| anonim_4396 a întrebat:

TPU help! Mie imi plac sarbatorile, in general, dar craciunul nu stiu de ce imi da o stare de prost dispunere pentru ca ii vad pe toti cei din jurul meu cat de fericiti sunt iar eu nu pot avea parte de aceasta fericire deoarece parintii mei se cearta mereu, si aceste sarbatori sunt doar un prilej pentru o noua cearta. Chiar nu stiu ce sa fac... m-am saturat sa plang singura in baie si sa ma gandesc cum ar fi daca eu as pati ceva, daca printii mei ar inceta sa se certe. Nu vreau sa fiu judecata dar...nu mai pot suporta aceasta situatie. De cand ma stiu am fost diferita, macar o data in viata as vrea sa fiu la fel ca ceilalti copii care nu apreciaza ce au

4 răspunsuri:
| negru30 a răspuns:

Imi place finalul - mare adevar ai grait

| vladmR a răspuns:

Cam adevarat in ultima parte
nu poti vorbi cu parintii tai? sa nu se mai certe ca iti fac rau?

si sa iti iasa din cap 'cum ar fi daca as pati ceva'

| Aesir a răspuns:

Trebuie sa te accepti pe tine insuti asa cum esti, daca o sa te fortezi sa fii fericita ca si ceilalti intr-un moment fix nu o sa reusesti, pentru ca sentimentul de fericire si serenitate nu vin asa la comanda, suntem oameni, nu suntem roboti.Si eu am avut aceeasi situatie fix ca a ta cu cearta dintre parinti si intr-adevar nu
mi-a fost usor. Eu te sfatuiesc sa incerci sa cauti oameni cu o atitudine generala pozitiva fata de viata, pentru ca doar acest gen de oameni te poate ajuta acum.Cauta oamenii care sunt tot timpul fericiti, nu doar de sarbatori, si incearca sa stai mai mult pe langa ei. O sa simti cu siguranta influenta lor asupra starii tale de spirit. Si incearca sa eviti gandurile negative, daca vrei sa nu ramai in situatia cum esti acum. Sper ca te-am ajutat big grin

| RalucutzaFarmer a răspuns:

Si eu cand eram mai mica ma simteam la fel dar nu fi trista gandeste-te ca nu trebuie sa te bagi in cearta parintilor tai pentru ca trebuie sasi rezolve singuri problemele. Spunele parintilor ca vrei sa fi fericita ca nu poti sa te inplici in problemele lor spune-le sa se abtina in fata ta macar spune-le ca nu mai vrei sa auzi certuri rele si dusmanoase. Sper ca te-am ajutat