| jupiter530 a întrebat:

Salutare lume am si eu nevoie de un sfat.De cand am inceput liceul (~2 luni) ma tot cert cu parintii.Eu in fiecare weekend ies cu prietenii afara si in timpul saptamanii ajung acasa pe la 21-22(eu scap de la liceu la 19:30).Ei zic ca numai stau pe acasa si ca numai invat nimic, chiar daca am note bune.Problema e ca vara trecuta ma certam cu ei ca stateam prea mult in casa si ca nu ieseam afara.Si acum ca stau pe afara tipa la mine ca numai vin acasa :l... Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| Uir_Aearphen_1984 a răspuns:

Este clar ca ar trebui sa aveti o discutie civilizata, in care sa le asculti punctul lor de vedere si apoi sa ti-l expui pe al tau. Intre voie este o lipsa de comunicare, si chiar daca este ghidata de un paradox (ba stai prea mult in casa, ba iesi prea mult) este clar ca undeva, atat la tine, cat si la ai tai, exista o nemultumire. Cheia spre rezolvarea problemelor, este comunicare. Da-le de inteles ca ai nevoie de mai multa independenta, ca iti asumi responsabilitatea programului scolar, ca ai o parere proprie si ca faptul ca exista scandal nu va face decat sa te inchida. Succes.

2 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| AlejandroXD a răspuns:

Poarta o conversatie si spune-le ca esti deja mare sa iti zica ei pana la cat sa stai pe afara