| anonim_4396 a întrebat:

Rog seriozitate si bun simt. Va rog nu radeti si nu va bateti joc! Sper sa intelegeti ce vreau sa zic. Scriu cat de putin pot. Imi este foarte foarte greu. Doua cuvinte, care pentru altii, este foarte usor si simplu de pronuntat, dar pentru mine, niste cuvinte cu incarcatura foarte ridicata, fatale :,, Te Iubesc! ". As vrea sa le pot zice, dar nu pot, nu pot! Eu sunt si o persoana mai timida, care in ultimii 3 ani mi-am mai revenit, socializez cu lumea, ies mai in evidenta. Poate ca nu erau niste cuvinte fatale pentru mine, daca nu mi se intampla acum 6 ani, ce mi s-a intamplat. M-a traumatizat si speriat foarte tare, bine si atunci aveam emotii sa zic, este ceva normal, dar am spus-o. De atunci ma tem si ma feresc de aceste cuvinte sa le spun. Nu am mai putut spune niciodata nimanui, mai ales fetelor care imi placeau mie : Te iubesc sau Vrei sa fii prietena mea? Le vad ca pe niste cuvinte, fraze de totul sau nimic, de grandoare sau decadere. Nu imi ziceti ca sunt cuvinte frumoase, si alte lucruri, caci stiu ca sunt, si cred asta, dar niciodata nu stii ce pot aduce. Nu stiu, poate ca asa o sa fie toata viata, poate niciodata nu le voi putea zice, mi-e teama sa se intample asta. Cum a inceput totul? Ma cunosteam cu o fata de la gradinita, parintii sunt prieteni de familie, asa ne-am cunoscut si noi. Am fost buni colegi, amici, pana in 2007, de prin 1997. Va dati seama, ani buni si frumosi, copii inocenti. Nici o cearta, nici o ura, nimic. Mereu ne vizitam de zilele de nastere, sarbatori, revelion, zile obisnuite de peste an, mergeam in excursii, pana si bunicii ne stiam. A fost ceva fantastic. In 2007 m-am decis sa ii zic ca o iubesc, as vrea sa fim prieteni. Vorbeam pe mess. S-a intamplat ce nici nu ma gandeam ca se va intampla asa ceva. A inceput sa ma injure, sa vorbeasca urat cu mine, sa ma jigneasca. Mi-a zis niste cuvinte grele, cum ar fi : Eu niciodata nu am vrut sa ma intalnesc, sa vin in vizite si altele. Parintii ma obligau sa vin! Du-te dracu! Nu inteleg si nu voi intelege niciodata ce si de ce s-a intamplat asta. Am tot incercat sa ne impacam, sa ramanem in continuare colegi, amici, dar nimic! A devenit rece si distanta fata de mine. Ma ura, ma privea rece, cu dusmanie, cu ura. Dupa ea am mai avut cateva incercari in liceu sa fiu prieten cu cineva, sa am o iubita dar nu reuseam. Ma temeam, nu mai puteam zice cuiva ca o iubesc sau,, vrei sa fim prieteni?" Ea m-a schimbat complet, m-a traumatizat, mi-a modificat cursul vietii mele. M-a facut sa ma tem sa imi mai zic sentimentele frumoase. Ce a fost a trecut, dar trauma inca domina. M-am schimbat si eu, am mai crescut, dar un singur lucru nu pot face : sa declar iubirea, sa zic ca iubesc si daca doreste sa fim prieteni, sa avem o relatie. Acum sunt la facultate, anul II din octombrie. Ma inteleg foarte foarte bine cu o colega. E o fata nemaipomenita, frumoasa sufleteste, desteapta, simpatica, ajutatoare. E o fata de treaba. Ma ajuta mult, vorbim si ne intelegem. Eu, o iubesc foarte mult, tin la ea. Vreau sa fie prietena mea, sa avem o relatie. Nu stiu, nu stiu cum sa-i arat dragostea mea, cum sa-i arat sentimentele mele. Ma tem sa-i zic daca doreste sa avem o relatie si o iubesc. As putea sa o pierd cat ai clipi, sau nu. Normal ca am emotii, devin usor agitat, cateodata chiar si cand vorbesc cu ea, am emotii, incepe sa-mi bata inima foarte tare, simt cum mi se uda hainele pe mine. O iubesc mult, e o fata frumoasa si desteapta, e diferita de celelalte colege. Ii place foarte mult filosofia, sa citeasca, natura. Nu stiu, spuneti-mi va rog cum sa-i zic. Am cautat si alte intrebari pe aceasta tema, dar doar batai de joc si raspunsuri date la misto! Va rog incetati si nu va jucati cu problemele si sentimentele altora! Nu pot! Intelegeti-ma ca nu sunt genul care sa sara pe o fata, sa ii zica direct ca o plac, sa o sarut, alte lucruri de acest gen. Nu stiu. As putea sa-i zic intr-o zi dupa ore, sa intre pe facebook ca am sa-i zic ceva important? Cum sa procedez? Sa ies undeva in parc de exemplu cu ea, si printre discutii, la un moment dat sa-i zic sentimentele mele fata de ea? Ce ma sfatuiti? Vreau, chiar vreau in acest an, adica pana in iarna, sa-i zic ca o iubesc! Incep sa ma satur de aceasta situatie, de a nu putea impartasi sentimentele, dar ceva din subconstient (sper ca nu gresesc) ma face sa ma tem, ma trage inapoi. I-as zice chiar acum Te Iubesc, dar nu pot, nu am puterea asta, ma emotionez. Ultimul mesaj primit de la ea a fost acum cateva zile, mi-a zis ca ii e dor de viata studenteasca, asteapta sa ne vedem, poate in vreo sambata. Cum si ce sa-i zic? Am ceva important sa-ti zic? Am multe framantari si nu stiu cum sa-i zic! Va rog intelegeti-ma am trait o trauma! Poate ii voi zice, nu se va intampla nimic rau, si de atunci voi putea sa-i zic linistit oricand Te Iubesc, frumoasa mea! Sau poate fi contrariul... O seara buna si frumoasa sa aveti! Sper ca voi sa nu traiti niciodata ce am trait eu.

