| anonim_4396 a întrebat:

Unora poate vi se pare ca e o intrebare lipsita de sens, aberanta; altora s-ar putea sa va para o intrebare OK. Tot ce voi scrie mai jos mi se intampla 100%, de accea am nevoie de ajutorul vostru, mai cu seama de ajutorul celor experimentati in asemenea probleme, daca le pot numi, sociale.

In povida faptului ca am trecut de "pragul" majoratului, se pare ca mintea si subconstientul meu sufera unele modificari. Poate este de vina doar varsta, insa demult ma confrunt cu aceasta si nu stiu cum as putea depasi pragul. De exemplu, am o relatie foarte frumoasa asa cum oricine si-ar dori sa o aiba, o relatie sincera bazata pe iubire si devotament absolut. Dar inaintea de asta am suferit cateva deceptii destul de grave si care pot spune ca inca ma mai "chinuie". Poate din cauza acestui trecut tumultuos nu mai sunt stapana pe propriile sentimente, simt o teama( nu de a fi parasita), o teama pe care nu o pot explica in cuvinte. Imi este greu sa ma las in voia sentimentelor, asa cum oricine ar trebui sa o faca atunci cand universul sau este "plin" de persoana pe care o iubeste. Intampin dificultati in constientizarea purii realitati. Am impresia ca nici nu mai stiu ce se intampla si de accea sunt grabita sa iau unele decizii pe care s-ar putea sa le regret mai tarziu. Sunt o persoana rationala, nu una care gandeste mai mult cu inima.

Pe scurt, aceasta este povestea mea. Va multumesc pentru ca ati avut rabdare si astept parerile voastre.

Răspuns Câştigător
| gigiro a răspuns:

Cunoasterea de sine,incepe cu deschiderea usii "spre interior "! Angoasele, starile de nesiguranta, atacurile de tot felul.sunt date de modificari psihice. Asadar, consulta un specialist, daca tu nu stii sau nu poti sa scapi de trecut sau nu stii sa deschizi usa!

7 răspunsuri:
| emy a răspuns:

Stiu eu? Cred ca o rugaciune si niste sedinte de psihoterapie(fara nici o jena) ar face minuni.Am toate motivele sa cred asta. Daca nu-ti permiti sa mergi la psiholog, atunci intra pe sfatulmedicului.ro,si acolo poti sa vorbesti cu un psiholog, gratuit, cred.Eu,cu ceva timp in urma, am vorbit cu un psiholog pe acest site, si a fost gratuit.Incearca,caci incercarea,moarte n-are!
Sincer,iti doresc multa, multa, multa bafta!

| annakarenina a răspuns:

Uite id-ul meu : nestor_aav, te ajut mai simplu asa.

| GenetiX a răspuns:

De ce ti-e frica nu scapi. S-ar putea sa consideri raspunsul meu rautacios sau s-ar putea sa intelegi ca ceea ce urmeaza sa ti se intample oricum se va intampla. Dar pana atunci poti traii momentele specifice in viata.

| Cătălina a răspuns:

@Teodora, problema mea numai este trecutul, iar el a trecut peste acesta demult.

| Teodora_6780 a răspuns:

Poavestea ta extrem de asemanatoare cu a mea dar am trecut de preagul asta.O relatia ca a mea asa cum ai spus ca ai sh u si.ar dorii multe fete.Gandeste.te ca ai langa tine un baiat extraordinar si prieteni buni pe care ii poti pierde din cauza faptului ca nu poti sa fii stapana pe tine.
Apoi daca il iubesti cu adevarat pe baiatul cu care esti ar fi trebuit ca trecutul sa nu mai conteze. Daca nu te simti bine ia o pauza in relatie si rezolvati probleme din exterior, vezi cum e fara el si vei stii cu sg ce vrei sa faci mai departe.bafta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O iubire destul de puternica sterge cu buretele tot trecutul.

| Alexu192 a răspuns:

Draga Monica.
Nu stiu daca am inteles bine (aici trebuie sa'mi spui tu),ai o relatie in care totul decurge ok, dar inca esti napadita de trairi/sentimente/evenimente din trecutul tau?
Te intreb pentru ca si mie mi'se intampla acelasi lucru, sa ai o relatie in care totul sa mearga "ca pe roate" si sa ai unele momente in care sa-ti aduci aminte de cum a fost cu "ea/el"...sa compari fara sa vrei ce a fost cu ceea ce ti'se intampla acum,si chiar daca situatia actuala e ok si totu' e frumos, sa ti'se para ca ce a fost, a fost ceva mai bun.