| Oana92 a întrebat:

Sunt revoltata! Un copil batut de mama cu cureaua a postat o intrebare pe TPU! sad

Cum poti ca parinte sa iti lovesti si traumatizezi in halul acesta un copil? Cum sa poti vedea in ochii lor teroare, groaza, umilinta cand ar trebui sa iti pui viata la bataie pentru ca lacrimile lor sa fie doar de fericire?

Ce se poate face impotriva acestor comportamente? Care este dupa parerea voastra cea mai buna cale de a-i ajuta pe acesti copilasi?

Sa nu uitam ca victimele de azi sunt agresorii de maine! sad

57 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Teroare? Groaza? Umilinta? Te invit sa petreci o zi cu fiica-mea. Cea mai buna cale de a ajuta acesti copilasi e un diazepam. Daca ei dorm in loc sa faca ca toate alea, toata lumea e fericita.
P.S. Nu, nu o bat pe asta mica cu cureaua, manual, si nici altfel. Nici macar nu ii dau diazepam, dar uneori ii inteleg pe aia care o iau razna. Cel putin partial. La fel ca aia care isi casapesc nevestele. Atat copiii cat si nevestele imping uneori niste limite care nu trebuie atinse.

| Oana92 explică (pentru KodrutZ):

Sunt convinsa ca e greu de suportat un copil cu foarte multa energie, mai ales daca ai avut o zi grea sau daca esti din fire mai lipsit de energie. Dar sa ii bati nu e o solutie, niciodata. Mai mult rau faci. Copilul ala nu intelege de ce este facut de sufere de catre cei care trebuie sa il iubeasca, lucrul asta produce confuzie in mintea lor, iar reactia va fi pe masura. Si fara sa o iei personal, dar in 99, 99% din cazuri un copil problema esta un simptom al unei familii dezechilibrate, iar in restul de 0.01% cazuri e vorba de un alt tip de trauma. Un copil nu e pur si simplu rau, comportamentul lui este rezultatul a ceva. E valabil si pentru nevastawinking

| RAY a răspuns:

Protectia copilului clar trebuie sa cunosca acel lucru si sa ea masurile potrivite, din pacate unele mame nu sunt facute sa fie mame si isi tortuteaza copii pacat e copil ce naiba

suntserios
| suntserios a răspuns:

In mare parte e lipsa de educatie din partea parintilor, sau sunt din generatiile crescute in comunism... unde cam asa se face educatia

| darrio2007 a răspuns (pentru suntserios):

Educatia copilului nu tine de situatia politica existenta in tara.Gresesti.E mai bine acum ca pustanii de 13-14 ani injura pe strada in gura mare si isi bat joc de unii oameni ai strazii care nu au din ce trai? Asta este din prea multa libertate.De la acei parinti care au crescut in comunism. Daca ai copii sa stii ca ai momente in care iti vine sa alegi si asemenea optiune.Pentru ca te mai aduce in asemenea situatie.Nu aprob violenta daca asta crezi. Vorbesc din proprie experienta.Ca parinte.

| Fatamuntilor a răspuns:

Sunt cazuri si cazuri!
Uneori copilul mai si exalgereza. Daca dai o palmuta la fund ei zic ca au fost batuti mai rau.
Nu tot timpul bataia rezolva lucrurile, ba mai rau le poate inrautati.
Cert este ca parintele trebuie sa aiba o buna comunicare o copilul, trebuie impuse niste reguli bazate pe recompese si sanctini daca acestea nu se respecta!

| sofisis a răspuns:

Deci...nu sustin bataia INSA sunt copii care efectiv te scot din pepeni si care nu pricep decat daca ii pocnesti. A da o palma unui copil, chiar si o curea la fund..nu consider ca traumatizezi.
Pe mine ai mei nu m-au batut si nici eu nu planuiesc sa imi bat copiii dar am vazut cazuri in care imi venea mie sa sa-i pocnesc, d'apai saracii parinti.
Nu sunt de acord cu faptul ca acea fetita de care spui tu tremura de frica. Asta clar inseamna ca e o problema acolo si ca probabil o cam traumatizeaza. Sa tremuri pentru un 7, nu e ok.

| KodrutZ a răspuns (pentru sofisis):

Nu, nu pricep daca ii pocnesti. Cand ii pocnesti acumuleaza frustrari pe care le vor redirectiona pe alti copii, pe tine chiar (mai devreme sau mai tarziu), sau pe propria lor persoana (cazul cel mai nasol, dupa parerea mea). Treaba cu O palma/curea e ca se obisnuieste, si dupa aia zici ca ii dai doua, ca una nu mai ajunge, dupa aia 3, si tot asa.
P.S. Bine, astia cu batutul pentru note sunt absolut retarzi. Eu asteia mici (4.5 ani) ii tot explic frumos si la un moment dat o sa ii si intre in cap, cum ca problema cea mai mare nu e ca faci ceva nasol, ci ca 1) minti si 2)persisti in a face o chestie nasoala pe care ai mai facut-o si stii ca nu e ok.

| Oana92 explică (pentru KodrutZ):

Oamenii astia care isi bat copilasii au adunat atata frustrare si furie in ei si nu o pot descarca altfel. E mai usor sa te razbuni pe un copil ce nu poate riposta. De asta ar fi importanta ca oamenii sa faca un copil doar atunci cand sunt ok psihic...

