| KaryC01d a întrebat:

Sunt împreună cu iubitul meu de 9 luni și e o relație care poate duce cu timpul la ceva mai mult. Eu țin foarte mult la el și am încercat să controlez aceste sentimente până am înțeles că la el este ceva. El a împlinit recent 25 de ani, iar eu degrabă am 19, deci diferența e de 6 ani. Timp de 3 zile m-a ignorat fără să știu motivul, zile în care mă sufocam de plâns și durere. Ieri am ieșit să discutăm motivul și mi-a zis că e într-o dilemă, adică nu știe ce simte. Uneori simte că mă iubește, alteori nu. Când e cu mine ne este bine la ambii, însă când nu mai e, zice că parcă ceva nu ajunge. Parcă nu e aceeași, mă vrea puțin mai matură, asta cu timpul va veni, e și normal el să vrea acest lucru. În aceste zile a încercat să înțeleagă ceva și n-a reușit. Ce simte el? La ce va duce? Cum pot să fac să înțeleagă ce simte? El e o persoană cu care poți trăi în armonie, pace. Nu întâlnești astfel de persoane prea des. Eu nu aș vrea să se încheie aceasta relație, dar nici să accept faptul că nu știe ce simte față de mine. În aceste 9 luni ș-a comportat foarte frumos și calculat cu mine și acum când mi-a zis asta, parcă m-a lovit cineva cu ceva în cap. A mai trăit cineva sentimentul că este bine și frumos, dar ceva nu ajunge? Știe cineva ce înseamnă asta? La ce va duce? Care ar trebui să fie următorii mei pași? Ce anume nu ajunge?

32 răspunsuri:
| qwertpro a răspuns:

Salut,ei bine din ceea ce spui tu pot deduce ca relatia voastra nu e inca bine formata si nu sunt stabilite valorile pe care sa se bazeze. Faptul ca nu intelege ce nu ajunge in relatia voastra ar putea fi un pretext ca ar vrea sa-i puna punct, insa sa-i fie frica sa recunoasca.Ar fi posibil ca poate sa il fi mintit sau jignit in trecut si el sa nu iti fi iertat aceasta fapta pana la capat, si acum fapta aceasta il mustra, il indigneaza inconstient sau poate ca pur si simplu nu va potriviti unul cu altul. Daca voi nu stiti care e problema, noi cu atat mai mult ca nu putem afla, ci pot doar sa iti dau o lista de presupuneri.Am vazut cupluri in care diferenta era de 5-6 ani, dar varsta nu i-a impedicat sa fie impreuna pentru ca varsta nu este un obstacol al iubirii.E posibil ca el sa aiba anumite asteptari de la tine si sa fie dezamagit ca nu i le indeplinesti, uneori nu ne dam seama ca cei din jurul nostru nu pot sti ce asteptam noi de la ei si nici tu nu ai cum sti pana nu iti spune el.Lipsa autoritatii uneori intr-o relatie poate duce la aparitia unor "gauri", poate anume aceasta calitate iti lipseste ori poate te-ai atasat prea tare de el sau el de tine si nu mai simtiti aceeasi libertate de candva.Cel mai bine ar fi sa consultati un psihoterapeut care este specializat in asemenea chestii si cu ajutorul lui veti gasi ce anume nu merge bine. Poate ca una din variantele mele e si corecta, incearca sa vorbesti cu el, dar cat mai sincer pentru a putea sti exact care e treaba.Cine stie, poate are probleme personale care nu-i permti sa se concentreze asupra relatiei.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru LoveSleep):

Pe partenera de viață nu am refuzat-o. La ea, nu am avut să comentez eu că ceva nu ajunge. Asta a avut ea să comenteze, dar s-a sacrificat. Astfel după 46 de ani suntem tot împreună. Mai mult nu am voie să comentez, secrete de familie. Cum zice popa ortodox, căsătoria e o taină.