| Elena_Alexandra_1996 a întrebat:

Sunt necasatorita, am un copil de 6 luni. Tatal copilul nu l-a recunoscut. Acum am un prieten si as vrea sa il trec pe numele lui. Trebuie sa semneze tatal biologic pentru a-l trece pe numele prietenului meu? Si inca ceva, daca nu vrea?
Va rog sa ma ajutati.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de ce scrie in certificatul de nastere al copilului, respectiv daca este trecut si tatal ori nu.
Daca tatal este trecut atunci este nevoie si de acordul lui la adoptie. Daca nu este trecut atunci nu este nevoie de acordul lui.
Daca nu vrea instanta de adoptie poate hotari adoptia si fara acordul lui, mai ales ca spui ca nu l-a recunoscut si precis nu plateste pensie alimentara.
In orice caz, pentru a inlesni adoptia, ar fi bine sa te casatoresti cu prietenul tau.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca tatal biologic nu l-a recunoscut legal si nu este in nici un document legal, nu ai nici o problema sa-l adopte prietenul tau si sa-i dea numele lui, mai ales daca vreti s ava casatoriti.
Pentru oice eventualitate, verifica cu un notar sau avocat pe:
www.avocat.ro

| relian a răspuns:

Nu poti sa treci pe nimeni pe numele cuiva.Cum sa treci copilul tau pe numele unui iubit, tu te auzi ce spui? Copilul este doar al tau, tacsu biologic pa si la gara nu are nici un drept, deci nu figureaza pe nicaeri nicicum.Ca sa treci copilul pe numele unui barbat va trebuie sa te casatoresti cu acel barbat, iar el dupa sa il adopte, cam asa stau lucrurile.Deci raspunsul la ce tu ai intrebat este NU poti trece copilul pe numele prietenulu tau.Si chestia cu daca nu vrea? Aia e ca n-are fostul ce sa vrea chiar de ar vrea ca el nu apare pe nicaeri ca fiidn parinte.Ca sa faca el ceva in sensu asta e cale lunga, va trebuie sa te dea in judecata, sa faca test de ADN care sa arate ca el este tacsu, ceea ce el nu va face pentru ca odata ce nu la recunoscut pana acum nu o va face nici deacum inainte.Plus de asta trebuie sa aiba bani sa faca asta.Lamurita?

| Ramirez04 a răspuns:

Daca e in acte el tatal biologic da trebuie sa semneze. Daca nu nu. Daca e in acte tatal biologic il poti ruga.Dar daca nu la recunoscut cu cred ca e in acte el tatal biologic deci cred ca o sa fie bine. Multa sanatate sper ca te-am ajutatwinking

| Elena_Alexandra_1996 explică:

Va multumesc.acum sunt lamurita ☺