Sa iti traiasca happy

| KodrutZ a răspuns (pentru Oana92):

Multumax. Bunicii sunt foarte necesari. Lipsa lor duce la belele. Si prezenta lor, la fel. Rau cu rau, dar mai rau si fara rau. De exemplu, cazul meu - asta mica sta acasa ca e racita. Eu pe post de dadaca. Si cu treburi pe cap (deh, freelancer). Mai toata saptamana asta trezirea la ~7, culcarea pe la 1-2, ieri culcat pe la vreo 3 si ceva. Nu mai zic de cum ma calareste toata ziua fix cand cred si eu ca am prins 10 minute cat sa scriu linistit 3 randuri (nu pe TPU, ca aici nu ma plateste nimeni sa bat campii). Ii spun o data, de doua ori, de o suta de ori, la un moment dat se aprinde beculetul rosu si tip la ea. Nu e ok nici asta, e chiar mai nasol decat o palma la c&r, dar... nu am bunici la dispozitie sa ii zic "fugi la bunica-ta in bucatarie".
P.S. Nu poate riposta? Riposteaza, riposteaza. Bine, la capitolul batai conduce ea detasat. Mi-a dat vreo doua picioare si un cot in ochi de am zis ca pot sa incep sa imi cumpar carti in Braille. Din greseala in toate cazurile. Neglijenta criminala din partea ei, lol.

| Oana92 explică (pentru KodrutZ):

Ai dreptate si cu bunicii laughing Ai mei parinti cred ca mi-ar rasfata copilul maxim. Sau l-ar uita pe unde ar merge, cum fac cu cainele...

Si sunt convinsa ca de multe ori ai nevoie sa il ia cineva de pe capul tau pentru ca simti ca explodezi. Am fost bona si dupa cateva ore imi venea sa fug in lume, desi cei mici erau cuminteti, dar plini de energie. Doar ca si ei au nevoie si sa se alinte, si sa fie agitati si mai ales au nevoie de atentie. Am o clienta insarcinata si are si o fetita de vreo 7 ani. Femeia e obosita, se simte rau si oricum e destul de indiferenta cu cea mica. Ultima data cand am fost la ea acasa fetita efectiv s-a catarat pe mine ca un caine, s-a prins de hainele mele si tragea de mine sa raman sa ma joc cu ea. A fost exemplul cel mai graitor de nevoie de atentie din partea ei, nici nu mai conta ca pe mine ma vede pentru a4-a, a5-a oara in viata si ca sunt un strain, era capabila de orice doar sa ma uit la ea sad

Nu iti poti pastra calmul mereu, asta e o utopie. Dar eu zic ca e mai ok sa ridici tonul decat sa ii lovesti. Si pentru a minimiza efectul unor astfel de comportamente si cei mici ar trebui sa invete sa isi exprime emotiile, chiar si furia.

| KodrutZ a răspuns (pentru Oana92):

Multi omit cat de importanta e programarea zilei in prealabil si repetarea cu glas tare a ceea ce urmeaza sa se intample in continuare. Una e cand tragi de copil sa mearga nu-stiu-unde si nu vrea, alta e cand i-ai spus inainte de vreo 3 ori "uite, peste x minute mergem la y, ok?" ca sa se pregateasca. Buba e ca statul nu ofera absolut nici o educatie parintilor/viitorilor parinti legat de astea, iar la cautat pe internet... mai greu. Cel mai practic e sa discuti cu un psiholog din cand in cand apropos de relationarea parinte/copil, ca nu e nici o rusine. La noi lumea ii duce eventual la popa. asortat cu un post chiar si negru impus fortat uneori (cunosc caz).

| Oana92 explică (pentru KodrutZ):

Da, asta cu educatia parintilor e o problema uriasa. Cu exceptia unor ateliere de parenting destul de dubioase din punctul meu de vedere nu exista nimic concret pentru parinti. Ma rog, exista carti cu zecile, dar acolo e teorie. Exista in schimb grupuri de mamici...si jur ca dupa ce citesc anumite postari imi vine sa spun ca era mai bine in preistorie cand nu exista netul. Macar nu se raspandea prostia cu viteza luminii laughing
Iar la psiholog se ajunge doar cand problema devine de nesuportat. Iar terapia e o minune, dar ar fi mai sanatos sa previ decat sa vindeci.

