| anonim_4584 a întrebat:

Sunt insarcinata in 7 luni si doresc sa dau copilul spre adoptie din maternitate.Nu mai am pe nimeni si nu am nici o posibilitate sa il intretin.Cum este posibil?

Răspuns Câştigător
| fabiola a răspuns:

Intai naste-l priveste-i ochii, lasa-l sa-ti stranga in pumni degetul, asteapta-i surasul...si mai vorbim apoi! O mama este capabila de forte incredibile cand vine vorba de prunc!

42 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Esti sigura ca vrei sa faci asa ceva? Mai gandeste-te sunt atat asociatii non guvernamentale care te pot ajuta http://www.sarcina-nasterea.ro/......latie.html
Oricum ai consiliere la maternitate.
Daca totusi hotararea este luata poate te ajuta acest site.

| 80Cris a răspuns:

Of...
Tatal copilului unde e? Nu ai mama, nu ai tata, matusa, cineva totusi care sa te ajute?

| my_8716 a răspuns:

Nu face asta, e un sufletel acolo. Nu ai inima daca faci asta. Te rog eu nu o face, te descurci tu:X

Alte răspunsuri
| George_5449 a răspuns:

Parerea mea, mai gandeste-te, un copil nu il faci asa usor, si ar fi greu pentru el ca mai tarziu sa afle, de fapt cea care l-a crescut nu ii este mama adevarata ci doar adoptiva, si mama lui buna e undeva prin lume fara a o interesa de el. E un lucuru minunat sa ai un copil, mai gandeste-te si dupa ia o decizie.

| shtephie a răspuns:

S-ar putea sa regreti toata viata ca l-ai dat!
Din putinul pe care-l ai il cresti si pe copilaswinking
Nu face asta!
Gandeste-te de 1000000 de ori inainte sa iei o decizie!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O prietena de-a mamei mele si-a dat fetita nou nascuta, pe cand avea 17 ani. Au infiat-o niste doctori americani, cu clauza in care ii cereau mamei naturale sa renunte la drepturi. Fata este mare acum, nu stie adevarul. Acum prietena mamei se caieste cu toate ca mai are 2 copii, o viata plina de suferinta, din cauza unei greseli din trecut. Fata ei nu stie nici macar ca este romanca, de faptul ca are alti parinti nici nu mai spun.Si inca a fost un caz norocos in care mama naturala stie pe ce maini isi da copilul si e sigura ca nu-i lipseste nimic. Gandeste-te insa ca sunt mai rare cazurile astea, si poti incredinta copilul unor persoane dubioase. Gandeste-te bine ce faci. Uite, sora mea este singura si are un baietel de 3 ani. Deci se poate daca te straduiesti. E copilul tau... ce Dumnezeu? Fie-ti mila. Nimeni n-o sa-l iubeasca mai mult ca tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-l da, e pacat.

| ines a răspuns:

Cred ca-i cea mai mare prostie e sa dai copilul. Creste-l cu toate ca iti va fi mai greu dar se poate si vorbesc din experienta. Mi-am crescut baietelul singura fara tata, dar n-umi pare rau.

| Zenithf a răspuns:

Imi pare rau pentru tine, totusi gandeste-te ce poti face, poate gasesti o alternativa prin care sa poti sa va intretineti pe amandoi.
Ia legatura cu http://www.provitabucuresti.ro/, ei te pot ajuta si cu sfaturi si poate si cu mai mult. Si ia legatura cu Dumnezeu, ceea ce oamenilor le este imposibil este la degetul mic pentru El.
Domnul sa fie cu tine si cu copilasul tau!

| Marijuana a răspuns:

Ma nene de unde mananci tu o portie de ciorba ii dai si copilului.Nu-l da ca o sa regretistraight face.O sa vezi pe urma...broken heart

| Marijuana a răspuns:

