| anonim_4396 a întrebat:

Stau in aceeasi casa cu soacrii mei de 2 ani! La inceput a fost bine, ne intelegeam super, pe soacra-mea o ajutam la toate alea, stateam aproape toata ziua cu ea dar usor usor am inceput sa ne certam (bine "sa ma certe") si ce o supara cel mai tare era faptul ca iubitul meu imi lua mereu apararea in fata ei, dar ne impacam de fiecare data la cateva zile si totul era ca inainte (sau doar parea)...In momentul de fata nu vorbesc deloc cu ea si mi-e sila sa o mai vad macar la fata(si sigur si ea la fel). Nu mai vorbim de vreo jumatate de an! Si credeti-ma, imi e greu de tot sa vad cum eu nu sunt inclusa in nici un plan pe care si-l fac(cu socru nu m-am certat niciodata, la inceput cand ma mai certam cu soacra-mea imi zicea"las-o in pace ca ii trece ei, nu are rost sa te superi", dar pana la urma l-a convins sa nu mai vorbeasca nici el cu mine, asta stiu de la cumnata mea care imi spune tot ce aude despre mine la ei)! Bine, gata cu detaliile, intrebarea mea ar fi cam asa:Mai exista vreo sansa de impacare? Cum as putea sa ii fac sa ne intelegem iar bine? Ca, eu sincer, m-am saturat de situatia asta...Mai bine o lasam eu in pace si nu ma mai certam cu ea, ziceam si eu ca ea si gata! Dar asa sunt eu, nu pot sa ma prefac deloc, daca ma supara ceva ma "mananca" limba sa zic chiar daca stiu ca nu ar trebui! Astept raspunsurile voastre! Chiar am nevoie de un sfat sincer, daca raspundeti la vrajeala inseamana ca suntet lipsiti de creier.

Răspuns Câştigător
| alina_7294 a răspuns:

Buna parerea mea este sa vorbesti cu ei si sa le zici ca-ti pare rau de cele intamplate si ca ai vrea de acum sa va intelegeti bine ca o familie unita crede-ma si eu am trecut prin asa ceva am procedat asa si acum ne intelegem bine lasam unul de la altul ca doar suntem oameni si mai frumos ca orce pe lume este sa fim buni si intelegatori multa bafta iti doresc daca are inima va intelege

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Si eu stau cu soacra de 5 ani. Nu ne-am certat niciodata cu adevarat, fiindca eu imi controlez mancaricii la limba. Ma gandesc intotdeauna ca e mama lui si fara ea nu l-as avea pe el si tac. Nu stiu daca e cel mai bun lucru, dar asta pastreaza linistea in familie, echilibrul. Incerc sa o ignor, sa stau cat mai mult la serviciu ca sa ne vedem cat mai putin. In rest sunt foarte politicoasa, nu-i fac niciodata reprosuri si nici nu ma plang sotului meu.
Sincer, singura ta sansa de impacare este sa-ti ceri iertare (daca accepti ca ai gresit) si sa-ti controlezi de acum mancaricii de limba.

mira
| mira a răspuns:

Nu esti casatorita? Te intreb fiindca nu vorbesti despre sotul tau ci de iubit.Trebuie totusi sa ai o relatie buna cu socrii.Cumpara-le un cadou si propune-le sa va impacati. Daca nu mergi la lucru trebuie sa inveti sa gatesti.Nu este complicat.Chiar pe net ai o multime de retete si sfaturi.Nu uita ca dragostea trece prin stomac.

| EUSIATIT a răspuns:

Nu e comoda situatia dar sincer e bine sa stati separat. si apoi gindeste te ca vei fi si tu soacra. ce vei face?

| BlueEyes a răspuns:

Multumesc pentru raspunsuri :*
Partea cu mutatul o visez de mult, credeti-ma, dar inca nu e posibila! Ca sa mai spun ceva:mai exact noi stam in Spania, timp de un an si ceva am muncit pentru ei pentru ca pur si simplu mie nu imi datea nici un ban, decat vreo 30-40 euro pe luna sa imi iau cate ceva(din 800-900 de care ii faceam) si nici iubitului meu nu ii datea bani, tot asa 30-40 e.Mancam cu totii, cum e si normal, marea ei suparare era ca nu stiu eu sa gatesc si aproape toate cerurile porneau de la asta.aproape...Stiu si simt ca ma uraste rau de tot, se uita urat la mine si prezenta mea nu ii convine! Partea cu "sa vorbesc cu ei":nu am curajul necesar, as parea penibila, nu mi-as gasi cuvintele... Ooof, ca grea e viata asta cateodata! Oricum mutumesc pentru raspunsuri, ma bucur ca ma intelegeti.

