| mishinio a întrebat:

Sotia mea a ramas insarcinata! Ceva minunat! Dar ei ii este frica si nu prea ar vrea sa pastreze copilul. Eu imi doresc foarte mult acest copilas. Cum o pot face sa si-l doreasca si ea? Dati-mi un sfat ceva. Ajutati-ma va rog!

15 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Cu siguranta pentru orice femeie un copil este cel mai mare sens al vietii. Ii e team ca nu se va descurca, ii e teama ca nu va fi o buna mama. Arata-i ca o vei sprijini. Nu e nimic pe lume mai frumos decat un copil. Incearca sa o educi in acest sens.

| fabiola a răspuns:

In primul rand trebuie sa se gandeasca ca dupa un chiuretaj este posibil sa nu mai poata avea copii. Poate D-zeu i-a dat aceasta bucurie. Incearca sa-i explici ca o vei ajuta cat poti tu mai mult si in plus, urmele psihice pe care ti le lasa un chiuretaj, nu sunt de neglijat!

mira
| mira a răspuns:

Spune-ti-i ca un copil da sens vietii, ca a refuza maternitatea inseamna a nu cunoaste jumatate din ce inseamna viata.Aflati prin discutii pline de gingasie care sunt motivele refuzului ei si incercati sa aduceti contrargumente.

Abh
| Abh a răspuns:

Poti sa-i spui ca o intrerupere de sarcina ar putea sa o lase infertila pe viata si roag-o sa-si inchipuie viata fara copii, poate asta ii va da de gandit.

| anad a răspuns:

Aceasta veste a speriat-o deoarece isi da seama ce schimbari majore implica in viata cuiva aparitia unui copil.Nu are incredere ca va face fata problemelor.Incet se va obisnui cu gandul.Trebuie doar sa ii lasi timp si sa o incurajezi, sa ii spui cat il doresti, ca vei avea grija de ei.

| Barajag a răspuns:

Incurajeaz-o, spune-i ca fara optimism nu face decat sa piarda, mai ales fiind primul copilas al vostru si nu s-ar merita ca sa faca pacatul acesta. O minune ca asta se intampla foarte rar, in plus de asta convinge-o ca vei fi langa ea si ca ii vei sustine pe amandoi, asa ii vei da putere.
Bafta!

| EUSIATIT a răspuns:

E frica de ce? daca merge la intrerupere de sarcina nu e frica?/? ia intreab o. daca ea nu doreste.are alte motive,, sunteti o fam nu, atunci trebuie sa vb, trebuia sa fie atenta sa nu ramina insarcinata. iar daca a ramas atunci sa faca copilul sau. poate nu e sigura ca vrea sa mai stea cu tine. DE#Ci are alte motive nu frica [nu e un motiv ]. as fi curoasa citi ani are side cind sunteti casatoriti.{sunt fam care au 4 5 6 copii si nu mai mor mamele de frica.]arata i raspunsurile de pe site si vezi ce spune.

| Linda a răspuns:

Am citit un articol care spunea ca adolescentele care au avut copii (la 15-17 ani) nu au regretat faptul ca l-au nascut. Ele nici macar nu erau casatorite. Si eu credeam ca va fi monoton si rutina in a avea un copil dar intr-adevar dupa ce l-am tinut in brate nu am mai fost acelasi om.

| anna01 a răspuns:

A ramas insarcinata fara sa-si doreasca? De ce sa-i fie frica? Are suportul tau, dorinta ta si este si sotia ta.Este normal sa-i fie frica de necunoscutul maternitatii.Sincer, nu o poti obliga sa-si doresca un copil, poate nu este momentul pentru ea, indiferent de cat iti doresti. Pentru unele femei ceasul biologic suna mai tarziu. Spune-i ca in cazul unui avort scad dramatica sansele de a mai fi sanatoasa pentru a putea ulterior sa ramana insarcinata si ca se poate ajunge chiar la sterilitate. Poate pentru tine un copil este ceva idilic, o jucarioara dragalasa, dar ea este constienta ca urmeaza multe griji pe care nu este dispusa sa si le asume, poate vrea sa se bucure de tine si cu tine de o viata mai legera; poate este prea tanara si mai vrea sa se bucure de libertate.Iti inteleg entuziasmul de sot fericit, dar decizia ii apartine in totalitate si nu este bine s-o fortezi. Unde-i graba? Doar o ai alaturi pentru totdeauna si veti avea timp sa va bucurati de un copil.

| danbnz a răspuns:

Am trecut prin asa ceva. Motivatia ei de atunci pentru a nu pastra copilul: vremurile in schimbare, banii, viitorul nesigur pentru copil, cariera ei; astea nu sunt motive, copii sau nascut si in vremuri foarte grele, razboi, foamete. Incearca sa o convingi ca a aduce o viata pe lume este cel mai minunat lucru din lume. Un copil iti schimba viata, ii da un sens anume... Arata-i ca esti un om de incredere, un adevarat stilp al casei capabil sa aiba grija si de ea si de copil...

| psihox a răspuns:

Frica de nasterea viitorului copil? Sau mandria in timpul avortului si dupa aceasta urmeaza o criza de nebunie? Care situatie e mai convenabila?

| Brotacelu a răspuns:

Cum adica nu si-l doreste, eu cred ca un copil este cel mai frumos lucru care vi se poate intampla,
Pai sa iti spuna cateva motive si care ar fi pentru ea cel mai important lucru din viata ei daca nu acela de a acea un copil? thinking
mai las-o putin ca o sa inteleaga si ea importanta acestui copil

Iar la partea cu convingerea... maiapeleaza la cateva persoane care au deja copil si sa ii spuna toate partile frumoase ale acestui lucru
Fara "o sa te trezesti in fiecare noapte sa il alaptezi", "intre 4-10 o sa fie drac laughing)[ca nu a vazut nimeni baba frumoasa si copil cuminte]" si chestii d-astea. Cred ca ai inteles ce am vrut sa spunwinking

Din partea mea, Felicitari :*

| ~kostynela~ a răspuns:

Dar dc ii este frica?
nu ma prea pricep la chestii de astea(am doar 15 anibig grin) dar atunci cand mergi cu ea pe strada arata-i diferiti copilasi mici. zii ca asa va avea si ea un urmas. un copil care o va ajuta si care ii va spune cel mai dulce cuv "mama". zii ca prin acest copil ea se va simti implinita, va avea pentru cine trai, pentru cine zambibig grin
succes:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Copilul este o binecuvantare de la d-zeu eu am un bebe de11 luni si cred ca are dreptul la viata ca noi toti. Cand o sa faca eco o sa se indragosteasca de el.Eu imi ador baietelul cu toate ca am avut probleme cu sarcina, ma bucur ca e sanatos. Sa auzim numai de bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna ziua sa va dau un sfat bun ducetiva impreuna cu sotia la biserica duminica si dupa aceea sil va dori foarte mult acest copil si nu va mai simti frica o zi placuta Alin.