| Doar0fata a întrebat:

Sunt intr-o relatie de aproape 5 ani si sunt abuzata emotional / psihic de acest baiat de care sunt indragostita nebuneste.Ce fac? Nu pot renunta asa usor ca imi spune cineva "renunta ca nu iti face bine! "

In majoritatea timpului ma acuza de ceva ce nu am facut.Imi cere sa ii spun adevarul, ii spun adevarul si ma face mincinoasa si ca nu e adevarat.Ma intreaba iar. Ii raspund acelasi lucru. Imi spune din nou " Minti. Nu e adevarat".

Treaba e ca eu mereu am venit cu dovezi in legatura cu asta si chiar si el cu ochii lui a vazut o dovada (mai exact un mesaj) insa neaga complet adevarul. Treaba asta persista de 2 ani.
Eu nu ma pot desparti de el deoarece e primul meu iubit, stiti cum e cand intalnesti iubirea vietii tale.

L-am implorat sa se opreasca, l-am implorat plangand sa-mi dea pace(daca nu are incredere) si sa-mi spuna ca nu mai vrea nimic si sa-l las in pace, dar imi spune " Nu ma pot desparti de tine inca ptc nu stiu exact daca e sau nu adevarat".

Azi e soare, maine ploua.Azi imi da sperante ca ne vom muta si noi impreuna sau vom face ceva de viitor, maine ma acuza iar si ma arata cu degetul.Este ceva complet toxic din care NU am puterea sa ies/sa scap.Nu stiu cum sa ma fac. Rugaciunile nu m-au ajutat.

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Din ce spui se poate trage concluzia ca esti masochista. Stai de atata timp, ai fost abuzata si totusi nu-l parasesti, desi ar fi trebuit s-o faci de mult.
Si ce-ai vrea sa-ti spunem noi, daca tie nu ti-a venit mintea la cap nici dupa 5 ani?
Parerea mea: fugi de el de sa-ti dea picioarele in fund, altfel o sa fie si mai rau.

| darrio2007 a răspuns:

Esti naivă. Prima dragoste nu este nici ultima.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Eh, dar da-o incolo de prima iubire. Daca te indragosteai de unul si peste un an ti-ai fi dat seama ca este un drogat care vrea sa te vanda pe niste bani, atunci... ai fi stat cu el, ca este prima iubire? Exclus.

Nu trebuie sa te gandesti ca este prima iubire ci ca... este primul moment in care te-ai indragostit de cineva. Se mai intampla. Nu trebuie sa stai intr-o relatie in care nu te simti bine. Ai toata viata inainte.

Rugaciunile nu te ajuta in sensul asta... te ajuta pentru ati impune tie, pentru a pune in subconstientul tau, o samanta care o sa creasca si o sa dea nastere unei actiuni ulterior, la care se adauga speranta.

Ai puterea sa iesi, mai usor decat crezi. Ia o pauza, desi nu una din aia de la orice relatie. Ai puterea in tine happy Incearca sa vezi cum este sa fii singura. Spune-i clar si la obiect, ca vrei sa inceteze cu aceste lucruri, ca vrei sa va simtiti bine. Altfel nu esti obligata sa stai intr-o astfel de relatie.

Practic ce te tine acolo? Creierul tau? Ideea ca este primul iubit?
Trebuie sa te simti tu bine ca persoana, si apoi lucrurile o sa evolueze in bine. Nu astepta un pretext sa te desparti. Te desparti atunci cand nu te simti bine acolo si esti sigura pe tine.

Poti sa faci asta big grin. Pariu pe moneda mea norocoasa, pe care nu o dau nimanui (si asta e ceva.) ca reusesti.
Si felicitari pentru modul in care gandesti. Tu vrei o relatie frumoasa, este de apreciat. Stii ce vrei.

Inteleg ca vrei ca prima relatie sa fie prima si singura. Dar nu o considera o relatie. Ci ceva din care ai invatat. Relatia adevarata o sa fie acea relatie pe care tu o consideri adevarata. Acea relatie care o sa persiste mereu si care o sa te faca fericita.

