| anonim_4396 a întrebat:

Salutare, TPU. Am și eu o problemă, iar dacă ați putea citi până la capăt și să mă ajutați cu un sfat sau o părere, aș aprecia mult.
Acum aproape 10 luni am cunoscut un băiat cu aproximativ 3 ani mai mare decât mine. Am vorbit, ne-am plăcut și ne-am îndrăgostit. Vorbeam non stop, știam totul unul de celălalt, era un băiat deosebit, bun, pe placul meu, tot ce mi-aș fi putut dori. A fost frumos timp de 4 luni, după care am început să ne certăm, din lucruri care acum par banale. M-a ignorat, nu a dat niciun semn de viață, timp în care eu simțeam un gol imens, mă simțeam pierdută. După o lună, a venit și primul mesaj, în care mă întreba ce mai fac, că îi pare rău, că mă vrea înapoi și că își cere scuze pentru tot ce a făcut. Deși nu mai aveam încrederea de dinainte, l-am iertat și am vorbit din nou. Ne-am împăcat, dar după câteva săptămâni ne-am cam pierdut interesul. Începea să vorbească sec, era mult mai rece, dar cu toate acestea nici nu voia să punem punct. L-am întrebat de ce a devenit așa, iar răspunsul lui a fost că nu știe ce să mai spună, că atunci când ne apropiem ne certăm și că nici eu nu mai eram așa interesată de el, deși eu țineam la el ca la început.
Timpul a trecut, relația dintre noi s-a răcit, am rămas amici, vorbeam ocazional. Am încercat să-l uit, dar n-am putut. Mi-am dorit un nou început, dar văd că el încă tot se mai bagă în viața mea. Am aflat că știe tot ce fac, mă urmărește pe toate site-urile de socializare, cu cine vorbesc ș.a.m.d. De la un timp s-a schimbat. Din băiatul acela bun care era, a devenit unul arogant, nu mai simte nimic, care mă ia peste picior și începe să-mi dea mesaje gen: "Ce face iubitul tău X?", iar eu chiar nu mai știu cum să reacționez, pentru că nu am niciun iubit, el a fost primul de care m-am îndrăgostit. Îmi reproșează anumite lucruri pe care nici măcar nu le-am făcut vreodată, nici măcar nu cunosc persoanele respective de care îmi zice el. Are tentative să mă jignească și crede că eu am făcut-o cu acele persoane sau " cu tot orașul", chiar dacă i-am explicat de n ori că n-aș fi putut să fac așa ceva. Nu sunt acel gen de fată, n-am făcut-o niciodată și o voi face doar cu persoana potrivită, nu acum. Mă doare când cineva, mai ales el, ar putea spune așa ceva, când eu l-am iubit doar pe el, nu mi-am mai făcut niciun iubit nici înainte, nici după el și nici măcar nu am încercat să-mi fac unul. Și dacă chiar mi-aș fi dorit, n-aș fi avut voie? El vorbea tot timpul cu fete când eram împreună, plus că a mai avut și o relație după, iar acum se plimbă toată ziua cu altele. "Le-ai dat lor ce nu mi-ai dat mie în 4 luni de zile". Îmi aduce acuzații aiurea, mai bine i-ar crede pe alții decât pe mine. Încerc să-l ignor, dar mă provoacă și dacă tot nu îl bag în seamă îmi spune "că mă simt vinovată". Și, în plus, nu suport ca cineva să spună asemenea lucruri despre mine, mă doare enorm. Am încercat în toate felurile, i-am explicat și frumos, dar mă ia peste picior. Vreau să-și schimbe părerea, nu știu ce să îi mai zic, cum să procedez. Vreau să fie persoana de dinainte.

7 răspunsuri:
| XxBlueRosexX a răspuns:

Ignora-l si lasa-l sa spuna si sa creada ce vrea, iar daca iti mai trimite mesaje si te intreaba ce face iubitul tau tu ii raspunzi in felul urmator"nu ai tu treaba si nu te mai baga in viata mea lasa-ma in pace" sau nu ii rapunde deloc si nici la apeluri sau pe net, blocheaza-l. Din moment ce el se comporta ca un nemernic nu are rost sa te intristezi, prefa-te ca nu iti pasa ca esti indiferenta si daca il vezi pe strada zambeste razi fa-l sa fiarba de ciuda nu ii da satisfactia sa te vada trista. Stiu ca e greu acum dar cu timpul vei vedea ca va trece si vei fi din nou fericita si vei gasi un baiat care cu adevarat o sa te merite. Iesi cu prietenele distreaza-te mergi in club fa orice iti sta in putere si nu te mai gandii la el lasa-l in plata lui. Eu cred ca esti o femeie puternica si vei reusii...multe bafta happy

Răspuns utilizator avertizat
| Rux04 a răspuns:

Te sfătuiesc să-l blochezi ca să nu mai poată să-ți dea mesaje pe Facebook și la fel și pe telefon. Nu se merită cu un asemenea individ. Își bate joc de tine.

| DonGiani a răspuns:

E un obsedat, scapa de el. E mistocar, nu are nici un drept asupra ta sa te controleze, nu ești un obiect ești un om. Ai grija de tine și evita asemenea oameni bolnavi psihic.

| BryBard a răspuns:

Aparentele inseala*.Ce a facut el ''la inceput" se numeste compromis,s-a comportat altfel decat era el de obicei,incercand sa iti faca pe plac, si cu timpul si-a dat alama pe fata, oricum nu vad niciun viitor alaturi de o persoana cu un caracter, gelos, egoist, recalcitrant.Singura solutie e sa rupi legaturile cu el(il stergi/blochezi pe fiecare site, numarul de telefon il bagi la lista negra si o rupi complet cu el si daca inca te mai sacaie, il ameninti ca il dai pe mana politiei si s-a te lase in pace, ca nu e de tine). Realitate e cruda, dar trebuie sa o accepti.Cine te vrea si te iubeste neconditionat te cauta mereu si nu renunta la tine niciodata.Asa ca rupe-o cu el.El pur si simplu nu vrea sa accepte prezentul si te tot sacaie in seperanta ca rezolva ceva, dar nu gandeste deloc ca mai mult rau isi face si lui si tie.O zi Buna.

| Piper987 a răspuns:

Nu cauta sa il faci tu sa se schimbe pentru ca nu va merge, el are nevoia sa isi arunce vina pe tine spunandu-ti lucrurile astea.
Nu e destul de barbat sa accepte ca a gresit. Daca tinea la tine cand i ai dat a doua sansa o aprecia.
Eu te sfatuiesc sa treci peste, nimic nu e mai dureros pentru el decat indiferenta ta.
Trebe sa inveti ca orce relatie se sfirseste intr-o zi. Toate sunt o lectie.El o sa aiba regretele astea un timp. Sper ca ti am fost de folos Bafta

| tpu12121222 a răspuns:

Blocheaza-l, accepta ca nu va mai fi persoana dinainte, dupa cum daca spargi un glob chiar de-l vei lipi, nu va fi la fel.
Treci peste aceasta perioada frumoasa pe care ai avut-o cu el si pastreaza distanta fata de el, pentru a nu aduna amintiri neplacute, mai ales ca el se afla intr-o perioada defecta.

Multumeste-i pentru lucrurile frumoase, spune-i ce apreciezi la el, manifesta-ti dezaprobarea fata de sugestiile/banuielile lui, precum si regretul ca nu mai poti discuta cu el acuzandu-te de tot felul de lucrurile false.

Accepta ca s-a incheiat si bucura-te de ce-ti va aduce viata! Ai tot timpul inaintea ta!