune asa,in special in felul asta, injositor dupa parerea mea happy Oricum, m-am identificat in ceea ce ai spus, parca ar fi niste randuri scrise de mine laughing Multumesc si pentru sfaturi, chiar sunt utile si se vede ca intelegi ce simt, fara sa ma iei peste picior happy

| alecsandrabubz09 a răspuns (pentru Wowhow):

Ma bucur ca am putut sa te ajut atunci, ai grija :*

| Reek54 a răspuns (pentru Wowhow):

Caut prietena si nu gasesc, vrei sa fii tu prietena mea? laughing

24 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Esti inca prea mica. Nu te lua dupa fetele care la 12 ani se lauda ca au prieten. Unele mint, altele fac parte din familii care nu le educa si au o singura ocupatie: baietii. majoritatea lor vor regreta marnic prostia de acum, ele nu au realmente relatii cu baietii, se lasa folosite de acestia, fiindca n-au destula minte si educatie. In general, fetele normale, educate si inteligente au primul sarut undeva pe la 16-17 ani, deci ai tot timpul din lume. Nu vei ramane singura, va aparea si baiatul care sa te placa si sa te curteze, mai ales daca nu faci din asta un scop in sine. Atata timp cat esti naturala, pura si inveti foarte bine, in curand baietii te vor observa si vor fi extrem de interesati de tine.

| NUTREBUIENUME a răspuns (pentru Brigaela):

Exact asa este! Mie una mi se pare normal, la varsta de 13-14 ani, sa te intereseze scoala, nu baietii! straight face Spre exemplu, eu sunt una din cele care sunt destepte in clasa. Sunt pe al doilea loc.Am avut un prieten, in clasa a5-a,dar nu m-am sarutat cu el, doar imbratisari, ne tineam de mana, si tot felul de chestii. au fost si incercari sa ma sarute, dar eu am ezitat. Pentru ca am stiut ca sunt prea mica! Si acum, sunt clasa a7-a m-au intrebat vreo 3 baieti, daca vreau sa fiu iubita lor! Si erau baieti frumosi, inalti, bine-facuti. Dar eu nu am acceptat. Asta sunt eu.Si nu mi se pare normal.

| VadTot a răspuns:

Decit sa ti fi inceput viata sexuala de la 12 ani mai bine stai linistita in banca ta si toate la timpul lor Decit sa ti patezi sufletul cu tot felul de mizerii la varsta asta frumoasa pe care o ai mai bine rezuma te la bucuria adolescentei din alte puncte de vedere,,, Probabil ai un comportament pe care nu ti dai seama de a respinge un baiat care si doreste sa fi cu tine Probabil dai impresia ca nu ti doresti o relatie sentimentala cu vre un baiat...bine nu ma refer ca ai vrea sa se intample cu vre o fatalaughing))Probabil baietilor le este teama sa se apropie de tine stiind din start ca nu va obtine de la tine si., .sex...Acum vezi generatia astacare se rezuma doar la sex si atat.ok? Deci probabil esti o fire mai altfel fara sa ti dai seama ca esti!? uite daca ti as spune acum sa fi prietena mea ce ai face? mi ai spune ca pare banal ca sa fi cu un necunoscut..Probabil asa ai respins pe multi ..ai gasit tot timpul cate un motiv?

| Wowhow explică (pentru VadTot):

laughing Din nou, sexul chiar nu are absolut nicio legatura cu asta.Nici nu vreau si nici nu sunt genul. Daca mi-ar cere cineva asta, ori i-as da papucii ori i-as spune ca daca nu poate sa astepte sa-si ia talpasita.Dar e posibil sa fie adevarat ce ai scris tu, in special in ultima parte.Probabil ca toata chestia asta e vina mea.Dar habar n-am ce sa fac.Nu am facut vreodata primul pas, imi e jena si sa-i dau vreunui baiat semne ca il plac, in public sau cand suntem numai noi.Mi se pare ciudat si nu vreau sa fiu respinsa.Se pare ca mai am de asteptat.Si partea cu motivul e adevarata laughing Mi s-a intamplat de vreo 3 ori, dar daca nu-i cunosteam asa bine si daca nu simteam nimic pentru ei, ce era sa fac? Oricum, le-am spus sa ramanem prieteni si ne intelegem bine acum, desi tot am impresia ca ar mai vrea o relatie thinking

| VadTot a răspuns (pentru Wowhow):

Scuza ma daca te am jignit intr un fel sau altul dar crede ma ca unii baieti adica majoritatealaughingSimt o fata inca de la inceput ce poate obtine de la ea.iar un baiat care nu poate sex de la o fata crede ma ca nu se va implica intr o relatie cu respectiva fata..si inca ceva sunt ferm convins ca tu ii respingi inca de la inceputul inceputului ca ei macar sa incerce sa se apropie de tine., si acum colac peste pupaza scuza ma ca ti o spun dar am impresia sau dai de inteles ca esti un pic spre disperare" ca nu ai un iubit? si daca este asa nici nu vei avea...prea curind defpat la tine in suflet este ceva atit de de andoaselea ca asa cum ai spus si tu nici tu care te cunosti mai bine nu poti intelege de ce nu poti avea un iubit si acum pe bune si serios noi ce ai vrea sa ti spunem? din ce motive nu ai tu un iubitlaughing)lasa ca dupa 18 ani incolo te asigur ca mentalitatea ta de azi se va schimba in totalitatelaughing)Probabillaughing)

| Wowhow explică (pentru VadTot):

