| anonim_4396 a întrebat:

Sunt foarte surprinsa de tinerii din ziua de azi, nu inteleg de ce insulta si jignesc pe toata lumea din jurul lor. Eu sunt o persoana care nu este de acord cu acest lucru, defectele altora nu ma deranjeaza. Cum as putea face fata umilirii? As vrea sa fiu indiferenta dar sunt o fire care pune la suflet. Va rog, ajutati-ma sa devin nepasatoare. Multumesc tuturor.

Răspuns Câştigător
| Ea12345 a răspuns:

Nu ii trata la fel, ci arata-le ca esti mai buna decat asta.
Investeste in tine, citeste mult, informeaza-te, specializeaza-te intr-un domeniu si avand o cariera de succes, le vei arata tuturor contrarul jignirilor lor.
Stii cum se spune, cand cineva spune un cuvant urat, se caracterizeaza de fapt pe sine.

6 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

In primul rand nu le raspunde cu aceeasi moneda.

Solutia la problema ta este de a creste calitatea vietii tale.

Cu cat ai o viata mai frumoasa, plina de oameni pe placul inimii tale, nu vei mai avea ochi pentru a vedea acesti derbedei.

Cauta sa te imprietenesti cu persoane care impartasesc sistemul tau de valori.

Si cauta sa oferi valoare lumii, sa fii mereu in actiune.

Atunci cand ai gasit o activitate pe care poti sa o faci cu entuziasm si care te face sa gasesti in tine resurse nebanuite, nimic nu te mai poate opri.

| ForeverWarrior a răspuns:

Si eu sunt o fire care pune orice la suflet dar eu ma gandesc in felul urmator cand cineva vorbeste de-ampixu despre mine:
nu ma cobor la nivelul lui pentru ca stiu ca eu voi fii cineva ''mare'' in viitor pentru ca voi munci pe rupte iar el va ramane probabil la fel si poate nu va face multe lucruri semnificative.Cu gandirea asta nu vreau sa par superior nimanui pentru ca toti suntem egali dar eu zic ca e o gandire destul de ok. Spune-mi ce parere ai.

| BLeur a răspuns:

Bună.

Cel mai probabil să pară mai mari şi mai tari în faţa celorlalţi. De exemplu, am pe unu în cartier care înjură pe toată lumea şi îl băgam în seamă când mă înjura. Acum 2 săptămâni jucam fotbal, înjura şi nu ştiam pe cine. Pe mine mă înjura, fără să-i fi zis/făcut ceva. De atunci, nu-mi mai comentează. Nu-i mai băga în seamă, ştiu că este greu dar se poate. Dacă nu poţi asta, pleacă din faţa lor şi uită ce au zis cât de repede poţi.

Dacă mai ai nevoie de vreun sfat, dă-mi add : ykz.eduard.

| teateutza a răspuns:

Uita-te la ei cu indiferenta cand incearca sa se certe si daca te enervezi strange pumni si repetati in cap mai am 3 min si o sa ii para rau mai tarziu

| Teollyna a răspuns:

Uite, stiu ca e greu dar nu conteaza ce spun, comporta-te cu ei ca si cu niste gunoaie! Raspunde-le cu aceeasi moneda! Daca te batjocoresc in continuare spune-le asta: M-am saturat de voi! Daca vreti pe cineva sa jigniti, uitati-va in oglinda si spuneti ce vreti!

| MMMAAARRRIIIAAA a răspuns:

Buna! Si eu sunt in aceeasi situatie: toate persoanele pe care le cunosc ma jignesc. Eu pun la suflet, iar dupa 2 minute incep sa-mi spun : "nu conteaza ce fac si ce spun ei, in viata s intoarce roata", deci poti face si tu asta si daca vrei ii poti injura in gandul tau. Nu conteaza atata timp cat nu te aud.