| JessyF a întrebat:

TPU! Am impresia ca sunt infiata, nu sunt adevarata fiica a parintilor mei! Am culoarea la ochi complet diferita de cea a marintilor, si citeodata am impresia ca nu ma iubesc, nu sunt atrasi absolut de mine! Si ma mai ameninta ca ma vor duce la internat, de la niste fleacuri! Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| mary4048 a răspuns:

Amenintarea e doar coercitiva..probabil ca si tu faci prostioare si ei nu sunt multumiti..chiar daca nu ar fi parintii tai naturali, tot trebuie sa-i asculti si sa-i respecti pentru ca nici un parinte nu vrea raul copilului lor.Ma indoiesc totusi ca nu ar fi parintii naturali, daca tu tragi concluzia doar dupa culoarea ochilor.Eu am crescut intr-un orfelinat, fiindca mi-au murit ambii parinti cand aveam 7ani, si crede-ma ca mi-ar fin placut sa cresc intr-o familie, fie ea si adoptiva. Dupa 50 de ani, mi-am regasit ceva rude din partea mamei si am aflat ca bunica mea avea ochii albastri..eu ii am caprui, la fel si cei 3 copii ai mei, deci poate fi o gena de la bunici sau mai departe in urma..asa ca lasa concluziile pripite si da-le parintilor tai ceea ce merita:respect, ascultare si dragoste neconditionata! ..Toate bune.

18 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Cine sunt părinți? Cei care te fac sau cei care te cresc?
Nu le mai da motiv de amenințare, nu te vor duce. Ochii pot fi din gena bunicilor, nu mai interpreta aiurea.
Pa, pa.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
si tu crezi ca culoarea ochilor te face sa crezi ca esti infiata? din punctul tau de vedere, cum ar trebui sa se comporte un parinte cu tine? sa iti lase libertate toala? sa iti faci de cap? obligat ca "te ameninta" cu ceva sa iti intre bine in cap ca ai niste datorii, fata de scoala/fata de parinti/fata de locul unde locuiesti..si chiar infiata sa fi, trebuie sa fii multumita ca nu te-au abandonat, au grija de tine, te imbraca/te educa si te poarta la scoala sa ajungi ceva in viata, multumeste-i bunului Dumnezeu ca esti sanatoasa/ca ai o familie/ca esti ingrijita si ca cineva are grija ta sa nu ajungi o epava in viata.
O seara bunahappy

| pisoias a răspuns:

Pornesti de la ideea ca esti infiata si vezi toate in negru.Cred ca acele "fleacuri" de care pomenesti nu sunt tocmai atat de neinsemnate de au ajuns sa-ti spuna ca te vor duce la internat.

Apache
| Apache a răspuns:

Daca vrei sa rezolvi atunci cere-le certificatul de nastere si nu mai aduce acuzatii nefondate.

Actiunile pe care tu le consideri fleacuri vin din perspectiva ta.
Sunt sigur ca daca parintii tai ar citi ce ai scris tu aici ar avea o cu totul alta opinie...
Si chestia cu ochii nu e o regula, poti sa iei gena si de alte rude, in special de la bunici.
Nu te mai plange...

| mona a răspuns:

Culoarea ochilor tai poate fi o mostenire a familiei,matusa,bunica,etc iar chestia cu amenintatea e doar asa numai ca,sa te sperie si sa nu faci prostii,sunt parintii tai, poate nu sunt genul de parinti care isi rasfata copilul dar eu cred ca totusi esti iubita de ei, incearca sa la faci pe plac, sa-i asculti, sa-i ajuti...sa fi o fata model

| Roxana121 a răspuns:

Din pacate multi parinti in ziua de azi folosesc ca arma cuvintele:te duc la internat daca nu ne asculti ne faci numai probleme sad sunt niste vorbe care nusi au gindirea, chiar nu inteleg de ce vorbesc asa unii parinti, e foarte foarte injositor pentru copii, din cauza asta copii se simt abandonati, infiati, singuri, etc.Eu cred ca probleme este in parintii tai, nu esti tu de vina ca ei nu stiu cum sa-si educe fiica.Nustiu ce sfat sa-ti dau pentru ca nu gasesc cuvinte...imi pare rau de tine jessy ca vei ramine cu o rana mare in sufelt.Te pup iti doresc numai bine.

| valentingb a răspuns:

