| AlexOrlando23 a întrebat:

Salut TPU! Am o problemă.Nu am cu cine sa ies afară vara.Eu mereu am fost mai retras și nu mi am făcut prea mulți prieteni(am doar 4). Mereu când îi chem afară spun ca n au chef,au treabă, nu se simt bine.Si nu vreau sa mi spuneți sa ies singur pe afara ca e aiurea, cel puțin pentru mine.Una e când ieși singur și te plictisești rau iar alta e când ieșim mai mulți.Sa nu credeți ca i chem afară non stop de dimineață pana seara.La vara merg la munca de dimineață 6 ore si după ieșeam pe afara.Si ei o sa lucreze si o sa aiba același program.Ce sa fac? Cum sa îmi fac prieteni în alte zone? Cum sa ma bag în seama cu ei?
Am uitat sa menționez ca am 15 ani, fac 16 în august.

3 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Eu consider ca nici nu e nevoie sa ai mai mult de 4 prieteni. Daca te referi la iesit asa pur si simplu si stat in cartier, poate ei se plictisesc si nu au chef de asta, ci de iesit in oras.Propune un film sau sa mergeti intr-un local, unde sunt si fete dragute sau unde intalniti oameni.Sau propune o activitate sportiva, ceva mai stimulant si interesant.Va puteti si juca impreuna pe diverse platforme de gaming, sau poti incerca tu sa iti faci prieteni noi acolo, si sa gasesti chiar din orasul tau.

| Lioana a răspuns:

E greu de gasit prieteni pe masura pentru majoritatea oamenilor. Din pacate nu exista o reteta pentru gasit prieteni. Pur si simplu incerci pana gasesti.

| sammie a răspuns:

Uite o chestie: mai bine să ai 2 prietenii dar adevărați, decât 100 dar falși.winking
Eu nu vreau să spun că prietenii ăia ai tăi dau dovadă de prieteni '' buni '' pentru că dacă găsesc scuze în continuu asta înseamnă că nu sunt. Dar ți-am răspuns la chestia când ai zis că ai numai 4 prieteni.