| RALenSEE a întrebat:

Stie cine ce inseamna IUBIREA! in ultimul timp nu o inteleg

15 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
iubirea e atunci cad dai si primesti in aceiasi masura cu care dai, acum depinde despre ce tip de iubire vorbesti.dar indiferent de care ar fie, trebuie sa oferi si sa primesti la fel chiar si mai mult.
O frumoasa zi sa aihappy

| mihaelaa18 a răspuns:

Iubirea este cel mai frumos care se intampla in viata fiecarui dintre noi. Iubim pe cineva ne simtim impliniti si fericiti.Ne dorim tot timpul sa stam in preajma acelei persoane. Iubind esti mult mai fericit si te simti cel mai bine in preajma acelei persoane si ti-ai dori ca niciodata sa nu pierzi aceea persoana. Oricum o definitie a iubirii nu exista asa detaliat, ea doar se simtehappy

| DNSK a răspuns:

Simplu: Iubirea e atunci cand gandurile, iluziile, sperantele tale apartin de drept altcuiva. Iubire e atunci cand il simti pe el/ ea in fiecare celula

| foxsilver a răspuns:

Nici macar un indragostit nu intelege ce este iubirea. Puterea de intelegere, partea cerebrala a individului lipseste aproape cu desavarsire atunci cand iubeste.Totul in jurul lui pare ca se transforma, indragostitul capatand o alta optica asupra lucrurilor, asupra vietii insasi; o alta optica pe care nu o poate defini, cel putin muritorii de rand. Cei norocosi fiind artistii, care prin har divin pot exprima si defini iubirea prin creatie artistica. Noi, ceilalti ne rezumam doar la a simti, intr-un mod mai mult sau mai putin primitiv.

| eliaclodia a răspuns:

Iubirea nu e totuna cu dragostea, libidoul din care suntem facuti psihic si din care facem legaturi. Nu poti intelege iubirea, dar ea da. E o forta care intelege intr-o singura directie, dar se poate sa vina si spre tine si de la tine. E facuta asa, ori mergi spre a fi inteles, ori a intelege si nu sunt ambele deodata decat la geniu.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Dumnezeu e IUBIREA.

| LolaLollita a răspuns:

Iubirea nu se explica, ea se simte happy

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Iată una dintre cele mai complete definiţii date iubirii adevărate:

Iubirea este îndelung răbdătoare şi bună. Iubirea nu este geloasă, nu se laudă, nu se îngâmfă, nu se comportă necuviincios, nu îşi caută propriile interese, nu se irită. Nu ţine cont de răul suferit. Nu se bucură de nedreptate, ci se bucură cu adevărul. Îndură totul, crede totul, speră totul, suportă totul.
Iubirea nu se termină niciodată.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand vezi persoana respectiva simti niste "fluturasi in stomac" [chiar daca stii ca nu este fat-frumos], te gandesti mult la acea persoana.
Iubirea in matematica este o problema, in istorie o poveste, in viata mea : "El".
Oricum, cum a zis @Lolalollita : iubirea nu se explica, ea se simte.

| Ƨirenia a răspuns:

Iubirea = moarte
Puţin exagerat, dar cam aşa e.

| Diiiidi a răspuns:

Iubirea e un sentiment foarte frumos care de obicei duce la tristete..Nu se poate explica bine in cuvinte o simti tu mai mult!

| Eschimoasa a răspuns:

Nu cred ca iti poate oferi cineva un raspuns exact la intrebarea asta pentru ca iubirea este un subiect de discutie foarte complex.

Insa, in opinia mea, iubirea, sentimentul prin care nu iti este afectata sau nu afectezi integritatea morala, fizica, psihica, sociala, economica etc.
Adica, pesoana care afirma ca te iubeste nu iti produce niciun rau din niciun punct de vedere si invers.

| AndreeaCF a răspuns:

Salut! Ce intrebare grea dar si interesanta!
Iubirea este de mai multe feluri:
1. Iubirea pentru un baiat/fata....in prima faza exista fluturi in stomac, moliciune in genunchi (asta e faza de inceput cand te indragostesti) dupa aceea, cu timpul, iubirea este dovedita de ambii parteneri.
Adica, sa presupun ca tu iti doresti foarte tare sa reusesti in ceva...el/ea te va sustine neconditionat din toate punctele de vedere. Nu este gelos/a si are deplina incredere in tine.
Sa presupun ca ai nevoie de niste bani pentru a plati o taxa, iar el/ea ii are dar cu toate astea sunt singurii lui/ei bani, te va ajuta, pentru ca te iubeste si pentru ca-ti vrea binele.
Bineinteles, toate acestea trebuie sa se intample si din partea ta. Adica si tu sa fi alaturi de el/ea ij orice conditie.
Adevarata iubire este cand te hotarasti sa te casatoresti cu acea persoana, cand va hotarati sa faceti un copil. Deja aici lucrurile stau altfel.
Multe responsabilitati, bucuria de a impartii lucrurile frumoase si urate din viata de cuplu. Nu este intodeauna usor, dar cu iubire, respect si intelegere se poate trai in perfecta armonie.
2. Iubirea pentru copiii tai.
Aceasta iubire este absout neconditionata, irefutabila si tot ceea ce este sinonim cu aceastea. Nici nu pot sa-ti descriu in cuvinte ceea ce poate simti o mama pentru copiii ei. Cand il vei vedea pentru prima data, vei simti o fericire infinita, de nedescris, o fericire pe care nu ai mai avut-o vreodata si pe care nu o vei mai avea vreodata. Acele momente sunt magice si nu le vei uita niciodata. Vor ramane in amintirile tale de parca s-au intamplat ieri, cu toate ca au trecut poate 10-15 ani.
Numai pentru un copil poti renunta la bunastarea ta, la fericirea ta, la tot ceea ce-ti place, numai ca lui sa-i fie bine. Asta inseamna IUBIREA!
Iti doresc din tot sufletul sa descoperi si tu aceste sentimente magice (in caz ca nu le-ai trait inca)
Numai bine iti doresc!

| JustDreamDnd a răspuns:

Iubirea inseamna pasiune si dragoste pentru oi persoana sau un lucru pe care il pretuiesti de cand erai mic/a.
Fundittza?:*

| CABACNATALIA a răspuns:

Pentru fiecare iubirea e ceva specifik