Eu cunosc si preoti ok din punctul asta de vedere, dar prea putini, iar la ei in general oricum merg oameni mai normali, ca se atrag laughing Daca esti batut in cap si ai impresia ca doar urland la copil, lovindu-l si obligandu-l sa stea ore intregi cuminte si linistit la slujba vei cauta doar preoti care iti vor spune ca faci bine. Sau medici care iti vor da medicamente pentru a-i calma (a de citi blegi). Si nu ca as fi eu ortodoxa convinsa, dar sa vezi tu la pocaiti cum e cu indoctrinarea copiilor...

| sofisis a răspuns (pentru KodrutZ):

Sunt cazuri si cazuri
Sunt copii care nu pricep decat de frica. Si eu de ex mai repede reactionam la frica fata de tata decat la speech urile ( de altfel foarte coerente, logice si pline de iubire) mamei. A...da, in viata ca om valorile mi le am tras de la rabdarea mamei de a mi explica tot ce exista sub soare.Dar frica de tata m a facut sa am grija sa nu mint sau daca mint sa o fac atat de nevinovat sau de excelent incat sa nu fiu prinsa, desi am ales predominant sa nu mint. Frica de tata m a facut sa nu umblu teleleu si sa nu ma pun in situatii fara iesire.
Daca esti tata intelegi destul de bine ca, copiii manipuleaza mai bine decat o armata de politicieni la un loc. De cele mai multe ori un copil te joaca pe degete de nici nu iti dai seama ce te a lovit
Repet, nu sustin violenta asupra nimanui, mai ales a copiilor. Dar sunt de acord ca exista varste critice la care de cele mai multe ori e mai bine sa stim de frica.
Oricum cred ca singura sansa e sa iti cunosti foarte bine copilul si sa ajungi la performanta de a face din tine un confident pentru el. E singura metoda prin care sa aflii macar o parte din ce se intampla in viata lui. Ca, chiar si asa, tot nu vei stii tot.

| Goete a răspuns:

Sa nu uitam ca pot fi cazuri cand o bataie buna rezolva situatia.
Sau nu ti se pareau mai educati copiii in trecut, noi acum ne permitem totul. Bine, eu nu... ca stiu ce ma.asteapta

| oprescudorin11 a răspuns:

Eu cad pe ganduri cand aud si vad asemenea chestii. Pe vremea mea copiii mai erau batuti si cu bestialitate si mai putin cu bestialitate.
Astazi, copiii stiu ca nu pot fi batuti si-si santajeaza parintii. Parintii isi santajeaza la randul lor copiii spunandu-le ca-i dau la asistenta sociala. Nu stiu daca statul trebuie sa se bage in familie, decat in intr-adevar rarele cazuri de exagerari!
Este adevarat ca sunt si copii agresori si excroci(genetic), poate chiar viitori criminali, dar si parinti la fel.Dar a pune ordine ' in familie mi se pare a distruge randuielile, implicit familia.Sigur ca nu sunt de acord cu violenta, in orice forma exista.
Dar nu cred ca metoda actuala a statului e tocmai cea mai buna.
Incerc sa ma gandesc la altceva, dar ma doare sa nu pot gasi in mintea mea vreo solutie si sunt si mai necajit ca nu intelegeti si nici nu va pot explica.

| Oana92 explică (pentru oprescudorin11):

Nu sunt de acord cu tine. Ba chiar consider ca autoritatile nu se implica suficient! Da, se distruge familia, dar ce familie e aia in care parintii isi bat copilasii? Familia ar trebui sa ofere un mediu securizant si plin de iubire. Daca nu ai capacitatea de a oferi asa ceva nu fa un copil!

Intr-o familie in care santajul e singura cale de discutie exista probleme mari...acolo parintii au gresit de cand copilul a fost mic.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Oana92):

Vezi? Situatia estre extrem de dificila. Pe de o parte ca sa -ti propui sa ai un copil trebuie sa ai finantare (servici, etc. ), siguranta muncii nu exista astazi, oamenii devin nervosi, apar situatii limita. Situatia e extrem de complexa.De acord cu tine, anumite extreme trebuie rezolvate de stat, dar apar din ce in ce mai multe din aceste motive.
Repet, bataia este cel mai infect si injositor mod de coercitie, s-ar putea insa si in caminele statului sa fie si mai rau.
Am vazut cazuri terifiante (din cele mediatizate).Nu stiu daca-ti amintesti de caminul de copii din sectorul 6.Sau de profesorii din invatamant.
Ce spui tu este idealul, la educatia din ziua de azi, eu nu vad solutii.Si crede-ma ca si eu am crescut un copil.Erau alte vremuri, si vad si azi situatia inrautatita.
Mediul familial este cel mai bun daca este plin de iubire (asa de rar)dar mediul de stat este oricum lipsit de iubire.

