| msyo a întrebat:

Buna sunt insarcinata in 8 luni urmeaza sa nasc la inceputul lunii iunie din motive personal si fiindca nu am nicio posibilitate nu pot pastra copilul. vreau sa il dau spre adoptie direct din maternitate, iar asta sa ramana doar intre mine si familia lui.cum pot face sunt din Bucuresti si am numai 17 ani.

Răspuns Câştigător
| RedAppLe a răspuns:

Stiu faze din astea ca vrei sa dai copilul spre adoptie dar iti spun eu cand o sa il vezi la tine in brate nu o sa mai vrei sa il dai...deci mai bine nu te pripi si asa cum au spus si restul aveti parinti...Si ei pot sa va ajute cu chestia asta.Iti spun eu ca vei suferi mult mai mult atunci cand va trebui sa il dai altcuiva.Nopti nedormite, te gandesti intr-una la el, nu te mai poti concentra la nimic, depresie totala etc.Ii fff nasol.Eu zic sa il pastreziwinking

8 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Ma tot intreb daca avem vreodata posibilitati materiale suficiente? Nu este un motiv acesta, la greu nu-ti parasesti aproapele si mai ales copilul, o faptura neputincioasa si nevinovata.Ar fi o explicatie daca ai spune ca esti prea tanara, ca nu esti pregatita pentru viata, ca nu ti-ai terminat studiile.Dar daca ar fi asa, de ce nu ti-ai pus intrebarea asta acum 8 luni? In fine, nu am dreptul sa judec. Gandeste-te de 2 ori inainte sa faci asta, apoi discuta cu cei apropiati si gaseste cai de solutionare.

| RobertTmroo a răspuns:

Cum sa dai copilul spre adoptie...asta nu stiu, poti sa intrebi la maternitate, sa cauti pe net, sunt foarte multe familii care ar vrea sa adopte un copil, dar as vrea sa iti spun sa nu il dai, indiferent de situatia materiala, in tara sunt multe familii sub pragul saraciei care au mai multi copii si tot nu ii da la adoptie, din cate stiu eu sunt si cateva institutii care te ajuta in astfel de situatii, care te sustin, indiferent de ce zic parintii tai, sa stii ca ar trebui sa il pastrezi, o sa iti para foarte rau daca il vei da la altii, acum poate ti se pare o "piedica" in viata ta pentru ca esti foarte tanara, dar sa stii ca nu este asa, o sa ai mult mai multe clipe de fericire daca il vei pastra alaturi de tine, decat daca il vei da la altii, daca vei lupta pentru copilul tau atunci sa stii ca cu siguranta te vei descurca, si mai devreme sau mai tarziu te vor sustine si parintii tai, unde se intretin, mananca trei persoane, acolo mai poate sa traiasca si un mic copilas..., alege cu sufletul si sper sa reusesti sa te convingi in primul si primul rand pe tine ca "vrei sa il pastrezi alaturi de tine" si dupa aceea toti care sunt in jurul tau te vor sustine happy.
Bafta in toate, multa intelepciune sa ai si sa stii ca viata ta nu se va incheia odata cu nasterea copilului, ci din contra, de acum vei incepe sa traiesti cu adevarat!

| ostea a răspuns:

O să regreți peste un timp făcînd asta. Este copilul tău și trebuie să ai grijă de el.
Gîndește-te că o să sufere foarte mult dacă o să îl dai în adopție.
De ce nu discuți cu familia ta?

gîndește-te...

Dacă tu ai fii în locul lui cum ar fi?

Ceea ce faci, aia primești.

| BRG a răspuns:

Sărut mîna faci o mare prostie dacă dai copilul spre adopție, e adevărat momentan ești minoră 17 ani, poate că nu ai vrut să rămîi însărcinată, poate s-a întîmplat, dar gîndește puțin logic, dacă tu ai putea să concepi ca acel copilaș nevinovat să ajungă la cine știe ce familie, nu te-ar durea sufletul și nu ai regreta toată viața știind că ai avut un copil dar pe care l ai dat spre adopție cine știe cui? Dacă noua lui familie nu îl vrea și îl vinde pentru organe în străinătate? Părerea mea ar fi să vorbești deschis cu mama ta, și cu mama celui care te a lăsat însărcinată, și să găsească ele două o soluție, că tu ești prea mică, iar ăla care te -a lăsat gravidă, a gîndit cu alt cap.

| Dreamer a răspuns:

Nu te grabi sa dai copilul, vorbeste atat cu parintii tai cat si cu parintii lui sa aiba grija ei de copil pana voi realizati ca sunteti parinti...mai tarziu vei regreta daca nu faci asa!

| nikol a răspuns:

E pacat sa il dai spre adoptie.Nu fa prostia asta cine stie ce se va alege de el ca multi copii care au fost dat spre adoptie sau ales cu probleme psihice.In plus ai si ajutor pentru copil nu conteaza cat iti da dar e pacat.o sa iti para foarte rau dupa o sa il visezi toata noaptea nu o sa mai ai liniste. Sfatul meu e sa nu il dai pe micut pastreazal tu chiar daca el nu il vrea.Sau macar daiil la cineva sa il creasca dar la cineva cunoscut o ruda ceva ...Eu iubesc mult copii si debia astep sa fac si eu unul poate peste 2 ani.

| Jerrry a răspuns:

Ti-ai asumat un risc si trebuie sa il duci pana la capat raised eyebrows Cum sa il dai spre adoptie chatterbox daca ai tai te-ar fi dat si pe tine spre adoptie?! raised eyebrows Cand s-a intamplat nu te-ai gandit ca nu ai posibilitate raised eyebrows presupun ca aveai posibilitate sa cumperi un prezervativ sa te protejezi pentru a nu se intampla asta! straight face Urasc oamenii care fac gesturi d-astea! straight face

| adinalavy a răspuns:

Hi! eu te-as sfatuii sa nu faci greseala vietii tale. vorbeste cu parintii tai cu parintii lui si gaseste o cale, pentru a pastra copilul. gandeste-te ca este un suflet nevinovat, care nu as crede ca merite sa sufere, pentru ca desigur va suferii cand va auzii ca mama sa l-a dat in adoptie. daca Dumnezeu ti la dat tie, tu ar trebui sa il cresti. deci sfatul meu este sa nu il dai, acum decizia este de partea ta...dar iti garantez ca in viitor vei regreta daca vei face gestul asta.