| anonim_4396 a întrebat:

Va rog cat mai multe raspunsuri la intrebarea asta! Vreau sa plec in Romania dar tatal meu nu vrea sa ma lase ca el este aici de 2 ani mama mea de 3 si cand erau amandoi aici eu eram singur acasa iar in vacanta de vara ieseam cu prietenii(12 ani am) si stateam pana e la 22:00 (maxim). Si el adminte ca eu stateam pana la 2 noaptea si zice ca a auzit multe de mine de la niste mosi de pe acolo dar nu faceam nimica ma jucam cu mingea ca orice copil leo dadeam pe garaj din greseala ma duceam sa o iau si asta e tot dar ei cine stie ce minciuni au spus.Si ma face prost in continuuu zice ca n-am pus mana sa citesc o carte in viata mea dar el habar nare cate articole pe net, carti am citit eu mai ales astronomia ma pasioneaza foarte mult.Eu sunt in anglia acum de 1 an.In 7 luni vorbeam engleza perfect si orice scrisoare care ii veanea eu traduceam orice chestie de la servici de la medic o completam eu si toate cele.La scoala am fot premiant media anuala 9, 83 anul trecut si nici nu ieseam din casa sa invat pentru teze la care am obtinut 10 la ambele pe semestrul unu cat si pe semestrul doi.Deci cred ca se observa ca nu am greseli de exprimare si de scriere cu toate ca sunt aici de ceva vreme.Si spune ca sunt vagabont (eu dabia ies din casa) si daca ma duc in Romania o sa stau pana pe la 3-4 noaptea pe afara.Si cu procura sa ma trimita singur spune ca de la ambasada dureaza 4 luni sa obtii asa ceva cea ce eu cred ca este imposibil.Va rog frumos ajutati-ma explicati-mi ce trebuie sa-i fac sa vorbesc cu el ce sa-i zic.Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Georgiana2905 a răspuns:

Situatia ta este mai complicata. Cel putin daca o privesti dintr-o anumita latura. Fi atent aici. Oarecum m-am aflat si eu candva in aceiasi situatie si zic asta pentru ca si ai mei sunt plecat, eu doar in vacante ii vizitez. Oricum as fi fost lumea vorbeste din invidie dar sa stii ca in ochii mamei si ai tatalui tau mereu vei undeva sus. Chiar daca te judeca sau daca iti vorbesc pe un ton mai inalt sa ti minte un lucru : ei te iubesc. Fi mandru ca ai niste parinti care se preocupa de starea copilului chiar daca este intr-un ritm mai :alert :sa zic asa.
Din cate spui tu esti un baiat foarte istet si bravo tie. Tot timpul, tot ce vei acumula cu timpul iti va folosi intr-o zi. DE asta sa fi sigur! Deci fruntea sus ca nu s-a terminat programul de vizite catre Romania. Incearca sa vb cu tatal tau putin diferit explicand poate mai bine problemuta ta si poate poate...

2 răspunsuri:
| claudiea79 a răspuns:

Vrei sa vii in rominia in vacante? pai ar fi bine sa vii macar in vacanta de vara sau de iarna. tatal tau este sever cu tine. nu te apreciaza si nici nu te incurajeaza. dar mama ta ce zice? tie nu iti place anglia? toti cred ca este usor sa stai in strainatate. dar nu este. rominii stau scali pe la italienii le ingrijesc copii; le fac curatenie in case; le spala vase; si nici carte de munca nu le fac si spanioli sint la fel si ungurii sint puturosi si ii pun pe rominii sa munceasca si la 40 de ani se trezesc ca au 3 ani in cartea de munca

| Alexandra_7361 a răspuns:

Dar te-ai gandit ca poate vrea sa te tina acolo tocmai pentru ca tine la tine? Poate ca acum inca nu iti dai seama sau nu te-ai gandit vreodata la asta, dar e mult mai bine in strainatate. Toti cei din Romania care au medii mari si posibilitatea de a pleca, fac liceul, facultatea sau pe ambele in strainatate. Tu daca ai ramane acolo de acum ti-ar i mai usor sa intri la un liceu bun si apoi la o facultate. Gandeste-te si din acest punct de vedere... e viitorul tau. Si chiar nu inteleg de ce vrei sa te intorci (eu as pleca si maine dimineata daca ar fi posibil; mai ales daca destinatia ar fi Anglia). Daca e vorba de dorul de tara/rude/prieteni. ei bine, e adevarat ca e greu la inceput, dar te obisnuiesti.
Daca e din alt motiv, atunci nu ma bag, e decizia ta. Incearca sa-i explici tatalui tau de ce chiar e nevoie sa te intorci si poate va intelege. Totusi eu cred ca el spune doar asa, ca sa aiba motiv sa te tina acolo. Daca esti asa istet, eu cred ca are incredere in tine ca nu faci prostii pe acasa. Si in legatura cu mosii aia...nu-i lua in seama, asa sunt toti (probabil lipsa de ocupatie straight face ) Numai prostii spun...Acum cativa ani eram cu verisoara mea la bunici si ne'am urcat pe o masa ca sa adunam corcoduse din pomul de langa casa si un mos i-a zis bunicii mele ca noi ne-am urcat pe casa si ne-am dat ca pe topogan pe acoperis; si ea a crezut, normal, fara sa se gandeasca macar ca nu aveam cum sa ne urcam tocmai acolo si ca daca ne-am fi dat "ca pe topogan" erau slabe sanse sa mai fim acum pe lumea asta straight face