Numai bine!

| Freya1 a răspuns:

Si eu am stat cu primul băiat din viata mea 8 ani.Si eu am crezut ca tine ca e unic,ca e iubire mare, ca sunt îndrăgostită până peste urechi am trecut peste greutăți, ignoranță, nepăsare, violență fizică și verbală, abuzuri psihice etc.Si eu cand voiam să mă despart de el încerca să mă manipuleze,sa ma faca sa cred ca nu sunt buna de nimic,ca nu o sa fac nimic in viata, ca nu am eu unde sa ma duc, ca nu am eu cum sa ma las de el ca el ma ridicat pe mine cand de fapt era invers dar in fine.
Dar la un moment dat mi-am adunat toate forțele si am spus stop, am avut susținerea unui om minunat ce acum e iubitul meu si fostul a umblat mult si bine sa ne împăca, a luat pastile sa se omoare, a stat prin spitale si nici acum nu vad sa o duca foarte bine.Umbla cu o fatuca minoră pentru care a trebuit să renunțe la o grămadă de chestii, familia ei cred ca la cam constrâns ca daca s-a apucat de fata lor fiind cu 15 ani mai mare ca ea trebuie sa faca anumite sacrificii pentru ca altfel nah,e cam bai si multe altele.
Dar eu sunt bine,eu am o relație frumoasa,împlinită,fericita langa un om ce ma stimeaza, apreciaza, respecta si iubeste deci nu am murit.
Alt sfat decat sa te îndepărtezi de el încet nu am, pentru ca lui i sa urat cu binele și se bucură chinuindute pe tine si vazandu-te cum te rogi de el.
Nu te mai fa presei, pune punctul pe i si spune-i o dată în fața sa creada ce vrea ca nu iti pasa, iar cand mai începe discuțiile alea pleaca si spune-i sa te caute cand a terminat.Nu mai plânge si te ruga de el, ca nu e el Dumnezeu, fi si tu mai puternică si fal sa inteleaga ca nu esti mai prejos decât el, ca nu are el mai multe drepturi decat tine.

| Doar0fata explică (pentru Freya1):

Iti multumesc enorm ca ai imapartasit experienta ta cu mine. Imi pare enorm ca ai trecut prin asa ceva.
Inca sunt dezorientata si nu stiu ce sa fac, vad ca nu ii pasa de mine, e doar gura de el, stie cum sa ma invarta si sa ma inmoaie. E ceva ce nu am crezut vreodata ca nu pot controla

| Freya1 a răspuns (pentru Doar0fata):

E greu si complicat având în vedere că e omul cu care ai crescut sa zic asa o parte din viața. obisnuinta si frica de nesiguranță si singurătate si face prezența în momentul in care te gândesti sa pleci si te inteleg perfect, dar cu timpul o sa te imbolnavesti si doar tu o sa ai de suferi. Poate la un moment dat în viață iti va spune el tie pa cand iti va fi mai greu sau va găsi pe alta sa te înlocuiască Si atunci te intreb, merita sa te zbati atat?
Eu sunt pro relații de lunga durata, sunt pro stabilitate dar nu pot sa fiu de acord cu trasul de o relație ce nu mai merge.Nu pot sa fiu de acord cu lipsa totala de incredere si acuzațiile ne fondate sau mai rau cu abuzuri psihice la care esti supusă din cauza unei frustrări si a unei mari neîncrederi in propria lui persoana.

| Emma30555 a răspuns:

Fii mai indiferenta, nu te mai consuma pentru prostii fiindcă tu îți vei toci nervii, tu vei avea de suferit. Dacă chiar nu vrei sa îl părăsești atunci spune i sa creadă ce vrea și închide subiectul.

| AliGab a răspuns:

Fatuca mea, degeaba te rogi daca stai ca bleaga. Si ce daca este primul tau iubit? Daca stai si induri, nu te mai plange. Stii prea bine ca singura solutie este in despartire si esti singura care poate face acest pas.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am trecut și eu prin chestiile astea. Ideea e ca dacă nu se schimba nu are rost sa stai cu el. Unii oamenii se schimba, alții nu.

| XxKAMELIAxX a răspuns:

Salut! Problema e ca el nu are incredere in tine. Fara incredere, nimic nu e de folos.(nici macar iubirea)
Poate acum nu te bate.dar in viitor? Poate e greu sa te desparti de el, dar nu si imposibil! Astfel de persoane nu.ti aduc binele, si nici succesul!
Viata avem doar una..traiesti.o cum poti tu mai bine! Bafta! (:

| Tokyo44 a răspuns:

Te acuza ca il înșeli? Dacă e foarte gelos...nu e bine!
Va trebui sa te obișnuiești cu gândul ca va fi ex.