| GeorgianaLaviniaClaudia456789098765 a întrebat:

Sotul meu e plecat in Germania din cate am mai precizat intr-o întrebare şi am vorbit video cu el şi mi-a zis că mi-a luat bilet de avion ca să merg şi eu la el acolo în Germania mi e mie şi foarte dor de el dar aici în ţara sunt parinţii mei oare cum vor reactiona cand le voi zice ca plec din ţara am emoţi sa le zic.voi ce credeti ca ar trebui sa fac sa merg la soțul meu sau sa raman in ţară?

14 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cum sa ramai in tara? Mergi dupa el ca de-aia te-ai casatorit.

| Simpatic a răspuns:

O vorba din popor spune ca sotia isi urmeaza sotul in lume/ deci se cam potriveste
Nu trebuie sa iti abandonezi familia, adica parintii, ii poti vizita oricand, oricand vei gasi prilej
Germania nu este undeva in Noua Zeelanda, este aici in Europa aproape de Romania daca ne raportam la tari din alte continente, gen Japonia.

| sabin89 a răspuns:

Dacă ești căsătorită, pe primul plan e soțul. Părinții vin pe locul doi. Vei găsi tu un mod politicos, care să nu-i rănească, de a le spune că vrei totuși să pleci. Îi asiguri în continuare de iubirea pe care le-o porți, dar că trebuie să pleci.

| MarianWLF a răspuns:

Acum ai propria ta familie, mergi dupa el, daca nu divorteaza si ramai langa parinti, altcumva nu se poate.

| Violleta2022 a răspuns:

Tu esti fetita minora, sau femeia maritata?
Ce treaba au parintii tai in relatia ta cu sotul tau?
Sotia isi urmeaza sotul, nu parintii!

| GeorgianaLaviniaClaudia456789098765 explică (pentru Violleta2022):

Eu vreau să merg la el mi e dor de el dar o să îmi fie dor si de părinți mei daca plec

| Violleta2022 a răspuns (pentru GeorgianaLaviniaClaudia456789098765):

Vin si te intreb din nou:
Tu esti fetita minora, sau femeia maritata?
Ce treaba au parintii tai, in relatia ta cu sotul tau?
Sotia isi urmeaza sotul, nu parintii!

suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce te ai mai măritat dacă nu vrei sa trăiești alaturi de el?

| GeorgianaLaviniaClaudia456789098765 explică (pentru suntserios):

Mam căsătorit cu el pentru ca îl iubesc si mi e dor de el dar o sa o îmi fie dor si de părinți daca plec

| AliGab a răspuns:

Cum adica te intrebi daca sa te duci la sotul tau? Normal ca iti urmezi sotul ca doar cu el te-ai casatorit, nu cu parintii.

| FreddieM a răspuns:

Cu soțul mergi în viata la bine și la greu, mai stai pe gânduri? Mâine poimâine ai tai dispar, nu te mai pot ajuta cu nimic, asa ca pune mana și alături de sot costruiti-va viitorul și deveniți independenti și autonomi pentru totdeauna.
Cheers

| ioana748 a răspuns:

Asta I legea firii...copiii sa și ia zborul din cuib.
O sa vorbiți pe video cu părinții.
Soția merge după soț și aveți un soț bun după câte se vede.
Călătorie frumoasa și sa faceți un copil fericit acolo.
happy

| Standt a răspuns:

Daca este sotul tau, ce cauti langa parinti? Te-ai maritat, urmeaza-ti barbatul.

| Irinamadgearu79 a răspuns:

Pai daca sunteti casatoriti legal,
care ar fi problema? Nu ti poti vizita sotul? Ideea e ca daca ai pana n 19-20 ani da e mai greu fiindca au indirect chestia asta de a judeca parintii a te tine in loc, dar repet daca e ceva batut in cuie e imposibil sa nu te inteleaga zic eu.