| anonim_4396 a întrebat:

Sora mea are doar 20 de ani s-a căsătorit și are un copil, eu am 26 de ani și tot singură sunt.
Am început să fiu geloasă pe sora mea o critic la toate rudele și îmi urăsc sora, încât îi vreau răul.
Mă enervez când aud de sora mea, cum să scap de starea asta? De unde vine atâta ură?

13 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca esti urata sau ai pretentii prea mari pot fi niste factori de singuratate. Poti sa gandesti asa: are copil si handralau langa ea dar libertatea vietii i s-a dus are multe sarcini de facut ceea ce tu beneficiezi in deplin fiind singura ai libertate sa faci ce vrei in viata

suntserios
| suntserios a răspuns:

De la presiunea familiei care considera ca traim in societatea de acum 100 ani cand femeia la 20 ani trebuie sa aiba 3 copii si sluga la barbat

| Drimmero a răspuns:

Tu esti exact genul de persoana care ar impinge lumea in fata masinilor, metrourilor si alte d-astea, mai ho dracu ca nu ti s-a terminat viata la 26 de ani, de curiozitate, muncesti?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Frustrarea... de fapt ar trebui sa te bucuri pentru ea. Plus - cum am raspuns si la problema cu fostul tau prieten - ar trebui sa iti umpli timpul cu ceva.

| Freya1 a răspuns:

Nu te opreste nimeni sa iti găsești si tu un iubit, doar sa ai grija sa nu te măriți si sa faci copii cu primul venit din invidie si sa iti distrugi viata.
Tu ai senzatia ca daca ai o relație si copil esti neapărat și fericit? Sunt multe cupluri tinere cu probleme, mai ales cei fara experienta, cei ce au facut un copil din greșală etc.Iar daca se nimereste chiar sa ai noroc ca la abia 20 de ani sa ai un partener pâinea lui dumnezeu, copil si o situație buna aia e.De ce ar trebui să iti tai tu venele pentru ca omul are noroc cand poti sa iti faci si tu viata ok din punct de vedere financiar daca tot nu poti momentan sentimental sau stiu eu...

| Sofer a răspuns:

Nu o mai ura. Încearcă sa îți faci și tu un iubit și sa fi fericita.

| zurick a răspuns:

De ce faci toate astea? Vorbește cu ea, explică-i și renunță la a face toate chestii ăstea care nu spun lucruri prea bune despre tine...
Ce dacă are 20 și e căsătorită și cu copil? Ar trebui să fii fericită pentru ea și dacă ești puțin geloasă nu e mare lucru, dar tu exagerezi, nu e ok să o urăști ( ea ce vină are că tu nu ești măritată sau că nu ai copii? ), cu atât mai mult nu e normal să critici la rude. Îi vrei răul? Cu ce te-ar ajuta? Crezi că dacă divorțează o să te simți tu mai împlinită? Uite un secret, nu o vei face. Problema ta este că ești frustrată pentru că nu ai o relație și îți îndrepți furia pe ea.
Și de când mă rog fericirea constă în a nu fi singură? Dacă tot vrei să nu fii, mai bine faci ceva care te-ar ajuta în loc să ai toate reacțiile acestea.
Poate ar trebui să mergi la un psiholog ( și nu, nu e pentru nebuni) pentru că ar trebui să rezolvi niște probleme la modul în care tu gândești, nu la încercarea de a avea sora ta o viață așa tristă ca a ta.
Gândește-te dacă ar fi invers, ți-ar plăcea ca sora ta să reacționeze așa?

| Sn4k3 a răspuns:

De la caracter.

| Endoryus a răspuns:

Nici nu ma mir ca esti singura. Cu asa caracter, nu ii condamn pe barbatii din jurul tau ca nu te vor.
"o critic la toate rudele și îmi urăsc sora, încât îi vreau răul."

| marinaru777 a răspuns:

Ura vine de la draci cauta un duhovnic.Si de ce unii cauta prin gunoaie si altii sunt miliardari?

| CatalinB11 a răspuns:

Ura, de obicei, isi are sursa in dorinte neindeplinite. Daca traim un anumit numar de dezamagiri sau neimpliniri despre care nu vorbim cu nimeni atunci, acestea se acumuleaza, si cum necazurile nu le putem sterge ca pe un soft dintr-un computer, acestea or sa refuleze si or sa se reflecte in gesturile pe care le-ai pomenit mai sus. O greseala pe care o faci este sa te compari cu sora ta, sa te uiti la ce are ea si nu ai tu si sa lasi aceste ganduri sa te consume. Incearca sa te concentrezi pe persoana ta. Incearca sa te imbunatatesti si sa incerci sa iesi la cateva intalniri pana dai de o persoana cu care sa ai lucruri in comun. Nu este usor sa gasim persoana cu care se ne potrivim. Cu totii avem ganduri care ne consuma atunci cand ne comparam vietile cu ale altora. In cazul meu acesta este motivul pentru care mi-am sters contul de Facebook. Mi-am dat seama ca ma transforma intr-o persoana rea deoarece, ma uitam pe profilele oamenilor si, desi stiam ca e gresit si ca eu nu sunt o persoana invidioasa defel, totusi dupa ore de rasfoir profile, sfarseam prin a imi da cu parerea si de a ii judeca pe toti. Iar acest lucru obisnuim sa il facem cel mai multi dintre noi. Acum realizez ca lumea nu s-a sfarsit pentru ca nu mai am cont de FB, dimpotriva, ma simt mult mai impacat cu mine si apreciez mai mult relatiile cu persoanele din jur. Incearca sa nu disperi si sa abordezi lucrurile fara o perspectiva de genul "se termina lumea daca nu fac acest lucru". Toate cele bune!

| Ștefaniq a răspuns:

Fato, ești prea tristă. Sora ta nu are nicio vină că ești tu singură. Tu ești singura vinovată, așa că termină cu ura asta față de ea. Fă-ți un iubit și fii fericită. Ieși afară, fă-ți prieteni, cunoaște lume nouă. Niciodată nu e prea târziu. Nu contează cum arăți, contează caracterul. Așa că nu mai fi o scorpie si distrează-te. :*

| Anastasia12390 a răspuns:

Nu iti ura sora ea nu are nici o vina si la mine e la fel am un frate si e zeul mamei mele pe mine mar da pe 2 bani oricand si mi-a dovedit asta si nu urasc pe niciunul doar imi vad de viata mea si ii las pe ei cu viata lor.Si imi iubesc fratele foarte mult.Vina e a parintilor pentru ca fac diferenta intre copii.