Nu,nu m-ai jignit,chiar deloc happy Dar daca as fi chiar disperata,as accepta pe oricine drept iubit,si nu fac asta, dovada situatia actuala.Dar da, imi doresc asta. Oricum, se pare ca mai am de asteptat. Poate ca atunci cand oamenii nu-mi vor mai spune ca par dura sau intimidanta, o sa fie totul bine.Si am pus intrebarea asta aici pentru ca m-am gandit ca eu sunt subiectiva si ca nu am pe altcineva pe care sa intreb.Scuzati

| i86e2 a răspuns:

Fată, te pup eu dacă ții neaparat. big grin
Nu-s de vârsta ta, nu corup minore, dar un pup nu e capătul lumii, chiar urâtă de-ai fi, dar vorba aia, nu exista femei urâte ci doar prea puțină băutură. happy

Glumesc, totusi, important e ce e inauntru, nu in afara, desi nimeni nu intelege asta, nici macar tu.

| Wowhow explică (pentru i86e2):

Bine,in primul rand o sa spun ca nu sunt total impotriva a ceea ce ai scris, doar ca ai decis sa citesti printre randuri si sa ma bagi prea devreme in aceiasi oala cu multe alte fete, fara sa stii de ce sunt in stare. Apoi, intr-adevar e foarte important ceea ce e inauntru, dar asi fi ipocrita sa spun ca nu ma intereseaza si aspectul.Nu trebuie sa fie prince charming pe un unicorn, dar asta nu inseamna ca merge oricine.Asa cum nu as putea sta nici 2 minute langa un baiat frumos, dar retardat(chiar si pe jumatate), asa nu as putea sa sarut sau sa ma las atinsa de cineva al carui aspect nu e pe gustul meu.Dar, asa cum nu as accepta nici macar sa raman prietena cu un idiot frumos, am o gramada de amici simpatici, dar care nu exceleaza prin aspect.Nu judec pe nimeni in privinta asta si sper ca nu o voi face vreodata.Am tinut sa precizez in intrebare ca nu sunt grasa sau urat ca sa nu ma trezesc dupa-aia cu raspunsuri de genul "poate esti tu mai uratica/poate ar trebui sa ai mai multa grija de aspect".Se pare ca evitand astfel de raspunsuri, am dat in alt gen.Stiu ca nu e bine sa discriminezi pe cineva bazandu-te pe aspectul lor, pentru ca asa cum am scris si inainte am fost si eu grasa si evitata de TOTI ceilalti, asa ca am invatat sa ii apreciez mereu pe ceilalti si sa nu ma iau de nimeni, pentru ca nimeni nu s-a nascut asa fiindca a vrut.Stiu asta perfect, nu sunt doar cuvinte irosite pe aici.Si inca o chestie:m-am pupat deja de mai multe ori.Doar ca a fost cand aveam vreau 7 ani, deci eram super mica, habar nu aveam ce se intampla si cred ca si el a facut-o inconstient.Bineinteles ca nu a fost french kiss.Nu sunt disperata sa fiu sarutata sau sa am prima experienta sexuala, in niciun caz.Mai e timp. Vreau doar acea persoana care sa stiu ca ma iubeste si care-mi poate da o imbratisare calda cand am nevoie. Sper ca am clarificat tot ce trebuia si ca nu te-am ofensat in vreun fel. Daca am facut-o imi cer scuze, e destul de tarziu si probabil am si facut de scriere/exprimare, desi am incercat sa nu.

| i86e2 a răspuns (pentru Wowhow):

Stai calma, te inteleg perfect, femelele sunt programate natural sa aleaga un mascul frumos si destept (si devreme acasa), din simplul motiv ca e cel mai bun candidat pentru tatal viitorului copil, desi e in general o alegere inconstienta. Mai sunt si alte criterii, cu feromoni, compatibilitate genetica, statut social, stabilitate economica, dar complic prea mult povestea.

Femelele sunt mai selective decat masculii in orice specie fiindca o alegere gresita le costa mai mult decat ii costa pe masculi, din acest motiv, multi masculi si-ar baga-o in cam tot ce misca. laughing

| Wowhow explică (pentru i86e2):

rolling on the floor Subscriu la ultima replica, desi chiar as vrea sa nu fie asa

| i86e2 a răspuns:

Asa e, sexul e dracu, daca duamne fereste da sexul peste tine, pune-l pe mascul sa foloseasca prezentativ, chiar doua, sa fii sigura. laughing

| i86e2 a răspuns:

Eu iti recomand cu caldura, fata draga, sa-ti folosesti singura creierul si sa nu le asculti pe babele astea frigide. De fapt, stiu prea bine ca nu le vei baga in seama, dar sfatul meu e intotdeauna bun, ma refer la folosirea creierului, celelalte sfaturi sunt prostii.

