| SaraMaria a întrebat:

Poate pare pueril ce va voi spune acum dar este parerea mea si va rog sa va spuneti si voi parerea. De cand eram mica cei din jur imi spuneau ca nu seman deloc cu familia mea si cu sora mea mai mare. Cand m-a nascut, ei bine, am fost mai mult o surpriza neplacuta pentru ca tata isi dorea un baiat foarte mult ( avea deja o fata) si uite ca eu am fost tot o fata. Nu am fost prea placuta de cei din jur, imi spuneau ca nu am nicio trasatura in comun cu familia si rudele mele. Nu luam in serios toate aceste lucruri pana acum 3 luni cand o femeie ii zice mamei ca sigur ea nu e fiica ta, nu are nimic in comun cu niciunul dintre voi si eu cred ca e infiata. De atunci am inceput sa caut poze in albumul familiei cu parintii mei de cand acestia erau copii, apoi de la varsta adolescentei si am constatat ca ochii sunt diferiti atat la forma cat si la culoare, nasul e total altfel si buzele sunt mari, dar au alta forma, pana si culoarea pielii e diferita ( a mea e alba si a familiei mele e mai inchisa). De asemenea nici cu bunicii nu am gasit vreo asemanare. Nu avem aceleasi conceptii, suntem diferiti si asta nu o spun doar eu ci si cei din jur. Se poate sa nu seman cu familia mea si totusi sa fie familia aceasta cea adevarata? Se poate sa se fi produs o greseala la maternitatea pentru ca, in urma unui test, trebuia sa fiu baiat? Va rog sa-mi spuneti parerea voastra.Multumesc!

8 răspunsuri:
| Lisadream a răspuns:

Vorbeste cu parintii tai si explica-le banuielile tale si poate te vor ajuta sa te lamuresti. Fa si analize daca e nevoie. Mi-ai adus aminte de un caz pe care l-am vazut la tv cu o fata care tot asa nu semana cu familia ei si a inceput sa isi caute adevarata familie. Ea intrase la banuieli pentru ca nu a gasit in album poze cu ea de cand era mica. In cele din urma isi gaseste adevarata familie care era peste ocean.din cate imi aduc aminte. Multa bafta!

| 이벨 a răspuns:

Asta e ceva foarte ciudat. E posibi sa se fii facut vreo greseala. Esti chiar foarte diferita de familia ta. Nu prea ai ce face in aceasta privinta. Daca asta ar fi un film, happy ai putea sa cercetezi cine a mai fost la spital in acea zi in care te-ai nascut, si sa mergi la fiecare sa afli daca e cineva care nu seamana cu ceilalti. Dar, din pacate nu poti face asta. Depinde si cati ani ai. Cand vei fii majora poti angaja pe cineva sa afle asta. Acum concentreaza-te pe scoala si bucuriile vietii.
Mult succes!

| dydy21 a răspuns:

Si la mine a fost tot cam asa pentru ca tata isi dorea baiat si asa au spus si la teste. Dar eu am cate ceva in comun cu mama deci stiu ca nu sunt adoptata sau ceva. Cu privire la tine. Uita-te la barbie. Am aflat ca un copil are neaparat barbia unuia dintre parinti. In concluzie, daca nu ai barbia niciunuia dintre ei atunci poti sa incepi sa iti pui intrebari. Eventual poti sa faci un test adn. Sau mai simplu poti sa vezi daca din categoriile lor de sange puteai sa iasa a ta. Succes>big grin

| Pisique a răspuns:

Și mie mi s-a întâmplat asta.
Toți din jur îmi ziceau că nu semăn pentru că eu eram „albă" iar familia mea era mai „neagră".Am căutat toată casa și am găsit un album de prin anul 1962-1963 și am văzut că nu am nici o asemănare cu ei.Toți din familia mea aveau o cicatrice pe mâna stângă iar eu nu aveam.Îmi făceam griji și spuneam :„Dacă ei nu sunt familia mea?".
Și aveam dreptate, nu era familia mea.Am aflat acum un an că m-au încurcat la maternitate și că familia mea adevărată a murit.
Acum stau la familia mea „vitregă".
Și se poate să nu ai nici o asemănare cu familia ta dar să faci parte din ea happy.Și cred că există mici șanse ca tu să fi fost încurcată la maternitate.
Fi fără grijă, ești fată 100%.

| SaraMaria explică (pentru Pisique):

Sunt sigura ca sunt fata, dar nu cred ca fac parte din familia asta. Si se poate sa fi fost incurcata la maternitate. Pana voi afla contrariul, fac parte din familia asta. Scuza-ma daca sunt indiscreta, dar cati ani ai?

| Pisique a răspuns (pentru SaraMaria):

14 ani. happy

| 000nina000 a răspuns:

De ce nu vorbesti cu parintii tai? Crezi ca nu ti-ar spune adevarul? Adevaratul raspuns se afla la ai tai parinti

| bialia2000 a răspuns:

Nu ii baga in seama pe ceilalti... oricum oamenii din ziua de azi sunt foarte rai.Atata timp cat tu si familia ta consideri ca nu esti un intrus e foarte bine. Oricum si eu cunosc foarte multi oameni care nu seamana cu familia lor. Sper ca raspunsul meu iti va fi de folos.