| BlueEyes a răspuns:

Hey, foarte bune parerile voastre :* Multumesc! Nu, nu suntem casatoriti, desi suntem impreuna de 5 ani. Nu cred ca vede asta ca un pacat, si ea a stat cu barbaso cativa ani buni pana sa se casatoreasca! Imi ziceti sa invat sa gatesc, pai stiu cate ceva acolo, o mancare, o ciorba, satate (orientala, boueuf, de vinete etc.) si alte chestii asa mai usoare plus vreo 2 prajituri happy. Am invatat asa pe parcurs(siteuri cu retete stiu si unele le mai si incerc). Partea cu cadoul mi-a placut, chiar o sa vina in curand ziua de nastere a socrului si sigur ii iau cevawinking. In fine, vad eu cum o sa ma descurc pana la urma, azi de exemplu am fost cu soacramea la o femeie de am ajutat-o la curetenie si am observat ca atunci cand faceam vreo gluma radea si ea, de obicei stramba din "bot".
multumesc frumos pentru sfaturi! sper sa fie bine pana la urma.va pup

| claudiea79 a răspuns:

De ce nu va casatoriti/? atunci poate te vede cu ochii mai buni. invata sa gatesti sint retete pe net. ajut-o la treaba prin casa. vorbeste frumos poti sa ii iei un buchet de florii ceva. daca nu se poate mutati-va cu chirie la niste batrinii ceva. daca te mariti te lasa in pace. ea crede ca traiti in pacat.sau sint avari de banii daca va ia banii, da ce sinteti copii?> sa va umble alti cu banii vostiri? nu va trebuie nunta doar la primarie. statul spaniol poate va da o prima de casatorie si va mutati cu chirie. sait de gatit.www.gustos.ro.daca te mariti trebuie sa stii sa gatesti nu ai de ales.mult noroc. nu o sa stai toata viata cu mina in buzunar sa mergi la restaurant

| NoKidding a răspuns:

Daca eram in locul tau faceam asa.Intr'o sambata de dimineata, la cafea, chemi socrii intr'o camera si le spui si tu ca asa nu se mai poate, eu stiu..., ca trebuie sa faceti ceva sa terminati cu cearta.Vezi si tu ce spui...Succes!

| smaranditza a răspuns:

Sincer : ia-ti jumatatea si... valea! fiecare cu "cuibul "lui! ar putea fi o solutie; si nici cumnatica sa nu mai vina cu "vesti"! asa doar toarna gaz pe foc; nici nu ai de unde stii ca e totul adevrat (cam ca si in telenovele laughing ).
Deci fa pe naiba in patru si mutati-va de acolo; gandeste-te ca si pe iubitul tau il pui intr-o situatie naspa, mereu trebuind sa fie intre tine (noua familie) si parinti(vechea familie); si nu e frumos, ok, ori cum oi vrea...
Bafta!

| guardyan79 a răspuns:

Cred ca te inteleg perfect asa ca sfatul meu e ca daca certurile incepeau din cauza ei nu din vina ta mai bine e sa te muti iti cauti o gazda ceva ca numai in gura soacrei sa nu intri stii cum e te certi cu ea si cand stai separat dar in aceeasi casa. a sa-mi dai dreptate chiar daca ai sa fii mai saraca ai sa fii mai fericita si tu si prietenul tau crede-ma nu se merita sa te injosesti in fata lor

| dichi a răspuns:

Pana una alta, cea mai simpla rezolvare e sa va mutati singuri si cu asta ai incheiat certurile astea. De asta majoritatea persoanelor stau separat. E greu sa convietuiesti atatea persoane sub acelasi acoperis fara sa existe discutii si probleme. Succes

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Lasa-i mai linistiti la locul lor si vedeti-va de treaba voastra. E optiunea fiecaruia sa vorbeasca cu cine vrea.Sa fiu in locul tau m-as distra enorm pe dracii ei.