| Wowhow explică (pentru i86e2):

Crede-ma,nu uit niciodata sa-mi iuau creierul la mine laughing Pe el m-am bazat mereu, oricum

| AriannaAri a răspuns:

Nu trebuie sa te stresezi pentru faptul ca nu ai avut un prieten pana la varsta de 16 ani, nu e o tragediewinking fiecare lucru vine la timpul lui... exista persoane care au avut parte de asta mai repede (eu m-am indragostit la 13 ani de un baiat care imi tot facea avansuri dar dupa parerea mea era cam mare avand 17 ani dar, pana la urma, am ajuns sa fim impreuna si a fost cam greu sa ii conving pe ai mei dar pana la urma am reusit si suntem impreuna de 2 ani jumate) si persoane care au avut parte mai tarziu happy.Dar in legatura de baiat de care iti place, am mai vazut intrebari pe TPU de genul "imi place de un baiat dar nu stiu cum sa ii atrag atentia, cum sa ii spun ca imi place de el" iar parerea mea este ca trebuie sa fi directa, sa lasi timiditatea la o parte si sa ii spui ce simti, asa poate, poate v-a iesi ceva daca exista si din partea lui interes pentru tine...iar daca nu exista, nu ai ce sa faci, nu il poti obliga sa te placawinking. Si inca ceva: intr-o persoana nu te uita doar la aspectul exterior ci si la cel interior care, dupa parerea mea, conteaza foarte multwinking.

| BIS99 a răspuns:

Deci, eu am avut primul french acum 3 săptămâni şi am 12. La 16 probabil o să fac sex laughing, dar nu asta e chestia. Dacă asta aştepţi de la respectivul arată-i că îl placi indirect, adică la proiectele de la şcoală la care se fac grupe de 2 întreabă-l dacă vrea să facă echipă cu tine sau la sport dacă faceţi volley, basket, handball împreună la sport, încearcă să fii în echipă cu el şi să-l ajuţi cum poţi. Baftă!

| popmirgea1999 a răspuns:

Alex_paraschiv@yahoo.com
sunt timid si sunt prietenos.
putem vorbi daca ma adaugi

| Costache_Tin_1956 a răspuns:

Toate la timpul lor.

| anabahebak a răspuns:

Nu fii suparata, toate la timpul lor happy Poate tu nici nu iesi prin oras, cum ies majoriatea fetelor de varsta ta pentru ca de cele ma multe ori asa iti gasesti pe cineva, nu neaparat la scoala.Normal ca o sa iti gasesti pe cineva pana la facultate laughing stai linistita exista cineva special pentru fiecare la uni apare mai devreme la altii mai tarziu, dar intotdeauna apare! happy Sfatul meu este sa te bagi si tu mai mult in seama, sa incerci sa iti faci mai multi prieteni si sigur iti vei gasi pe cineva, sau poate eu stiu esti cam pretentioasa.
In orce caz succes

| Wowhow explică (pentru anabahebak):

Chiar asa e.Cum ai stiut? laughing Sunt destul de comoda si nu ies prin oras(oricum, am o gasca numai de fete) si ma simt aiurea numai sa dau semne unui baiat ca-mi place de el.Nu stiu cum, dar ma astept sa simta el chestia asta si sa faca primul pas, desi suna cam stupid, realizez asta.Dar sunt timida si nu as suporta gandul sa fiu respinsa happy Si partea cu pretentioasa e putin adevarata big grin Desi nu e ca si cum as vrea asta

| Evil1nside a răspuns:

Ai timp fetitza..crede-ma. ai timp de baieti happy..si daca esti in cautare de iubire adevarata..stai relax.o sa vina atunci cand nu te astepti.pur si simplu instantaneu.happy.Fii
timida cand trebuie..nu asa aiurea, un compliment? nu strica niciodata. apoi lasa totul sa decurga de la sine happy.aa si cu cat esti mai misterioasa..cu atat vei atrage curiozitatea baietilor.winkingunu care merita o sa faca tot posibilul sa te descopere! asa ca have fun! good luck!

| Iupeburg a răspuns:

Stiu cum este faza cu fetele de 12-13 ani care cica au trecut prin toata viata.Si eu am 13 ani si am in clasa 2 fete care sunt cu baieti mult mai mari cam cu vreo 10 ani mai mari decat ele...parca lumea s-a intors cu susul in jos.Nu trebuie sa te schimbi ca sa ai un prieten.el trebuie sa te placa pentru ca asa esti tu.Multe fete fac asta chiar daca nu-si dau seama.Cand va veni timpul potrivit si iti vei da seama ca acela este alesul incearca sa faci ce faci de obicei, sa stai relaxata cand stai cu el de vorba si sa nu te retragi din a spune niste lucruri care par penibile va crede ca esti sincera cu el si ca poate avea incredere in tine.P.S. si eu am mai zis la fel ca tine dar vine randul fiecaruia si sa nu incerci sa ai un prieten cu care nu ai nimic in comun doar pentru ca ai vrea unul. Sper ca te-am ajutat