| OLD GEORGE a întrebat:

Sunt "nascut mai devrme" si simt ca persoanele mai tinere dau notiunii de PRIETENIE, o tenta erotica, sexuala. Consider ca PRIETENIE inseamna mult mai mult, indiferent d varsta. Voi ce parere aveti?

4 răspunsuri:
| tereza a răspuns:

Eu as zice sa pornim chiar de la termenul de iubire caruia i s-a dat o tenta mult mai urata.
Tot ceea ce noi oamenii am creat in ultimul timp, de la filme care te invata sa crezi in ceva ireal pana la imaginile false pe care ti le poate lasa un om. Suntem din ce in ce mai coplesiti de tot ceea ce inseamna fals. Astfel si termenii au capatat o alura falsa. pornind de la iubirea, asa cum spuneam mai sus ajungem la prietenie si toate celalalte si invers. Am uitat sa stim sa fim prieteni, camarazi. am uitat sa iubim si sa vedem omul si nu falsul pe care il imbraca. Socotim prieteni pe cei care fac totul pe placul nostru, pe cei care ne canta in struna si uitam sa mai stim sa fim sinceri cu noi si cei din jur. Prietenia nu are varsta asa cum nici iubirea, devotamentul si celelalte asemenea nu au dar depinde de noi in ce le transformam.

| Psycho a răspuns:

Mda.prietenie inseamna mult mai mult.la fel cum si o relatie[cu persoana iubita] inseamna mai mult decat sex. dar s-a cam deraiat de la asta.si adolescentii din ziua de azi nu prea mai stiu ce e ala respectul si iubirea.parca le-ar curge hormoni prin vene, nu sange.
tocmai din cauza inconstientei si prostiilor pe care le debiteaza unii, am ajuns sa nu mai cred in prietenie. pur si simplu nu pot sa mai cred ca exista asa ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ei, si generatiile mai vechi erau cam la fel. Eu am fost pionier, si nu erau intre noi prietenii strict "pionieresti" (e drept, deja nu mai eram pionieri cand au inceput...)

| rodica64 a răspuns:

PRIETENIE= RESPECT, INCREDERE, SINCERITATE. Prietenia este ca un lant... daca veriga principala s-a rupt a disparut si increderea si respectul.