| pantera30 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Nu sunt de acord cu tine de ce sa il bati de ce sa il traumatizezi pe fondul acesta de agitatie, stres teama, frica copilul se izolează isi creează o lume a lui fericita la fel si cei care merg la scola si ii batjocoresc colegi. Încă ceva asta se intampla mai des la copii mai emotivi mai linistiti, si mai retrasi, ca zodie predispusa sunt cei din rac. Altceva bolile care pot apărea pe acest fond sunt: Boli cardiovasculare, boli renale, boli neurologice cum ar fi epilepsia grand mall pe care o am si eu si prietena mea poate apărea retard mintal, schizofrenie, lupus, parchinson, psoriazis vulgar, vitiligo, si multe altele boli de stomac reflux gastric esofagian pe care îl am si eu, gstrita, si la urma cancer. Deci mare atentie nu ii lasati singuri o clipă ii marcati pe viata vor fi tematori respingatori cu altu se vor izola de alti vor cauta afectiune in alta parte. Pot intra in cercuri periculoase de pedofilie etc. La revedere toate astea pot apărea in copilărie sau pe parcursul vieții. CAUTATI ALEX GABRIEL PE FACEBOOK. VĂ AȘTEPT ACOLO AM LA PROFIL IO MASINA LAMBURGHINI LÂNGĂ O VILA E MASINA ALBA. PA

| oprescudorin11 a răspuns (pentru pantera30):

Probabil ca vorbesti din carti! Cand eram copil, am avut o bunica -ca majoritatea oamenilor.Si cu ea discutam orice, la anii '60 cand nimeni dintre parinti sau copii nu discutau din obisnuinta.
Dar eu am avut privilegiul sa o cert, sa disput orice obligatie mi se punea de catre ea, in carca.
Ca atare, era singura care ma invata :manierele, cum sa mananc, cum sa vorbesc, cum sa ma port in societate, cum sa respect orice om indiferent daca-mi provoaca repulsie sau imi cersea prietenia. M-a invatat cu rabdare si mi-a tradus injuraturile pe care le auzeam pe strada, rugandu-ma sa nu mai pronunt asa ceva. Avea timp! Avea TOT timpul pentru mine! (sigur ca eu in nemernicia mea, credeam ca asa e cutuma, ca e obligata.
Parintii mei m-au batut. Desigur, m-au traumatizat asa de rau, incat cred ca daca lesinam la scoala, cand spuneam o poezie si o uitam, de frica lesinam, crezand ca toti oamenii ma pedepsesc precum ei (parintii mei).De acord, deci cu tine dar si cu eu am patit, ma rog, am fost mai norocos, cu bunica mea, cea mai frumoasa fiinta ce m-a marcat, in viata mea.
Stiu!
O singura data, l-am altoit pe fiu-meu, care a injurat intr-o sala de concert (la Atheneu), si m-am gandit doar la mine, i-am dat doar un dos de palma, i-am tupt un dintisor, am fost cu el la dentist si i l-am reparat! Mi-am cerut scuze si el mie, uneori gresim toti, dar sa nu sarim 'peste cal'!
Am sa te caut, daca nu te gasesc am acelasi ID pe facebook, doar ca dorinoprescu11 sau pe yahoo. Dar putem vorbi si pe TPU, pe mesaje!

| OoBunnyoO a răspuns:

Nici eu nu sunt de acord cu bataia. Sunt extrem de multe moduri prin care ii poti invata pe copii sa nu se comporte intr-un anumit fel. Da, uneori cand sunt mici la doi, trei ani si nu constientizeaza si te lovesc, o palmuta peste palma lor, ii poate invata ca nu este bine ceea ce fac.

Dar mai tarziu, pe la 4, 5 ani cea mai buna metoda este sa rationalizezi cu ei. Copiii in general, nu sunt atat de prosti pe cat multi oameni cred. Daca le explici cu argumente de ce nu au voie sa faca unele lucuri, cu argumente pertinente si daca pana la doi, trei ani in ai fost consitent in pedepsirea lor (nu cu bataia, dar cu ignorarea lor mai ales in unele situatii in care vor sa te enerveze), vor intelege si de regula se vor linisti.
Copiii care la sapte, opt ani se comporta ca animalele si nu asculta de parinti inseamna ca au fost prost educati pana atunci. Educatia este foarte importanta in primii ani de viata.

