| anonim_4396 a întrebat:

Sunt o o persoana empatica,lucru pe care mi l-au spus multi.
Uneori in sa pun presa mult la suflet problemele altora pana cand acestea devin si ale mele.
Vreau sa devin mai indiferenta, mult mai nepasatoare pentru ca la final imi dau seama ca dupa ce nu mai au nevoie unità de mine.
Cum as putea sa invat sa imi vad de treburile mele si sa fiu nepasatoare fata de problemele si sentimentele altora?

4 răspunsuri:
| Clorox a răspuns:

Stai langa mine 2 zile si o sa ajungi sa nu te mai suporti nici pe tine, plus ca eu sunt o persoana melancolica laughing

| ALGator a răspuns:

Încearcă să ți alegi "victimele" empatei tale. După ce dai, nu aștepta nimic. Încearcă să fii mentor pentru cine are nevoie și merită.
Habar nu am, de fapt :-(

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns:

Trebuie sa fii mai echilibrata.Si eu sunt empatic dar ajut pe fiecare cat pot.

| antoniaidk a răspuns:

Asa sunt eu.