| KittyErza a întrebat:

.. Cățelușa mea a fătat 6 pui dintre care unul a murit, dar a murit si mama lor. Ea s-a involnavit, a avut hemoragie interna, iar boala s-a transmis si la pui înainte ca ea sa moara. Puii au acum o luna si le dam sa bea un lapte special si au început sa se vindece, cu excepția unuia.Acesta a slăbit foarte mult si nu se mai poate mișca aproape deloc. Nu poate sa se ridice si nu își poate tine capul si uneori se mai întinde. Astăzi l-am luat in camera mea deoarece ceilalți cățeluși stăteau pe el si l-am pus in pat pe o păturica si l-am învelit si ii dau lapte cu biberonul. La noapte o sa il pun intr-o cutiuța si o sa ma trezesc de câteva ori sa văd ce face si sa ii dau sa mănânce. Am uitat sa mentionez ca părinții sunt de talie medie, iar cățeii sunt corcituri si sunt toți învățați in casa deoarece stau la bloc. Cățelul bolnav uneori "plânge" si are scaunul amestecat cu sânge. Chiar vreau sa il ajut, nu vreau sa moara, va rog, dacă aveți vreo sugestie, cum as putea sa il ajut, spuneți-mi.
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Izolează-l de cei sănătoși, căci poate fi ceva viral/contagios și îți vor muri toți, dacă îi lași împreună. Până se însănătoșește (Doamne ajută!) ține-l separat, în altă cameră. Dacă ai atins pe cel bolnav, nu atinge pe cei sănătoși, decât după ce te speli pe mâini cu săpun. Du-l la veterinar, să-i dea niște injecții (antibiotice + vitamine), să-l țină sub tratament. Chiar are nevoie și de tratament, și de zile. Bietul cățel! sad

5 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Ai putea să îl ajuţi, aşa cum ar face şi părinţii tăi, dacă ai fi bolnav(ă), ducându-l la doctor (la veterinar mai exact).

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Ce face cățelul?

| alexandru0995 a răspuns:

Da,dul cat mai repede la un veterinar si o sa ii faca o reteta si scapa cu siguranta daca nu este atat de grav

| EstiSiSuntExemplu a răspuns:

Nu e nevoie să-l ajuți tu, îl poți duce de preferat la un veterinar urgent.Eo va știi cum trebuie tratat.

| Anonim23042014 a răspuns:

Mergi la veterinar, el stie ce sa facă.