Voi face o mica paralela care probabil ii va enerva pe unii utilizatori, dar voi explica la sfarsit logica. De-a lungul vietii mele am avut opt pisici. Pe toate le-am crescut de mici, de cand aveam sase sapte ani. Primele mele trei pisici in momentul in care ma enervau, le trageam cate o palma la fund, cand vedeam ca nu inteleg. Uneori era o palma usoara, uneori era o palma mai grea. Toate cele trei pisici cand au crescut au devenit usor violente, muscand sau zgariind in momentul in care erau enervate. Asa cum si eu, la inceput obisnuiam sa le mai altoiesc cand ma enervam. Cand am mai crescut, am adoptat si alte pisici. Mai m-am documentat, am testat si alte teorii si am observat ca mi-a fost mult mai usor sa le educ fara sa tip si fara sa fiu nevoita sa le dau cate o palma. Cand cereau atentie si ma enervau, le ignoram. Incearau o data, de doua ori, de trei ori si plecau. Primele pisici, desi tipam la ele, le mai trageam cate o palma la fund, incercau de vreo zece ori constant. Daca isi ascuteau ghearele sau se suiau pe mobila le udam cu apa. Cand isi ascuteau ghearele unde trebuie si erau cuminti le recompensam cu cate ceva. Fie cu atentie, fie cu niste mancare speciala. Niciuna dintre pisicile pe care am folosit tratamentul asta nu m-au zgariat vreaodata si nici nu m-au muscat. Uneori mai ma zgariau in joaca si cand o faceau, incetam sa mai ma joc cu ele. Cand au crescut nu m-au trezit din somn, nu au insistat sa ceara atentie, nu s-au catarat pe mobila. Este o diferenta majora intre primele trei pisici si celelalte cinci.

Acum, intorcandu-ma la copii. De regula, pisicile au toata viata lor, mentalitatea unui copil de doi, trei ani. Avand in vedere ca la un copil varsta asta este cea mai importanta perioada in educatia lui, nu este greu de facut o legatura. Vei vedea in toate cartile de educare a copilului ca cel mai important lucru pe care il poti face este sa il ignori cand vrea sa iti atraga atentia intr-un mod enervant, sa iti pastrezi calmul si sa fii consistent in aplicarea pedepsei. Iar mai tarziu, evident, sinceritatea si oferirea unor explicatii pertinente atunci cand ceva le este interzis. In momentul in care te enervezi, tipi si incepi sa lovesti copiii, iti pierzi calmul, iar copiii vad chestia asta drept o slabiciune si o vor abuza in continuare.

| Radu284 a răspuns:

Majoritatea celor de peste 30 ani fie au luat bataie in copilarie de la parinti si/sau invatatoare, fie cunosc multi copii care au luat bataie.

Personal, bataia mi se pare un lucru bun daca este aplicata cand trebuie, si nu este excesiva. Adica cateva curele la fund sau linii la palma nu au omorat pe nimeni, si unii copii inteleg mai bine daca sunt batuti decat daca li se vorbeste frumos.

Personal, mie mi se pare ca generatia curenta este mult prea rasfatata, si nu cred ca o sa ajunga la fel de bine ca generatia actuala. Dar o sa mai vedem noi peste 10-20 ani.

| Coquinne a răspuns (pentru Radu284):

' si unii copii inteleg mai bine daca sunt batuti decat daca li se vorbeste frumos."

numai un parinte inapt si trepanat isi bate copilul, din cauza ca nu e in stare sa-i explice coerent si argumentativ intr-un mod in care i-ar schimba perceptia copilului.

| Oana92 explică (pentru Radu284):

Nu a omorat pe nimeni, e drept. Dar au stricat mult...
Toti copilasi inteleg cu vorba buna daca au fost invatati cu ea de cand erau in burtici....problema parintilor e ca ei nu stiu ce inseamna cu adevarat vorba buna!

Imi e greu sa vad ca cineva mai crede in 2015 ca bataia aduce ceva bun!

| Goete a răspuns (pentru Coquinne):

Sau copilul nu e in stare... ca are "drepturile" lui

| AliGab a răspuns:

Din pacate nu stiu/nu pot sa iti raspund la aceste intrebari desi sunt la fel de revoltata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt cazuri si cazuri. uneori o mama de bataie e buna, uneori. tin minte ca pe strada in Romania am avut un baiat de 17 ani. Un ratat in toata splendoarea. Bea, fuma, se droga. Avea si de unde, tasu muncea in strainatate si trimitea bani acasa, lui si mamei lui. Pana cand a venit tatal din strainatate si l-a batut cu parul. Dar nu ca l-a batut, la bagat in spital. Tin minte ca a venit si politia dar nu au facut nimic pentru ca nici sotia nici copilul nu l-au denuntat. Dar baiatul ala a devenit om, dupa cele intamplate s-a lasat de toate viciile alea bune de nimic, chiar dupa ce a iesit din spital si s-a recuperat a plecat in strainatate cu tasu. Acum 4 ani a murit din pacate de cancer acel barbat dar plangea baiatul ala la mormantul lui mai ceva ca nevastasa. Dar acum e om baiatul, are casa, masina, o nevasta frumoasa. La bagat tasu in spital dar la facut om, din pacate nu mereu e buna ca aici violenta si uneori din pacate nu e folosita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ps : "Sa nu uitam ca victimele de azi sunt agresorii de maine! " prostie mai mare nici ca puteai sa spui.

