| anonim_4396 a întrebat:

Hey! Am o problema si sper sa ma ajutati.

Decii sunt a 8' a si..sa zicem ca sunt una din cei mai buni elevi la invatatura (am peste 9.50 media). Toti ma cred tocilara, dar nu stiu ca nu sunt, adica sunt unele in clasa care chiar sunt tocilare si tocesc, dar eu de fapt sunt lenesa, doar mama ma pune sa invat si nu prea invat foarte mult...adica invat o jumatatate de ora o ora maxim pe zi, dar sunt un fel de vanatoare de note. In clasele mici eram foarte retrasa, nu vorbeam cu nimeni, dar din a 5 -a am inceput sa vorbesc cu toata lumea si chiar..de ce nu?! Sa ma dau si in spectacol, adica sa fiu in centrul atnetiei. Vreau sa le arat tuturor ca nu sunt tocilara, si ma simt ciudat cand vad fete mai "rele", care chiulesc, si parca as vrea si eu, dar totusi, ma gandesc ca scoala e scoala.Bine ca nu mi se zice in continuu la scoala "Tocilaroo", dar parca mi se dau asa...mai dureros cum ar fi, daca iau o nota mare ma intreaba cineva : " Cat ai luat?", iar daca eu zic 8 sau 9 ei zic " nici nu era de mirare:Adica eu pun totul la suflet si mai e ceva: Poate sunt crezuta asa ca port si ochelari, iar acest lucru mi se pare si un defect ca se zicea ca persoanele cu ochelari sunt tocilare, dar, daca as vedea fara ei, chiar nu as purta, ca ii urasc! As face orice sa fiu vazuta altfel, ca pe o fata de gasca, nu ca pe o tocilara care sta toata ziua cu nasul in carte, deoarece nu este adevarat! Nu stiu daca o sa ma inteleaga cineva vreodata si daca ma pueeti ajuta.

Help me pleasee.

4 răspunsuri:
| Gstefan a răspuns:

Nu ar trebui sa pui la suflet ceea ce zic alti despre tine. Si nu te luat dupa ferele care chiulesc, nu cred ca 7 ore la scoala pe zi este capat de lume. Nu o lua pe un drum care nu te va duce nicaieri, doar ca sa le demonstrezi altora ca esti de gasca.

| beastboy84 a răspuns:

As vrea eu a am notele taletonguetonguetongue laughing)))))))))ca pe mine ma doare in *** de ce spune lumea

| LovelyGirl4ever2 a răspuns:

Hey! Ai putea sa porti lentile de contact in loc de ochelari.Dar inainte de asta consulta un medic specializat.Si ia-ti lentile de calitate,ca daca iti iei deale ieftine iti distrugi si mai rau ochii.

Lentilele le poti lua colorate(albastru,verde move etc.)sau incolore si vei avea aceeasi culoare la ochi si nici nu se va observa ca porti.Dar, la inceput o sa te deranjeze la ochi (si se poate nici sa nu te poti obisnui cu ele, dar asta depinde de la persoana la persoana.)
A si vezi ca la inceput poti face conjunctivita.

Ps:E in regula si cu ochelari, macar aia nu au efecte negative(decat daca iti da unu' o minege in cap si iti intra un ciob in ochi-hai ca nu vreau sa te sperii).

Aaa si ignorale pe alea, ar vrea si ele sa fie "tocilare". Stii cum zice proverbul:"Vulpea care n-ajunge la struguri zice ca sunt acrii".

| Andreea1998xd a răspuns:

Nimeni nu poate schimba parerea oamenilor.Te-au caracterizat ca pe o tocilara, nu-i nimic. Intreaba-i daca stiu sau au cautat in dictionar ce inseamna tocilar. laughing) sunt sigura ca majoritatea nu stiu laughing) demonstreaza-ti tie ca nu esti asa laughingai putea sa intri in glumele lor, sa va distrati, sa iesiti pe afara, sa socializati..nu stiu, ar fi o idee pentru a nu mai fi vazuta ca o tocilara...

Mult succes! :*