| anonim_4396 a întrebat:

Trebuie sa va spun ca v-am urmat sfaturile si aseara am pus capat relatiei despre care v-am vorbit in cele doua intrebari anterioare.Bine,la asta a contribuit si sora mea,recunosc,care a venit ieri pe la noi si gasind laptopul deschis in sufragerie, pe TPU, a citit si si-a dat seama ca e contul meu si ca eu am intrebat toate alea.Am avut o discutie si cu ea (are 15 ani) si m-a luat putin peste picior, dar poate ca e mai bine asa.Nu stiu ce-a fost in capul meu,dar cred ca de vina e si tata putin,care,in loc sa imi dea un sfat, merge pe principiu sa ma lovesc de probleme ca cica asa „ma fac mare". Parca uneori imi doresc sa fi avut un tata comunist, ca poate daca era mai altfel cu mine nu treceam prin situatii de-astea aiurea si-mi era mai bine.In fine,nu-l judec - s-a cam dat si el peste cap de un an juma-te,de când cu divortul,mai ales ca el era mai apropiat de sor-mea,iar ea a fost nevoita sa se mute cu mama ca asa a decis instanta. Oricum ea sta mai tot timpul pe la noi,ca are camera ei si cheie si tot,si vine des ca stie ca tata o cam lasa libera,adica nu-i controleaza viata cum face mama,ii da voie sa fie mai rebela si restul, stiti voi, cum sunt astea micile in ziua de azi.In fine, deci m-am despartit de prietena mea si ce e mai ciudat e ca nu-i simt lipsa.Asta e bine.Ce-i drept ma cam saturasem de niste chestii, era si taica-su caruia cam trebuia sa-i dau raportul mai mereu, culmea e ca era si in armata si avea niste faze - de exemplu când mergeam la ei la cina masa tinea fix 30 de minute,sau când plecam imi gaseam adidasii aliniati la intrare cu incaltamintea lor,eu lasandu-i mai intr-o parte-asa...
E diferenta mare intre el si tata,al meu are alt stil,e si mai destept chiar daca are doar liceul, dar imi pare rau ca e cam facut praf dupa despartirea de mama si nici nu intelege ca ar putea sa isi refaca viata, el tot zice ca la 45 de ani nu-l mai ia nimeni cu 2 copii.Dar eu il las in pace,sor-mea e aia care tot il bate la cap sa iasa in oras,sa cunoasca pe cineva,i-a facut si un cont pe nu stiu ce site de matrimoniale,vorbeste cu prietenele ei despre cum ar putea sa-l combine,cauta tot felul de idei,mai nou se gandea aseara sa inceapa si ea sa scrie pe TPU (nu stia de site-ul asta pana ieri) si spunea ca vrea sa intrebe aici daca nu e vreo-una dispusa sa se intalneasca cu tata.Dar s-a potolit in cele din urma când i-am explicat eu ca TPU e un site unde ne ajutam cu sfaturi si ca intrebarile de genul ala sunt sterse.
Ideea e ca prima problema am rezolvat-o,m-am despartit de prietena mea, acum nu stiu cum sa fac sa o tin mai la distanta pe sor-mea (deja s-a apucat aseara si m-a trecut single pe Facebook) si ma gândeam sa va intreb o chestie legata si de tata, voi ce credeti e complicat pentru un barbat de 45 de ani sa isi mai refaca viata? Mai ales ca e un tip ok, e genul care ofera femeilor flori (asa ma invata pe mine, cel putin) si care daca vede un pisoi pe strada se duce in primul magazin si-i cumpara un iaurt.Deci e un gentleman si e bun la suflet.Asta e parerea mea,dar mna - e tata, ce sa zic si eu, nu?

Răspuns Câştigător
| Demidol a răspuns:

Hahahaaa, am ras bine citind comentariile tale (si cel pentru @ Andreush92). Macar stii sa povestesti cu umor toata situatia. Intr-adevar, sora ta este o pacoste. Vai de cel ce ii va fi sot! Asta daca nu o va idolatriza asa de mult, incat sa umble ca un catel dupa ea.
Cat despre tatal tau, vad ca nu se enerveaza, nu se lasa pacalit, stie cum sa o trateze. Nu scapati de el pana nu scapa el de voi; adica pana nu va vede la casele voastre. Dati-i pace, ca stie el mai bine ce face si ce-i place. Sa nu gresiti cu insistentele. Daca va gasi pe cineva mai devreme, macar stie dinainte ca voi veti fi de acord sa se recasatoreasca.
O curiozitate: mama s-a recasatorit?