| Oana92 explică (pentru anonim_4396):

Prostie? Mai citeste...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Oana92):

Da prostie, stiu atatia care au fost batuti de parinti si sunt persoane foarte calme la fel ca mine. ai incercat sa spui ceva inteligent dar ai facut exact opusul.

| Oana92 explică (pentru anonim_4396):

Cei care cresc intr-un mediu violent ajung sa fie la randul lor violenti pentru ca nu stiu ca se poate si altfel. Cu asta au crescut, asta transmit la randul lor.

Dar lasa sa fie prostie ce am zis eu si trateaza-ti si tu la randul tau copilul cu parul cand face o prostie. Iti va fi cu siguranta recunoscator!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Oana92):

Aha, te-as intreba cu cati ai vorbit tu ca sa stii dar avand in vedere ca ai ramas cu sechele pe viata doar ca ai citit despre o fata ca a fost batuta cu cureaua e clar ca nu ai vorbit cu nimeni in viata ta dar tot te dai mare atotstiutoare. Esti pe langa rau si mai te dai si mare.

"Cei care cresc intr-un mediu violent ajung sa fie la randul lor violenti pentru ca nu stiu ca se poate si altfel" laughing cum am zis, doar ai citit dar crezi ca le stii pe toate. EU mancam bataie pe paine de 3 ori pe zi de la "tatal" meu cand venea beat acasa, si sunt o fire foarte linistita. Si multi care au patit ca mine. asa ca ti-am zis, lasa cititul si vorbeste cu oamenii din jurul tau.

"Dar lasa sa fie prostie ce am zis eu si trateaza-ti si tu la randul tau copilul cu parul cand face o prostie. Iti va fi cu siguranta recunoscator!
RASPUNDE" vorbim de una tu dai in alta, esti tare nu gluma. Nu vrei sa vorbim si despre vreme daca tot incepi subiecte pe langa? Am zis eu undeva ca violenta este 100% necesara? Nu. Dar cand vorba buna nu este destul, e bine si o palma. Ma uitam la copii de italieni, de la 8 9 ani deja isi injura parintii in toate felurile. PAcat ca copii din Romania primesc prea multa bataie ( aiurea ) si asta nu primesc deloc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te-ai calmat mai Oana, gata ti-a trecut?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Hmm cineva nu are cei 7 ani de acasa. cand cineva te intreaba ceva frumos sa ai macar bunul simt sa ii raspunzi, chiar daca ai faceo in sictir.

| Gunoi a răspuns (pentru anonim_4396):

Scuze laughing deci rolling on the floor "Endoryus a răspuns (pentru Endoryus):
Hmm cineva nu are cei 7 ani de acasa. cand cineva te intreaba ceva frumos sa ai macar bunul simt sa ii raspunzi, chiar daca ai faceo in sictir. " Scuze că-s nesimiţit dar a fost prea funnywinking zici că vorbeai cu tine

| anonim_4396 a răspuns (pentru Gunoi):

Era apropo la Oana care se dadea mare ca a crescut intr-o familie buna dar tot nu are cei 7 ani de acasa. Tin sa cred ca toate fetele care nu ma bag in seama sunt sexiste laughing s-au invatat prea mult cu baietii pupincuristi si cum da peste unu care nu este de acord cu ele mereu, gata e un nenorocit laughing.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici mie nu mi se pare normal sa bati un copil ca pedeapsa. Mi se pare doar o forma ieftina de dresaj. " Nu faci ce trebuie = o sa te doara ", cam cum e pe la circ.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cei care spun ca bătaia nu este absolut ideală in educația copilului greșesc enorm de mult sau ca bătaia trebuie aplicată cât trebuie. Bătaia trebuie sa fie cât mai multă și mai severa! Eu in locul tău m-aș fi plâns ca acel copil a fost bătut doar cu o curea. Dacă a greșit câtuși de puțin merita sa trăiască cele mai dureroase chinuri. Trăiască cureaua și biciul cu care se înroșește fundul copilului și modelează caracterul. Batia e sfânta și absolut necesară și trebuie sa fie aplicată cu ore in șir minimum 14 ore de bătaie.

| Euletitia a răspuns:

