| alexandra_5507 a întrebat:

Ce inseamna in realitate iubirea, ca eu nu o inteleg de ce doare?

Răspuns Câştigător
| EVOLUTION_5448 a răspuns:

Cel mai bine defineste iubirea definitia:
Cand oferi puterea unei persoane de a te distruge complet dar esti sigura ca nu o va face niciodata.
In mare parte iubirea adevarata este atunci cand lasi o persoana sa-ti afle slabiciunile si sa te vada asa cum nu te vede restul lumii. Automat faci asta cand sti sigur ca nu isi va batea joc acea persoana de tine (sau cel putin speri ca nu isi va batea joc de tine).
De obicei doare din cauza cand alegi persoana care nu trebuie si incerci sa ii oferi tot ce ai sperand ca el o sa faca la fel. dar de fapt face opusul.
E greu sa gasesti acea persoana si probabil o sa dai de multe care o sa crezi ca e ceea ce-ti doresti cand defat o sa fi dezamagita si o sa te faca sa simti ca vrei sa-ti bagi ceva in ea de iubire si sa nu mai incerci sa gasesti acea persoana speciala.

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

E ceva destul de complicat acum prea rar dai de un caz fericit sa o tina toata viata dar daca vrei sa ai sperante atunci e treaba ta.

| dan_2834 a răspuns:

Iubirea nu e o joaca.Pentru ca a iubi inseamna a te implica sentimental, ma refer la iubirea adevarata. Iubirea nu are o definitie...e cel mai frumos sentiment, e un sentiment care este perceput in mii si mii de feluri.Este cel mai frumos dar de la Dumnezeu.Cel mai minunat lucru e acela sa iubesti si sa fii iubit.Nu alegi de cine sa te indragostesti, te indragostesti pur si simplu.Este foarte adevarat ce se spune:ca atunci cand iubesti suferi.Atunci cand iubesti iti asumi acest risc de a suferi.Nu intotdeauna suferi, dar exista si posibilitatea asta. Iubirea e ca o boala.Asa cum sa iubesti e cel mai frumos lucru care ti se poate intampla, sa suferi din iubire e cel mai dureros...

| xButterflyxX a răspuns:

Iubirea nu doare, iubirea este un sentiment foarte purternic, placut, dar este pentru scurta durata pentru unisad. Despartirea, respingerea, ranirea sunt cele care dor.happy

| Gorillaz a răspuns:

Pentru ca cu cat ( scuzati cacofonia ) iubesti mai mult cu atat pierderea ( daca exista sau va exista) este mai mare si te doare mai tare + momentele petrecute de ce natura sunt si unde s au petrecut, pentru ca o sa iti aminteasca acele locuri cand vei trece pe langa ele si cand vei fi cu alte persoane iti vei aminti de cel/cea cu care ai fost

| FunKesha a răspuns:

Iubirea(sa se stie)nu inseamnadoar sex! Sunt sentimente! O intrebare cam...

| RplusC a răspuns:

Iubirea este singuru sentiment. Pe care, daca l-ai pierdut simti ca o parte din tine nu mai este... explicatia exacta nu sa descoperit...trebuie sa treci prin asa ceva sincer nu prea stiu exact.