Culoarea ochilor e total irelevanta. Am o nepotica blonda cu ochi albastri, ca bunicu. Mama si tatal ei sunt bruneti cu ochii negri.
Daca esti la varsta adolescentei, e normal sa ti se para ca parintii nu te iubesc, ca nu sunt niciodata de acord cu tine, ca ar face orice doar sa te enerveze si ca iti doresc raul. E normal, de asta esti adolescenta, ca sa le scoti peri albiwinking Dar parintii tai au foarte multe griji mai ales in perioada asta atat de grea cu banii, si din moment ce ai calculator si internet mi se pare ca iti ofera destule. Atentia e ceva pretios, si daca la un moment dat ai refuzat atentia lor, ti-au respectat decizia. Poate ar trebui sa stai un pic si sa analizezi situatia dintr-un punct de vedere obiectiv, adica foarte clar si limpede, nu cu sufletul ci cu fapta. Poate ai sa vezi altfel situatia.

| relian a răspuns:

Sa stii caasa si este esti infiata asa ca nu trebuie sa te lasi dusa de parintii astia adoptivi, cerele sa iti arate certificatul de nastere.Dar ar fi trebuit sa il ai tu. Certificatul trebuie sa fie la tine asa ca daca nu vor sa til dea nu te lasa asa. Daca te ameninta ca te duc la orfelinat e de naspa.Pai care parinti isi ameninta copii asa? Sa fim seriosi.Un parinte natural daca copilul lui face rele il bate mai stiu eu il cearta etc darniciodata nu-i spune cal duce la orfelinat. Daca ei asa tiau zis e clara esti infiata si acum nu prea le mai [place atitudinea ta sau mai stiu eu ce si tot iti baga strimbe din astea.Te asigur daca te pui cu ei in gura si enervezi or sa ajunga sa iti zica asa"te ducem la orfelinat de acolo de unde team luat". Deci ce sa faci nu faci nimic, ei nu te pot duce nicaeri.Fa-ti si tu ceva prieteni cu care sa vorbesti si oricum deacum esti mare nu mai ai treaba cu parintii.Stai pina faci 18 ani si dupa le spui pa si la gara, iti gasesti un baiat ceva stiu si eu chestii de genul asta. Daca mai ai si culoarea la ochi cum spui e clara esti infiata.Cauta si vezi ei cegrupe de singe au si tu ce grupa ai, desi chestia asta nu este relevanta decit daca nu se potriveste.Dar si cind infiezi un copil se [poate potrivi grupele de singe, insa daca grupa ta nu deriva din grupele lor atunci cu siguranta stii adevarul.Alt test este de ADN dar nu ai kcumsa faci tu asa ceva.Singura chestie verifica certificatul tau de nastere si acolo scrie cine sint parintii tai.Bafta

| Azµre a răspuns:

Nu cred că sunt tocmai fleacuri prostiile pe care le faci. Spune-mi și mie de vârstă ai, și ce prostii faci pentru care îți spune așa?

| Fatamuntilor a răspuns:

Culoarea ochilor NU e un motiv de care poti avea indoili, ca tu nu ai fi copilul lor natural.
Si daca ai fost infiata care ar fi fost problema? Din contra te-au iubit din moment ce au ales sa fii copilul lor.
Iar treaba cu,, internatul ''' cred ca este mai mult o spreerietura, menita sa te aduca pe calea cea buna.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Jessy,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate nu te ajuta moaca, mai sunt si parinti din astia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Lasă,că nu te duc niciunde.
Respectă-ţi părinţii, copile!
Te pup!

| karsivan a răspuns:

Este doar o impresie si cred ca este gresita.

| Lionsgate a răspuns:

Cati ani ai?, sa stii ca si eu am avut ganduri din astea cand ma suparau, sau aveam inpresia ca nu tin la mine.

| lolec a răspuns:

Asteapta sa faci 18 ani sau prima ocazie si pleaca din casa lor pentru ca dupa scurt timp o sa te doreasca

| Ambrienda a răspuns:

Uneori copii nu seamana cu parinti lor deloc, iar chestia cu internatul nu e adevarata.Chiar daca crezi ca nu tin la tine, ei te iubesc foarte mult happy

| Liviu_Rosca_1993 a răspuns:

Adoptată, neadoptată... Ei te-au crescut, ei sunt părinţii tăi. Treaba cu ochii e irelevantă, de unde şi vorba românească "se mai aruncă în neam" sau ceva de genu.
Nu le mai da motive de supărare. Uneori sunt şi ei supăraţi şi ridică tonul prea repede pe cine nu trebuie. Dacă eşti sau nu adoptată vei afla la momentul oportun. Dar nu cred că eşti. happy