Depinde mult si cum aplici, ca parinte, bataia.
Si pe mine ma bat si tata, si mama. Tata insa stie cand, cum si cat, si de aceea nu ma prea supar pe el, pentru o palma/o urecehala.
Mama ma bate tare, dur si fiind foarte nervoasa, ma batjocoreste in toate felurile in timp ce ma loveste, parca nu se mai poate opri. Si chiar de stiu ca-i meritata bataia, ajung sa ii raspund urat pentru ca da in mine, sa o urasc chiar. Cand eram mai mica, dupa ce ma batea mama, ma duceam la tata sa ma impace si conzoleze, chiar daca stiam ca imi va da si el o palma, stiam ca voi gasi si o vorba buna si o mangaiere parinteasca, in timp ce la mama gaseam doar bataie si jigniri.

| Oana92 explică (pentru Euletitia):

Draga mea, nimeni nu merita bataie. In afara de asta nu am nimic de adaugat, postarea ta ma revolta si mai mult. Daca as putea face ceva parintii tai ar plati foarte scump acest comportament.

| Euletitia a răspuns (pentru Oana92):

Nu se prea poate face nimic, stiu.

| Euletitia a răspuns (pentru Oana92):

Imi poti da un sfat cum sa-mi abordez mama sa nu mai dea in mine?

| MidnightR a răspuns:

Aoleu,mai lasa-ne in pace.I-a dat o curea la fund, nu l-a inchis in beci si l-a infometat.Pe bune acum, cum poti sa vorbesti ma de traumatism de la o curea? Faci sa sune de parca copii din ziua de azi sunt facuti din hartie, auzi teroare, groaza..De aia din Siria care stau cu arma in mana ce mai zici? Vorbesti la aia de traumatism, nu la o curea data la fund.

Daca ala dadea foc la ceva din casa, maica-sa ar trebui sa il pupe si sa ii mai dea si o prajitura?
In plus, daca avea 13-15 ani, putea sa fumeze, sa se drogheze, sa faca orice tampenie pentru care ar merita.

Si eu am primit o palma, curea la fund in copilarie mea si au trecut la fel de repede pe cum au venit.Deci putem sa nu mai exageram?

| Oana92 explică (pentru MidnightR):

Eu nu consider ca exagerez. Niciodata violenta nu duce la nimic bun. Violenta provoaca violenta, chiar daca e vorba de o palma sau o curea la fund!

Un coil de 13-15 ani are un astfel de comportament pentru ca asta e educatia ce a primit-o de la parinti, iar daca un copil da foc la ceva in casa mama lui ar trebui sa isi dea ei palme pentru ca a lasat chibrite, brichete, etc in preajma unui copil.

Am crescut fara bataie (mai dadea bunica, dar parintii nu au stiu asta), nici nu imi pot imagina ce inseamna o curea la fund. Mi se pare umilitor, ingrozitor, dureros si nedrept. Vorbim in fond de niste copilasi care sunt la inceput de drum si gresesc pentru ca sunt tineri si necopti.

| MidnightR a răspuns (pentru Oana92):

Inseamna ca esti imatura, naiva si traiesti intr-o bula daca nu poti concepe o cura la fund.La 13-15 copilasi la inceput de drum? In Romania? In secolul 21? Buna gluma.

Asa,umilitor? Sa inteleg ca te crezi deasupra acestor corectii? Ce umilinta,doar e in casa la tine de catre parintii tai, nu te biciuieste nimei in fata vreunui mall.
Ingrozitor? Alta dovada ca esti izolata de lumea reala.
Dureros? Logic, asta e scopul, cand buna vorba nu merge, durerea e cea mai buna metoda.
Si cum sa fie nedrept cand scopul acelei batai e tocmai sa pedepseasca copilul.
Deci te rog nu mai vorbi.Ar fi ipocrit sa vorbim despre violenta in cazul de fata.

| Oana92 explică (pentru MidnightR):

Am fost crescuta de parinti, nu de bestii! Nu am ce altceva sa adaug, mentalitatea asta nu o sa o schimbe nimeni!

| MidnightR a răspuns (pentru Oana92):

Ideea de baza e ca tu nu realizezi ce inseamna cu adevarat violenta, efectiv bestii.

| Oana92 explică (pentru MidnightR):

Ba da realizez, e parerea mea. Din punctul meu de vedere o palma, o lovitura de curea reprezinta violenta. Cum am mai spus, eu nu am trecut prin asa ceva si nu pot sa fiu de acord cu asta. Parerea ta e parerea ta, dar nu ma fa pe mine imatura pentru ca nu sunt de acord cu bataia!

| MidnightR a răspuns (pentru Oana92):

Dar tocmai asta inseamna sa fii imatura, faptul ca nu constientizezi ca palma aia isi are rostul.Ai prefera sa lasi copilul sa faca ce vrea decat sa ii dai o amarata de palma?

| anonim_4396 a răspuns (pentru MidnightR):

Iti bati capul degeaba. se vede ca a crescut in alt tip de viata fata de restul si habar nu are multe. DOar ca a citit 3 randuri crede ca le stie pe toate

| Radu284 a răspuns (pentru Oana92):

Mai dar ce aroganta suntem noi, cum vorbim noi despre oameni pe care nici amcar nu ii cunoastem. Auzi ma, parintii tai au fost super oameni, si ai nostri, cei care ne-am mai luat o curea, sunt niste bestii.

