| Anohana a întrebat:

Cum poti trece un copil (minor) pe numele tatalui vitreg? Tin sa mentionez ca nu se mai poate lua legatura cu tatal biologic al copilului..doar cu mama sa, pentru ca el e in alta tara si nu am mai tinut legatura de ani de zile si nici nu avem cum. Chiar e o urgenta. Va rog, ajutati-ma! Dau fundita happy

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Exista doua cai. Prima este ca tatal biologic sa fie decazut din drepturile parintesti si atunci nu se mai cere acordul si a doua sa soliciti schimbarea pe cale judecatoreasca si sa fie citat in proces si daca nu se prezinta judecatorul poate hotari schimbarea numelui, chiar fara a exista acordul lui.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca numai numele copilului vrei sa-l schimbi se poate pe cale administrativa sau judecatoreasca dar este necesar acordul tatalui biologic.
Daca vrei sa-l adopte de asemenea se cere acordul acestuia.
Totusi nu inteleg ceva, mama copilului nu este casatorita cu tatal vitreg? Ca altfel acela n-ar fi tata vitreg.

| Anohana explică (pentru Ioandelasal):

Ba da. E casatorita cu tatal vitreg. Totusi ar trebui sa fie o cale si fara acordul tatalui. nu cred ca e singura situatie. Si e imposibil sa dam de el din moment ce el e din alta tara.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Anohana):

Exista doua cai. Prima este ca tatal biologic sa fie decazut din drepturile parintesti si atunci nu se mai cere acordul si a doua sa soliciti schimbarea pe cale judecatoreasca si sa fie citat in proces si daca nu se prezinta judecatorul poate hotari schimbarea numelui, chiar fara a exista acordul lui.