| anonim_4396 a întrebat:

Sufar enorm dupa el, a fost primul baiat din viata mea ne-am despartit acum o luna, el are o noua relatie ca si cum eu nu am existat, sufar enorm. Ce sa fac?sad am 16 ani relatia a tinut 2 ani

10 răspunsuri:
| Leon a răspuns:

Nu va forteaza nimeni sa va incepeti viata sexuala atunci cand nu o simtiti, doar din cauza unei 'partide de sex improvizata', atunci cand iti oferi corpul pentru prima data unui barbat e ca si cum ti-ai pune viata in mainile lui. Intr-un cuvant sunt persoane pe care nu le intereseaza de ceilalti, traiesc doar sa faca umbra pamantului.
Iti va fi greu sa iti refaci viata sexuala, adica eu nu te vad bine.
Barbatilor le plac femeile cu experienta, dar cand vine vb de alegerea unei partenere serioase cred ca nu e niciunul care sa ma contrazica spunand ca li se pare ciudat ca o fata de 15 ani isi incepe viat sexuala asa devreme.
Daca va spun ca sunteti niste proaste unele dintre voi, va suparati, chiar daca eu nu m-as comporta astfel cu o femeie.

| SingleStarOnTheSky a răspuns:

Buna! Dupa mine 2 ani nu sunt chiar atat de putin.Nu sunt cateva minmute petrecute la un colt cu un baiat.Sunt mai mult de atat.Sunt clipe fericite si clipe nefericite,dar care au trecut deoarece v-ati sustinut unul pe altul. Daca aceste clipe se uita ca o simpla si banala raceala atunci se pare ca au fost degeaba,si ca nu au avut nici un rol.Dar tu nu trebuie sa disperi, trebuie sa pastrezi ce ti-a mai ramas din relatie si sa treci peste tot(mai ales peste dificultati, deoarece in orice cuplu sunt). Trebuie sa inveti din poveste.Acesta este un prim pas, dupa aceea trebuie sa alegi tu singura drumul pe care il vei urma:o viata uitandu-l sau sa incerci sa vezi daca el mai tine la tine sau daca macar a tinut la tine. Poate ca el sta cu ea doar pentru a "se reface" doar pentru a nu il vedea tu ca plange, sa spunem asa.Sau poate ca el te-a mintit poate ca a stat pu tine din plictiseala, dar totusi poate te-a iubit si el nu stie cat suferi.Ar trebui sa cantaresti foarte bine problema,pe toate partile si sa incerci sa gasesti toate solutiile posibile si neposibile si sa o alegi pe aia care ti-o sugereaza inima. Daca el te-a iubit macar odata, cu siguranta va accepta sa mai vorbiti odata, sau sa iti mai acorde o sansa.Bafta!

| mihaelaa18 a răspuns:

Off sa stii ca inteleg prin ce treci si stiu cat este de greu si cat de rau doare dar trebuie sa fi tare ca sa reusesti sa iesi din starea in care esti acum.
Daca spui ca a fost si primul baiat este clar ca va fi cam imposibil de uitat pentru ca nu vom putea uita niciodata persoanele importante pentru noi care candva ne-au facut fericite si care i-am iubit,de uita nu vom uita,ci doar vom invata sa traim fara ele.
Incearca sa te linistesti,a fost o relatie destul de lunga de aceea si doare dar trebuie sa acepti realitatea si sa mergi mai departe oricat iti este de grei.
Gaseste o activitate care sa iti placa si care sa iti ocupe timpul,iesi pe afara cu prietenii,asculta muzica vesela, deseneaza etc.
Ai sa vezi ca timpul va vindeca orice rana, doar ca este nevoie de rabdare.
Ai sa vezi ca usor usor va fi mult mai bine si intr-un final te vei vindeca si vei fi mai bine decat esti acum.
Bafta si ai grija de tinehappy

| Tania a răspuns:

Te inteleg perfect, cam acelasi lucru mi s-a intamplat si mie tot dupa 2 ani.
Asta este...stiu ca esti dezamagita, dar ce poti face este sa te gandesti la altceva si ca viata merge inainte foarte frumos si bine si fara el.
Poate asa a fost sa te desparti de el pentru ca poate te asteapta cineva mult mai bun!winking
Pana la urma timpul mai sterge din durere. happy.

| 愛日本 a răspuns:

Cel mai folositor sfat : ''Ca să uiţi un băiat întodeauna trebuie să te îndrăgosteşti de altul''. Nu mai suferi, dacă te-a lăsat pentru alta chiar nu merită, nu merită să plângi căci până la urmă nu o să mori singură stai liniştită big grin

| คиค a răspuns:

Bună, Ellycreo happy!
Într-adevăr despărţirea de o persoană pe care ai iubit-o este mereu o grea încercare.
Ruptura te răneşte cu atât mai tare cu cât tipul respectiv a fost primul băiat de care te-ai îndrăgostit nebuneşte... Şi eu am trecut prin exact aceeaşi situaţie de curând şi ştiu exact ce simţi.
Deşi acum îţi poate părea un capăt de lume, peste maxim 1 luna- 2 vei reuşi să te detaşezi de întreaga situaţie, iar odată cu trecerea timpului garantat nu vei mai avea niciun sentiment pentru elwinking.
Desigur, contează şi contextul în care s-a produl această despărţire, dar mai important decât acest aspect este chiar rezultatul straight face.
Gândeşte-te puţin: el acum are o nouă relaţie şi este fericit.
Atunci tu de ce să stai supărată?!
Adesea noi înşine prin propriile aşteptări ne rănim, mai mult decât o fac cei din jur.
Nu merită să plângi pentru nimeni, iar cel care merită nu te va face să plângi, doar ştii şi tu că nu trebuie să plângi pentru că s-a terminat, ci să zâmbeşti că s-a întâmplatwinking.
Nu te mai gândii la el, deşii ştiu că ţi-e greu, ştiu că probabil zilnic priveşti la vreo fotografie cu voi doi sau îţi citeşti mesajele de la el...
Trebuie în primul rând tu însăţi să conştientizezi că această suferinţă îşi este dăunătoare.
Încearcă să-ţi ocupi timpul liber cu orice altă activitate, este foarte important să socializezi.
Ieşi cu prietenii la cinema, la patinoar, mergi la vreo petrecere, şi nu în ultimul rând nu-ţi crea un scop în sine din a-ţi face un alt iubit.
Lasă timpul să treacă, iar toate vor veni de la sine, inclusiv o nouă relaţiewinking, dar până atunci, be happy happy.
Baftă >big grin

| OnlineZ a răspuns:

Tu esti cu capu' frate, du-te la un psiholog mai bine ca vad ca esti cam aerian.asa sfaturi dai tu doamne fereste

| On3St4r a răspuns:

Daca si-a facut iubita asa de rapede inseamna ca acei 2 ani impreuna nu au contat, ca nu te-a iubit cu adevarat.Singurul lucru care poti sa il faci in aceasta situatie este acel sa iti gasesti pe altcineva, si in timp il vei uita.

| Adriannabruneta a răspuns:

Stiu ca este greu, dar trebuie sa mergi mai departe, incearca sa ti gasesti si tu pe altcineva doar asa ai sa treci mai repede peste suferinta! toate am trecut odata prin asa ceva! si ce daca are alta relatie, sa fie sanatos, asa este la varsta asta, azi una maine alta...

| alexsmecher344 a răspuns:

Cum s-a intamplat?