| anonim_4396 a întrebat:

Un om singur poate sa adopte un copil legal din Romania!? Vreau lamuriri!

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, daca indeplinesti conditiile prevazute de legea nr.273/2004, privind regimul juridic al adoptiei.

| romeo78 a răspuns:

Nu, căci prioritate au familiile fără copil, cu locuință personală, loc de muncă stabil!

| sofisis a răspuns:

Da, poate. Trebuie sa indeplineasca toate conditiile impuse de lege.

| RoCkKiD a răspuns:

Daca nu esti casatorit, greu spre imposibil. Procedurile de adoptie sunt facute in asa fel incat pierzi "puncte" pentru diferite chestii. Gen daca nu ai locuinta cam sari din schema, nu esti casatorit cam la fel.

| anonim_4396 explică (pentru RoCkKiD):

Daca am locuinta si loc de munca nu se poate!?

| CiupercuțulCrăcănat a răspuns:

Si daca vrei lamuriri de ce nu te duci sa citesti legea si ceri amanunte pe TPU? Nu ar fi mai usor sa te informezi direct in ceea ce priveste conditiile? Vad ca mai esti si agresiv cu unii colegi...

| Issabelle6789 a răspuns:

Plus ca daca ai avut si o boala psihica cred ca sansele sunt 0%

| anonim_4396 explică (pentru Issabelle6789):

Pot adopta un copil fiind singur sa dau nu!?