| Sfinnx a întrebat:

As avea nevoie de ajutorul vostru deoarece familia mea se afla intr-o situatie foarte critica si e posibil ca mama sa fie data afara din casa.
Treaba sta in felul urmator. Tata [65 ani,om la pensie] are un frate cu cativa ani mai tanar caruia ii apartine o jumatate din casa.I-a ramas jumatate mostenire[Bunicul meu a murit,casa era pe numele lui,iar acum a lasat-o lor mostenire]. Tata o tot ameninta pe mama ca cica ramai tu cu buzele umflate si tot din astea,si imi e enorm de frica sa nu ii faca ceva,avand in vedere ca in anii trecuti au avut loc scandale urate cu tot cu bataie,si am fost nevoita sa ma mut in alt oras,intr un apartament mic,fara utilitatile necesare cu mama si bunica mea[care este oarba].
Astazi cand am ajuns de la scoala, unchiul l-a sunat pe tata si i-a propus sa mergem nu stiu unde in Ungaria,si il tot intarata pe tata stiind ca urmeaza sa se certe cu mama pe tema aceasta.[Mamei mele ii e frica sa mearga asa drum lung cu el,pentru ca a avut nenumarate accidente cu masina,si + de asta nu o poate lasa singura pe bunica acasa,chiar daca se descurca,poate umbla si isi face o cafea,dar nu se descurca sa isi ia mancare din frigider].Si cum am spus a tot amenintat-o si chestii, si mama gandeste ca are de gand sa ne dea afara din casa, la cate s au intamplat.PS mama nu lucreaza, e casnica, dar.mai vinde uneori in acel magazin fara a fi platita.
INTREBARE: Ce poate mama sa faca? Ce pot eu sa fac? Ce se va intampla?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este foarte greu de dat un sfat bun in asemenea situatii.
Exista posibilitatea legala ca mama ta sa obtina un ordin de protecţie, conform legii pentru combaterea violenţei în familie, nr.217/2003, republicată în 2012.

| danay72 a răspuns:

Doar voi puteti decide ce sa faceti.Imi pare foarte rau de situatia ta, oricum sa fiti atente daca viata va e pusa in pericol.E bine sa discuti cu mama ta despre ingrijorarile tale.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

E trist când apar astfel de situaţii în familie.

Aici mama ta poate găsi articole practice care vorbesc despre viaţa de familie, inclusiv cum se pot aplana situaţiile mai delicate: http://www.jw.org/ro/invataturi-biblice/familie/cupluri-parinti/

Sper mult să vă ajute!

Cele bune!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer e situatie sensibila si daca se va intampla sa fie batuta sau chestii de genu ai putea sa suni la protectia copilului in plus autoritatile ar trebui sa fie mai implicate in astfel de situatii delicate. Mult noroc.

| GD15 a răspuns:

Pai, te inteleg, problema ta se aseamana mult cu promblema familiei mele, numai ca eu sint geloasa pe tine, la tine problema e mica, cind de fapt la mine e gigantica. Pai solutia e sa cauti un loc de munca, si mama ta tot, daca gasiti ceva puteti sa va mutati in alt loc! Daca vrei mai multe detalii poti sa ma contactezi in privat, o sa fiu bucuroasa sa te ajut, si poate oi gasi si eu o solutie pentruu mine happy

| mariaida a răspuns:

Buna! Stiu ca iti este greu sa suporti aceste lucruri in legatura cu parintii tai, mai ales ca bunica ta are probleme cu ochii. sad Cand amandoi parinti sun intr-o stare mai ok incearca sa ii aduci pe amandoi intr-o cameara si sa le explici ca tu ii iubesti pe amandoi si vrei sa ramaneti o familie unita! Spune-le ca bunica ta are probleme si nu are cum sa ramana singura deoarece este si ea un suflet care trebuie ajutat. Dupa ce leai spus toate astea incepe sa plangi si iesi din camera si lasa-i pe amandoi acolo. Daca nici asa nu merge suna la Protectia Copilului! Este cel mai bun mod si vor rezolva ei treaba cum pot mai bine! (daca vrei sa suni poftim numarul:11611cred ca acesta e nr dar cauta pe net) Sper ca te-am ajutat si imi pare rau pentru ce ti se intampla! Multa bafta!

| Sfinnx explică (pentru mariaida):

Iti multumesc mult

| mariaida a răspuns (pentru Sfinnx):

Cu placere si sper sa ramaneti o familie unita! :*