| aripifrante a întrebat:

Tatal meu a venit astazi beat de la servici. Vorbeste in sictir si asa ma enerveaza cel mai tare! Ce parere aveti despre parintii care vin beti acasa?

Răspuns Câştigător
| romeo78 a răspuns:

Parintii care beau o fac din doua motive: mostenire genetica si din cauza introvertismului din care sufera. Problema grava este ca nu exsta centre de ajutor anonime ca in strainatate unde sa se poata trata si faptul, ca fara sa stie isi fac rau singuri si rau familiei. Trbuie incercat sa discuti cu tatal tau cand este treaz si mai inainte sa il inregistrezi pe ascuns ca sa ii arati cum arata cand este baut. Sa ii spui cat de mult suferi, cat de rusine iti este cu el. In rest, sa mergeti la biseric, sa se spovedeasca, sa ceara ajutorul parintelui bisericii respective. Si sa ai grija la alegerea viitorului partener ce fel de om si vicii are. daca de parinti poti scapa usor, de un partener, daca mai e si obsesiv, mai greu.

7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Un exemplu negativ pentru copii și soție!
Pa, pa.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Asa procedeaza tot timpul sau numai cand este suparat si nemultulit de viata? Daca acest lucru nu se intampla des, trebuie sa-l crezi ca este si el om si mai greseste, are el motivele lui, important este sa nu aiba naravuri proaste.

| danielagoldica a răspuns:

Sunt cei mai de **** parinti!

| Melody a răspuns:

Nu merita sa aiba o familie. Iti faci copil ca sa-l faci fericit, nu ca sa-l chinui. Unii se imbata din prostie, altii din cauza problemelor, la altii e ereditar. Oricum ar fi, nu au nici o scuza. Imi pare rau, incearca sa stai departe de el si sa nu-l bagi in seama.

| Gabi_6377 a răspuns:

Din pacate, nu esti singura care pateste asa.Multi copii au parinti alcoolici.Acum nu stiu ca de des s-a intamplat in cazul tau.Toto oamenii beti vorbesc urat, nu-l lua in seama, fereste-te din calea lui pentru ca poate deveni violent.Stai mai bine in camera ta. E rau ca se intampla asa. Poate are probleme cu banii, sau poate la serviciu, cum e acum cu criza asta...Fii tare si nu te cobori la mintea lui, ca oricum acum e in ceata.Ai o discutie cu mamata cu el cand e treaz. cEL MAI BINE AR FI SA ADOARMA.

| snowflake a răspuns:

Ma intreb daca tatal tau bea din placere, sau pentru ca are probleme? cred ca cel mai in masura ar fi mama ta, sa stea de vb cu el, sa ii spuna ca va deranjeaza, atat pe tine cat si pe ea. ca sa nu mai zic ca, dauneaza sanatatii happy
oricum, daca nu face scandal. poate ca totusi o face din placere, cu un amic...

| box a răspuns:

Ma cum sa spun... uni beau din placere altii din dragoste altii din cauza problemelor sau poate fi si o chestie genetica e normal sa bei e normal sa gresesti nu? e omenesc sa gresesti si sa ierti dar tottul are o limitahappy