Uitandu-ma la ce scrii tu, as putea foarte bine veni cu argumentul ca cei care nu au fost batuti sunt niste oameni inchisi la minte, cu o viziune limitata, care, desi nu au habar de lucruri, cred ca pot comenta pe tema lor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si mie mi-a fost dor de tine noname rolling on the floor

| Printesa10TM a răspuns:

Asa e, violenta naste violenta, ti-o spun din experienta. Acum, cand am citit raspunsuri de aici, plang, dandu-mi seama ca mi-am batut catelusul (nu tare, doar putin) sa il invat, el a mutit acum aproape4 luni. Violenta, chiar si verbala( care e cea mai rea, te face chiar sa iti urasti parintii) nu e permisa. CE OAMENI! De ce au facut copii, ca sa ii bata?! Chiar trebuie luate masuri, dar pe cine intereseaza?! Si eu am fost " victima", stiu cum e. Doar o palma si deja te schimbi complet. Propriul copil, caruia la nastere ii promiti ca vei avea grija de el si il vei iubi, ca vei face orice ca sa ii fie bine si sa il vezi fericit, il bati? E inacceptabil! DUREREA SCHIMBA SUFLETELE BUNE, SCHIMBA OAMENII!

| pantera30 a răspuns:

Buna oana solutii ar fi multe numai sa se vrea si anume sunt persoane cu har care ar putea avea grija de acești ingerasi traumatizati in familii. Si anume persona respectiva dupa un interviu cu parinti copilului e un fel de bona angajata aproape ia copilu la ea acasa are grija de el ii oferă tot ce ia lipsit si afecțiune totul.Persona sa fie întâi verificata la sânge sa nu fie persoana cu probleme mentale si de comportament sa arate cat de cat bine poate fi si o persoana cu handicap nu contează important sa aibă har credinta in dumnezeu răbdare pricepere si multa răbdare si iubire pentru toti. Si acum mai departe se face la notar o imputernicire cum ca parinti dau copilu la acea persoana si ea cu dovezi dovedeste ca e in stare se gândesc la cat banii îi oferă acelei persoane ca sa nu ii lipseasca nimic si parinti au drept de vizita când vor cu conditia sa nu caute scandal. Si e valabil si pentru cei foarte ocupati cu copi cei bogatasi. Sper ca te-am ajutat. Astept o funda daca merit. Multumesc

| zuzi12 a răspuns:

In două de azi noi, copii ( am 12 ani) avem multe locuri din care ne putem aduna informati. Deja stim ca noi vom fi adulti de maine si ca avem drepturi mai ales dreptul la opinie si la exprimare libera. Si ne-am cam luat nasul la purtare. Credem intr-adevar ca nu au ce sa ne faca pentru ca fara noi nu exista viitorul. Nici nu laud nici nu condamn fapta mamei aceleia. Recunosc ca si eu am mancat bataie (nu multa dar am mancat) dar pe mine nu ma dureau loviturile pe care le primeam, pe mine ma durea ca ele veneau de la mama fiinta care mi-a dat viata pe care o suparam tot timpul in copilarie si ea intodeauna ma ierta si nu spun ca nu o mai supar dar am realizat ca pentru o ora in plus afara cand nu am voie o dezamagesc pe ea pe fiinta care mi-a fost mereu alaturi. Poate ca acel copil a facut ceva rau a nu stiu cata oara si mama nu a mai suportat, a cedat. Nu sunt nici de parere ca violenta e rupta din rai dar nici de parere ca nu trebuie sa iti atingi copii doar pentru ca in viitor vor deveni"agresori" Nu pot numi o batai mica trauma. Mama poate iert orice pana la un anumit punct dar depinde de mama ce gravitatetrebuie sa aiba fapta pentru a atinge acel punct in care nu se mai poate controla.
PS.scuzati greselile de scris. Am scris repede ca trebuie sa plec la o prietena pentru un proiect extrașcolar

| KodrutZ a răspuns (pentru zuzi12):

Eu o condamn pe maica-ta ca nu a stat cu ochii pe tine si nu a facut ceva gramatica alaturi de tine. Graba nu scuza terfelirea limbii romane. Sa fiu la o lingura de bere distanta de coma alcoolica si tot nu as scrie in halul asta.

| GeorgetaConstantin a răspuns:

Parinti astia sunt nebunii de legat. omoara copiii.