| Investigatorul0462 a întrebat:

Stau cu părinții în chirie de câțiva ani deoarece nu ne înțelegeam cu bunica. Bunica avea o parte din apartament și noi o altă parte. Nu ne-a lăsat nimeni nicio moștenire. Ce e de făcut?

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Unul din parintii tai este mostenitorul bunicii. Daca a decedat. Trebuie facuta succesiunea.

| darrio2007 a răspuns:

P.S. Nu voi aveati o parte ci mostenitorul bunicii tale. Mama sau tatal tau.

| dullcat a răspuns:

Intrebati un avocat.

| Freya1 a răspuns:

Dacă bunica nu mai are copii când va deceds va rămâne apartamentul vostru (a mamei sau a tatălui tau). Dacă în schimb are copii, se va imparti cu frații tatalui/mamei tale daca bunica nu va lăsa nici măcar un testament.

Ce e de făcut? Ori stați în chirie în continuare, ori strângeți sau faceți un credit bancar pentru o casa, ori ii propuneti bunicii sa aveți grija de ea și sa va lase casa.

| johnnny123 a răspuns:

Nu dai deloc suficiente informații.

"Bunica avea o parte din apartament și noi o altă parte. Nu ne-a lăsat nimeni nicio moștenire."

Dacă bunica a murit, cine a moștenit partea ei de apartament (având în vedere că mama sau tatăl tău sunt moștenitori)?
Ce s-a întâmplat cu partea voastră de apartament (cea pe care spui că o aveați deja dinainte să moară)?
Mai există și alți moștenitori ai bunicii, s-a făcut vreo succesiune?
Ce s-a întâmplat cu apartamentul?

"Ce e de făcut?"

Ce e de făcut depinde de ce vrei să realizezi. Deci ce vrei mai exact să se întâmple? Să intrați în posesia apartamentului, să obțineți bani din vânzarea lui, sau ce?

| Corina3434 a răspuns:

Cumparati-va o casa.