| MarisRadu91 a întrebat:

Bunicul meu era proprietarul unui apartament(a decedat), iar testament nu a lasat! ulterior apartamentul s-a vandut iar cu o parte din bani, jumatate mai exact, s-a achizitionat un automobil care este pe numele sora-mii.
bunicul meu avea inca un baiat din alta casatorie de care nu se stie momentan unde este, iar la mostenire mama a facut-o pe bunica si pe ea excluzandu-l pe fratele ei vitreg. In cazul in care apare acest baiat din cealalta casatorie el daca le da in judecata pe mama si pe bunica castiga o parte, dar ce parte? si intrebarea pentru care am spus povestioara asta este daca automobilul soramii poate fi afectat in vreun fel, are toate drepturile asupra masinii? (gen il poate lua statul sau baiatul din cealalta casatorie sau orice lucru de genul, asta avand in vedere ca este pe numele ei), nu prea ma pricep in domeniu si sper sa nu fiu luat la bascalie, multumesc!

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bunicul tau avea trei copii. Toti au drept egal la acel apartament sau la suma provenita din el. Inclusiv cel din cealalta casatorie. Mai mult, gestul mamei tale inseamna infractiune conform codului penal si se pedepseste ca atare. Daca nu a declarat ca mai exista un mostenitor, daca a ascuns acest lucru, atunci infractiunea mai mica este aia de sperjur, tinand cont ca actul notarial are valoarea unei declaratii in instanta. Felicitari, ai nevoie de un avocat, adica familia ta. Nu ca sa impiedice pretentiile celuilalt ci, daca apare, sa impiedice sa faceti puscarie, daca poate.

| BassHunter13 a răspuns:

Baiatul vitreg are drepturi egale cu sora lui vitrega...consulta un avocat. 50lei te costa

| petre059 a răspuns:

Are drepturi dar vezi ca daca au mintit la succesiune, or sa aiba probleme mincinosii, mai bine vb cu un avocat si remediati situatia acum cat e "calda" problema.

| lizucalisuca a răspuns:

Jumatate din mostenire revine sotului in viata iar cealalta jumatate se imparte egal la numarul de copii. Deci ar avea dreptul la 1/3 din jumatate deci cam 16.33% din valoarea totala a mostenirii. Nu are drepturi asupra automobilului dar daca va da in judecata s-ar putea sa castige dreptul la compensatii banesti egale cu 16.33% din valoare.

| Alexandru-Flavius_Ionescu_1996 a răspuns:

Normal avea dreptul la o parte din banii de pe apartament dar in aceste conditii nu poate sa ii faca nimic surorii tale masina fiind pe numele ei chiar daca este cumparata cu banii de pe apartament. Eventual daca da pe cineva in judecata nu poate sa ceara altceva decat daune morale... Nici eu nu stu prea multe