14 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

As putea ca cand ne vom intalni, in prima zi de facultate, sa ii propun sa iesim undeva? Sa intr-o zi obisnuita? Nu vreau sa se interpreteze ceva... Nu stiu ce sa fac! I-as face un videoclip din poze, muzica, etc, dar nu e o idee buna. Sa ii scriu iar ceva pe facebook? Ce?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Va rog nu dati sfaturi gen mergi la psiholog, psihiatru! Pentru cei care nu sunt in stare sa ajute, nu ajutati! Stiu ca e usor si simplu sa pasezi problema altuia! Asta e tipic romanilor

| LineGuide a răspuns:

Wooooaaaa, roman tati... nimeni nu citeste atat pentru a te si ajuta serios. Fa un rezumat, si poate gasim o cale.

| AlexandruGeorgeNita a răspuns (pentru LineGuide):

Pe bune? asa de incompetent/a poti sa fi? Serios acum! de ce ti-ai m-ai facut cont aici?

| Dragosdoar a răspuns:

Daca tie ti se pare asta o trauma eu zic sa controlezi neaparat un psiholog.Doar pentru atat sa te consumi. Ma rog poate nu ai intalnit adevaratele probleme ale vieti. Eu zic sa te trezesti si sa uiti de curva aia si sa iti revi in caz ca nu ai nevoie de un psiholog

| valintinvalic2011 a răspuns:

Eu am trecut tot prin aciasta problema crede-ma si imi pare rau ca mai exista asa persoane ca mine, cred ca atunci cind ai scris ca ai cautat intrebari de acest gen ai gasit si intrebari de ale mele care nimeni si cu nimic nu ma putut ajuta eu inteleg mi-a spus si mie ia-ti inima in dinti si spune-i cum? este asa simplu? ba pentru mine este imposibil eu tot asa ca si tine m-a facut o fata de ris in fata la tot liceul dar asa cind vorbeam cu ia parca mi se parea ceva normal mi se parea ca vorbeste normal si chiar in unele momente mi se parea ca si ea ma iubeste pe mine si cind i-am spus m-a facut de ris sadsad acum si eu mai iubesc pe alt cineva dar la intrebarile puse de mine am vazut numa raspunsuri care ma dadeau la pamint sau ceva de genu ia-ti inima in dinti si spune-i sad este greu stiu asta dar nici eu nu am facut nimic cu asta eu nu iti spun ca sa nu-i spui ba din contra ca sa ai curaj sa-i spui si eu am scris asta nu pentru ca am vurut sa te ajut pentru ca daca puteam te ajutam dar eu singur in aceste situatii nu stiu ce sa fac este drept daca voi spune asta de mai multe ori asa ma antrenez si asa imi para mai usor dar... asta-i

| 69AnonimuS69 a răspuns:

Stiu ca nu e specific barbatesc, totusi o sa incer sa-ti soptesc...TE IUBESC, cele mai grele cuvinte. Daca nu le poti zice, nu le zice, dar pierzi multe.

| Nobody35 a răspuns:

