| bernaaaaa a întrebat:

Va rog din suflet ajutati-ma... dau fundita celui care ideea a mers.Deci,Eu vreau sa merg in excursie in weekend si mama a zis ca ma lasa doar daca invat, maine am ora de chimie, si la chimie nu ne asculta niciodata, dar mama tot vrea sa invat, nu pentru note buna ci ca sa stiu, ma rog, si eu nu pot invata deoarece am 3 pagini de invatat si pur si simplu nu pot, ajutati-ma, spuneti-mi si mie o minciuna eventual care sa ma scoate din aceasta chestie, sau poate o metoda de a invata foaaaareteee repede 3 pagini, help me pleasee! DAU fundita CELUI CARE A REUSIT SA MA SCOATE DIN INCURCATURA ASTA!

Răspuns Câştigător
| Alina0491 a răspuns:

Gandeste`te ca nu inveti. Citeste cu atentie cele 3 pagini de 3 ori si dupa ce ai citit incerca sa scrii pe o foaie cu ce ai ramas. gandeste`te ca citesc o carte la roamana si trebuie sa povestesti ceea ce ai citit. Nu invata niciodata cuvintele scrise in caiet/crte. Citeste si reprodu cu cuvintele tale. asa iti av fi mult mai usor de fiecare data cand vrei sa invati ( sau mai bine cand trebuie ca daca e cand vrem noi, e niciodata laughing ). citeste cu atentie, asta e ft important. Bafta si distractie placuta in excursie happy

10 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

Tu nu inveti pagini, ci notiuni! Acestea sunt de fapt cateva randuri! Fiecare lectie, oricat de mare ar fi, se poate schematiza.

| Derye a răspuns:

Eu zic ca maica'ta e tampita.

Ajut'o sa realizeze ca tu chiar daca le inveti acu', peste 3 zile nu o sa mai stii absolut nimic, si e timp pierdut.
Toceala e doar toceala, stii la un test...si atat.

| CarmenR a răspuns:

3 pagini ti se par mult?

| UnZambetTeRog a răspuns:

Eu zic sa citesti de foarte multe ori. si atunci reti instantaneu.
Iar pentru mama ta fa doar ce zice daca vrei sa mergi.
Crede-ma eu urasc chimia. Dar daca vreau ceva fac oricewinking
Succes

| DidiChanx3 a răspuns:

Culmea si eu am maine tot chimie si nici pe noi nu ne asculta in veci oricum a patit un prieten asta ll-a tot pus maicasa sa invete ca sigur ii asculta si asa o si foast dar faza e ca profa nu ii asculta in veci si sa inveti simplu inveti doar ce ii ma-i important si gata succes si funda?winking

| Domyno a răspuns:

3 pagini?!? Deci sper sa glumesti laughing Inseamna ca "romanele" (caiete)mele de chimie sunt imposibile! Banaaall! Inseamna ca tu nu prea le ai cu invatatul! Sincer nu prea meriti excursia asta la cum te-ai prezentat acum...

| diana_3226 a răspuns:

Explicai ca ai o alta materie unde trebuie sa inveti(alegi una unde ai putin)si ca inveti altadata la chimie. poate va intelegebig grin
sper ca te-am ajutat

| Oana_5036 a răspuns:

Invata! Cat puneai aceasta intrebare invatai cateva randuri!
Concentreaza-ta si citeste de catva oriSper sa mearga

| Ciresikaaa a răspuns:

Daca nu te asculta spune-i ca ai invatatlaughing

| Emi_3041 a răspuns:

In primul rand, 3 pagini nu se pot invata foaaaarteee repde.Inveti numai citind textul de mai multe ori. Daca nici asa nu reusesti, fa un rezumat, sau cum ti se pare tie mai usor, iar asta ar trebui sa o faci cand esti odihnit/a, nu dupa ce ai stat 5 ore in fata calculatorului.

Inca ceva:
Corect este "sa ma scoata" big grin
Cred ca si mama are dreptate pe undeva...