Vad ca la toti care au zis sa-l pastrezi s-a dat nefolositor si stupidstraight face Ma fata nu iti vrea nimeni raul si d-asta ti s-au dat sfaturi. Faci ce vrei e viata ta, dar sa nu te vad ca peste un an, doi zici ca iti cauti copilul pe care l-ai dat spre adoptie.Ca-l vrei inapoiphbbbbt

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ooff, Doamne! Verisoara mea mai are mai putin de o saptamana si va naste.Are tot 17 ani.Parintii nu vor sa auda de pastrarea copilului.Insa eu sunt sigura ca in momentul in care-i vor vedea ochisorii si manutele si tot...se vor "inmuia" din inrairea pe care i-o poarta momentan. Gandeste-te ca este un sufletel fara nicio vina...Si nu degeaba Doamne-Doamne ti l-a dat! Ai grija de el! Daca ai credinta cu siguranta te vei descurca!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tania, tu cunosti mai bine situatia prin care treci, iar sfaturile nu cred ca-si au rostul. Daca lasi copilul in Maternitate acesta va fi preluat de Protectia Copilului si plasat unui asistent maternal. Asistenta copilului nu implica insa si dragoste, afectiune, de aceea este mai indicat sa-l pastrezi langa tine sau sa-i cauti din timp o familie care isi doreste cu adevarat un copil. Orfelinatul nu este solutia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna Tania. Ma numesc Alina si sunt si eu in aceeasi situatie ca si tine dar eu nu m-am gandit la una ca asta. Sincer ai stat macar o clipa sa te gandesti ce s-ar putea intampla cu copilul tau daca il dai spre adoptie? Un sfat de la mine daca faci ceva, sa fie legal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cate poti sa gasesti pe internetul asta vrute si nevrute. Dar cand vezi asa ceva te apuca fiorul sa mor, este foarte mare gradina domnului. Nu zic ca doamna care vrea sa adopte nu are intentii bune numai dansa stie dar inainte sa-l dai macar asigura-te ca are intentii bune si inainte de toate sa te pui tu in locul ei si sa te gandesti daca tie ti-ar fi bine daca mama ta te lasa la nastere undeva si pleca. Oricum tot mut am ramas dupa ce am citit postul asta.

Alte răspunsuri
| Tuchel_Oana_Gabriela_1979 a răspuns:

Buna ziua! am avut o relatie urma sa ne căsătorim.a fost de acord cu sarcina pana.n lina a4a.dupa aceea au urmat certurile..bataile..jignirile..dupa care m.a aruncat in strada..gravida

| Tuchel_Oana_Gabriela_1979 a răspuns:

Doresc sa.l dau chiar din ziua când se naste din maternitate..acelei fam
.cu suflet mare

| Tuchel_Oana_Gabriela_1979 a răspuns:

Am o fetită din alta căsătorie..pe care parintii mei au crescut.o..si.o cresc in continuare..eu am rămas de pe urma acestei relații..cu datorii in bamci pe care le plătesc 5ani de zile si un bebe in burtica

| Marinamarinamarina a răspuns (pentru Tuchel_Oana_Gabriela_1979):

Daca ai nevoie de ajutor cu bebe. Contacteaza-ma.

| Mihaela_Anais_1989 a răspuns:

Ai become de ajutor contacteaza-ma si pot sati iau copilul sau ofer o educatie.

| Alexandroaia_Mihaela_1986 a răspuns:

Vreau eu copilul te rog sa ma contactezi dacă nu ai posibilități îl înfieze eu! Lasă-mi un răspuns Mihaela

| Alexandroaia_Mihaela_1986 a răspuns (pentru Tuchel_Oana_Gabriela_1979):

Vreau eu copilul îl înfieze eu te rog nu îl lasă cine știe pe unde am posibilitatea sa ii ofer o viata buna te rog gândește-te! Mihaela!

| Alexandroaia_Mihaela_1986 a răspuns (pentru Tuchel_Oana_Gabriela_1979):

Contactează-mă Mihaela! nu îl Lasa cine știe pe unde îl vreau eu!