| Aldutssss31 a întrebat:

De ce unii părinții sunt egoiști și se gandesc doar la ei si la copii nu? Acum 22 de ani ai mei au moștenit o casă cu 2 camere in care am locuit și eu până recent.Mamei i-a mai rămas acum câteva luni un apartament din partea bunicii mele iar ea m-a lasat sa stau acolo la insistențele bunicii, pentru că sunt însărcinată. Apartamentul nu e complet, sunt 2 camere iar o camera e a unchiului meu care locuiește cu mine.Practic mie imi revine o camera în care stau cu prietenul meu si in curând va fi si copilul.Pana si asta mi se pare mult pentru mine, deși tatălui meu o sa-i rămână apartamentul mamei lui în maxim câțiva ani.Pentru ei ar fi perfect daca as sta cu chirie, as întreține și copilul în același timp iar ei sa acumuleze cat mai multe, chiar daca nu și-au ajutat niciodată părinții cu nimic.Cand a fost vorba sa vorbesc cu bunica care inca e în viata sa semnez un contract de întreținere cu ea si la final să-mi rămână mie casa tata s-a supărat si a spus că e casa lui, cu toate că eu n-am cerut sa mi-o lase degeaba si as fi avut grija de ea, ceea ce tata spune oricum ca nu are timp sa faca.Voi ce parere aveti?

15 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sincer tu nu poti avea grija de copilul tau cum poti avea grija si de bunica ta, asta era asa doar un pretext ca sa i ti lase tie casa nu ca ai fi avut tu grija de ea, da ai fi avut grija de ea sa crape mai repede si sa locuiesti tu acolo cu prietenul, dar prietenul nu are casă? Mergi la el tu după ce ca nu ai nimic nici bani nici servici faci copil.

| Violleta2022 a răspuns:

Dar prietenul tau de ce nu inchiriaza ceva sa stea cu tine si copilul vostru?
Bunica-ta da casele copiilor ei, nu nepotilor. Iar tu nu ai de ce sa ii ceri maica-tii nimic, ci iubitului cu care stai, ca ala ti-a facut copil.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Te muți cu chirie și ești liniștită.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Rupe legaturile cu jegosii si ureaza-le sa fie cei mai bogati din cimitir. Cunosc si eu cazuri. Nu ca as vrea sa fiu malitios, dar prietenul asta al tau ce pazeste? Nu intru in partea cu "da' voi ce mama naibii v-ati puit daca nu aveti o vizuina" insa consider ca venirea astuia mic ar trebui sa va motiveze ca sa va descurcati cumva singuri si sa nu mai asteptati de la altii, fie ei si parinti. P.S. Pe mine m-au ajutat parintii extrem de mult. Acum, la 41 de ani, imi doresc sa nu o fi facut. Nu le reprosez asta, pentru ca si pe ei i-au ajutat ai lor foarte mult, doar ca realizez ca e o greseala foarte mare extrem de propagata in societatea romaneasca. Toata lumea asteapta ceva sa pice de undeva.

| darrio2007 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Asemenea jegoși, ti-au dat viata si te-au crescut si pe tine.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru darrio2007):

Desi as putea sa le reprosez diverse chestii alor mei, mai degraba le-as reprosa ca nu au destula grija de ei, si nu ca nu ma sprijina deloc. Cum ziceam, mai degraba le-as putea bate obrazul ca m-au ajutat mai mult decat ar fi trebuit, dar nici sa fii un jegos care aduna ca un nemernic si isi lasa copilul de-aiurea. Am zis si eu ca am putea sa ne apucam sa comentam despre faptul ca vai cum de face copil fara spatiu si alte alea, dar nu despre asta era vorba aici. Parintii ei au posibilitatea sa o ajute fara sa isi ia de la gura, fara mare stres. Nu fac asta. De ce? Pentru ca sunt niste jegosi, sa fim seriosi. O mare prostie mizeria asta cu dragostea neconditionata. Nu vreau sa ma iubeasca nimeni neconditionat, gen fiica-mea sa nu mai poata de dragul meu desi eu sunt un betiv care o bate si ii ia banii de alocatie (nu e cazul, doar zic), la fel cum nici eu nu sunt obligat sa o scot din toate porcariile in care s-ar putea baga. Incerc pe cit posibil sa o fac sa caste ochii mari si sa se descurce singura in cam orice situatie. De aici incolo, survival of the fittest.

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Avner):

Daca era si politruc nenorocit, nu din prima... P.S. Daca imi vine cu un bugetar cu mentalitate de bugetar ratat, o maninc. Gen cum sunt profesorii aia care au impresia ca nu trebuie' sa mai invete nimic pana ies la pensie, sau jegosii infipti politic pe undeva care au impresia ca a contat vreodata ceea ce stiu sa faca. Cind zic bugetari ma gindesc in special la jegosii din administratie si invatamint, mai putin politia si armata, ca acolo e nimereala - unii sunt ok, unii sunt niste jeguri, in special aia mai sus ierarhic. In invatamint sau administratie, in schimb... majoritatea covirsitoare sunt niste degeabisti.

| Freya1 a răspuns:

Părinților nu le convine sa de-a bunuri străinilor.Adica poate au ceva cu iubitul tău si nu vrea pur si simplu sa ii de-a o casa de-a moca.
În fond ai lui ce ii dau? Ca nu poti tu sa vi cu toate.Plus ca eu cred, ca iubitului tau nu ii convine mai mult decat tie si asta te streseaza.Asa ca, părinți tai nu se pot da peste cap sa ii faca lui pe plac in conditiile in care poate maine poimâine placa.

Plus ca da, într-adevăr mai sunt si părinți ce vor sa aiba ei si copii sa isi faca.

| Wr3nch a răspuns:

Pentru ca asa sunt unii parinti. O sa zica ca trebuia sa te projetezi sa nu faci copil pana ai casa si masa si aia e.

| SilentRain a răspuns:

Nu contează ce păre avem noii, oricum nu te încălzește cu nimic dacă aruncăm cu comentarii urâte părinților taii
Nu-i mai bagi in seama, când ai decis sa faci un copil trebuie sa te gândești la toate din timp
Nu poți obliga pe nimeni să îți fie părinte daca nu le vine un mod natural
Încearcă să nu mai depinzi de eii

| goguPatent a răspuns:

Sunteti doi oameni maturi care veti avea un copil.
Poate ar trebui sa va concentrati pe ce faceti voi in viata in loc sa asteptati de la parinti

Răspuns utilizator avertizat
| InYourMind a răspuns:

Nu e normal asa ceva cum sa se întâmple asa ceva în tara asta unde ajungem cu gândirea asta oameni buni