Heii.
Imi pare sincer rau ca ai trecut prin asta. Nu stiu cum e, dar pare foarte dureros. Daca intr-adevar aceasta fata pe care o placi in momentul actual este asa cum o descrii tu, atunci cred ca ar trebui sa "actionezi". Daca va cunoasteti bine, cu siguranta ea stie faptul ca esti mai sensibil din acest punct de vedere. Nu cred ca ar trebui sa ii spui direct ca o iubesti. Poti incepe prin a-i marturisi cat de bine te simti in prezenta ei, cat de bine iti pare ca ai o prietena asemenea ei. Apoi incepi si ii spui ce sentimente ai pentru ea. Totul trebuie declarat cu sinceritate, iar rezultatul va fi pe masurawinking. Nu iti fie teama ca te va respinge precum cealalta prietena! Atunci erau alte timpuri, erati copii! Ai incredere in tine si fa ceea ce simti! Mult succes! happy

| AlexandruGeorgeNita a răspuns:

Eu am trecut prin ceva asemanator. Imi este foarte greu sa spun te iubesc. si vrei sa fim impreuna? Sunt foarte timid de fel si da! chiar si acum la 21 ani inca mai rosesc ca un pustan.

Uite..iti dau o solutie. Vorbeste cu ea pe facebook si spune-i ceva de genul...mi s-a intamplat ceva foarte grav si as dori(i) ...sa ne intalnim sa iti spun ceea ce am pe suflet. Sunt sigur ca va accepta. Poti cumpara un buchet frumos de flori si ii poti spune un restaurant nu neaparat scump. ( unul normal) unde sa va intalniti. Da-i buchetul de flori si vorbeste cu ea spune-i ceea ce simti. ceea ce ai pe suflet. sunt sigur ca va intelege happy si din ceea ce ne-ai impartasit noua, cel putin mie, mi-ai dat de inteles ca si ea te place. Sper sa functioneze ideea mea. Si daca doresti sa o pui in practica.

P.S imi cer scuze pentru gramatica mea. semne de punctuatie, cuvintele care contin mai multi i sau mai putini i.

| DnZuuL a răspuns:

Multi ar zice. Iati inima in dinti fugi si spunei.Inteleg cum te simti nimanui nu-i usor sa zica "Te iubesc"dar mai ales dupa ce ti s-a intamplat nimeri nu ar mai vrea sa iubeasca.

Uita-te aici sper ca te va ajuta :http://www.youtube.com/user/LimbajulSeductiei/videos

Spune tot ce iti trebuie :).
Succes amice :)

| joanna222 a răspuns:

Asa sunt fetele fara minte care nu apreciaza sentimentele adevarate. Nu te lasa doborat de astfel de fete, chiar nu merita sa te lasi influentat de cuvintele unor "scorpii". Esti un baiat deosebit si trebuie sa te respecti tu pe tine insusi, adica sa stii ca esti un baiat deosebit, care merita ce e mai bun. Nu ai de ce sa fii suparat, ai gresit doar cu un lucru: nu ai avut incredere in tine ca esti un baiat sincer, inteligent, si cu sentimente frumoase, adevarate. >big grinbig grin

| joanna222 a răspuns (pentru joanna222):

Sunt si fete bune care te-ar putea modela, in sensul bun ma refer :*:*

| Jolene1 a răspuns:

Buna
In primul rand, ma bucur ca ai gasit o persoana pe care o iubesti si doresti sa ii arati acest lucru, chiar si dupa ce ti s-a intamplat.
Stiu ca e destul de greu, dar incearca sa uiti ceea ce ti-a spus acea fata. Aminteste-ti tot ce ti-a spus, si razi. (Fa asta din nou si din nou, pana ce ti se va parea un lucru natural).
Cat despre problema ta de a spune acelei persoane 'Te iubesc', exerseaza intr-o oglinda, uita-te hotarat la tine si rosteste acele cuvinte din nou si din nou( sau fa asta cu o jucarie, nu conteaza).
Nu cred ca e o idee asa de buna sa ii spui pe facebook. Adica mie personal mi-ar placea sa imi spuna in fata, intelegi?
Dar fa asta cand esti pregatit.
Sper sa reusesti, iar acea fata sa iti raspunda acelor sentimente in modul pe care ti-l doresti happy.

O seara placuta si tie.

| dyenutzzaiupyy a răspuns:

Buena! Sincer m-a emotionat si pe mine intrebarea ta! EU zic CA pentru inceput sa te departezi de ce a fost in trecut ' stiu ca iti este greu dar tu trebuie sa intelegi ca traiesti din prezent nu in trecut. In viata mai ai si bune si rele ca asa e viata dar ai sa vezi ca intr-o zis o sa iasa si soarele pe strada ta. EU zic ca cel mai bine ar fi sa o scoti la o plimbare romantica in parc sau la un film ceva, sa iti iei inima in dinti si sa ii spui ce simti. Iar daca este o fata cu bun simti chiar daca nu ii va placea de tine veti ramane cu siguranta cel putin amici. Nu sunt toate la fel cum a fost si prima. EU iti doresc multa bafta. Cu siguranta dumnezeu te va ajuta si vei fi fericit. La revedere!