8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sunt atâtea femei și tinere singure de nu-i adevărat. Eu am avut un cont de Facebook și mă asaltau cu zecile, din USA, din Mexic din Filipine, și primul lucru era întrebarea, ești căsătorit, ești cuplat, sunt singură, vrei să vezi o poză de a mea mai sexi. Așa că eu, la cei ca tatăl dtale le transmit.
Dacă te hotărăști că ai nevoie de o prietenă, ieși seara asta din casă, și până seara o găsești.

| Demidol a răspuns:

Hmm, eu cred ca tatal tau se gandeste intai sa va creasca pe voi si abia apoi la nevoile sale. Admirabil om, se sacrifica pentru copii. Da, si-ar putea reface viata. Dar, are dreptate, nu prea sunt femei care sa se lege de un barbat ce are copii.
Pentru ca sora ta sa nu-ti mai intre in conturi, delogheaza-te cand nu le folosesti. Iar daca stie parola, schimb-o.

| darrio2007 a răspuns:

Adica tu ai 18 ani si te iei dupa sora ta de 15 ani? Pacat de anii tai. Daca iei o hotarare trebuie sa o faci dupa mintea ta nu dupa altii. Daca o faci cum vrei tu si iti pare rau, asta e. Dar daca te iei dupa altii si iti pare rau, nu-ti vine sa iti bagi ghearele in gat?
Eu la 44 de ani m-am recasatorit, el de ce ar avea probleme? Chestia cu florile date la femei este cam cu dus-intors. Am unul prin zona care face acelasi lucru dar nici o femeie nu il ia in serios. Asteapta sa fie agatat de vreo femeie careia i-a oferit flori?
Amuzant!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Demidol):

Si eu cred ca tata e un om admirabil, eu il admir pentru cum ii face fata lui sor-mea, crede-ma e o pacoste, nu altceva. Zilele trecute a venit cu ideea ca noi avem nevoie de o femeie in casa si s-a apucat sa faca noi reguli, de exemplu lui tata i-a impus sa poarte numai costum ca a zis ca la 45 de ani este un om serios si trebuie sa arate ca atare si l-a „santajat" ca daca nu face cum zice ea merge la tribunal si-i cere pensie alimentara dublu.(Oricum nu plateste nimeni nimanui nimic ca au custodie comuna fizica, dar ea nu s-a prins ca el ii mai scapa cate 2 milioane pe luna, ca asa vrea el sa dea).Iar tata in replica s-a apucat si ia ascuns bocancii de armata ca stie ca e terminata fara ei.Pana la urma a castigat el si ca un premiu de consolare i-a zis ca daca invata la mate si merge la olimpiada se intalneste cu profa ei de matematica de care tot ii spunea sor-mea ca e singura si ca ar fi o partida buna.Din pacate n-o sa intample asta dar nu pentru ca tata nu se uita dupa femei tinere (are 33 doamna), ci din simplu motiv ca matematica pentru sor-mea e cu mult mai grea decat bocancii aia cu care bocane ea prin casa la 7 dimineata când eu vreau sa mai dorm.In fine, una peste alta suntem o familie aproape fericita, spun „aproape" pentru ca tata e de parere ca abia peste n-ani când s-o marita asta mica o sa fim cu adevarat fericiti.Dar cu conditia ca ea sa nu locuiasca la noi cu barbat-su, desigur, altfel suntem condamnati la suferinta pe viata.

| Andreeush a răspuns:

Poate să își refacă viața oricând.
Numai să găsească femeia potrivită.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Andreeush):

Da,la fel spun si eu, numai ca exista un impediment  - sor-mea.Sambata,de exemplu, a trecut pe la noi ca sa-l mai curenteze pe tata de 50 de lei ca se intalnea cu „iubi" si n-a mai plecat (l-a lasat si pe ala sa astepte o ora) pana nu s-a lamurit care e chestia cu o vecina care venise sa ne aduca pomana ca facuse 7 ani de când era vaduva.Si asta mica avea impresia ca femeia venise sa il seduca pe tata si tot statea pe capul lor acolo in bucatarie, uitandu-se la ceas intr-una, ca-i bipaia telefonul la fiecare minut, probabil ca o intreba ala ce face de nu mai vine.Dar ea - nimic, o  stia pe vecina si nu-i placea de ea si asta pentru ca in urma cu vreo 10 ani, când avea deci vreo 5 si se plimba cu tricicleta, cainele vecinei facuse pipi pe una din roti, ea ia tras un picior dar l-a ratat, iar vecina a dat-o pe tarogat la mama care nu mai stiu cum a pedepsit-o.Acum - sa n-o vada in ochi.La plecare,dupa ce a iesit femeia,a facut prin usa „cauta-ti marea dragoste in alta parte,aici nu-i loc",dupa care s-a intors spre tata si a mormait un „pff, vaduva neagra". Bine-nteles ca tata n-a bagat-o in seama, e invatat cu ea, si oricum intrase in coliva aia, e disperat dupa asa ceva, odata mi-a zis sa intru pe net sa-i gasesc reteta si si-a facut el singur o coliva mare.Bine,prima data i-a cerut lui sor-mea, dar asta i-a trimis mesaj cu „vezi poate dai foc la casa, ca nu stii nimic sa faci!".In fine.Deci e greu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Demidol):

Din pacate nu pot sa iti raspund, mama e un subiect tabu, aici pe site.Probabil ca am sa mai scriu, ca intrebari am multe si o sa intelegi cum sta treaba.Mersi ca te-ai distrat, am sa iti dau o funda pentru asta.

| Demidol a răspuns (pentru anonim_4396):

Am inteles. Toate cele bune!