| IlincaArdeleanpian a întrebat:

Buna TPU! Va rog ajutati-ma maine la 1 incep scoala si am de invatat la biologie 2 pagini. Ma ajutati va rog cum sa invat mai repede?

Răspuns Câştigător
| Dineas a răspuns:

Bună, când eram în liceu învățam pentru teste și examene cântând ca si cum ar fi fost o melodie, efectiv citești cele doua pagini cântând fie cu voce tare fie în gând. De exemplu, poate ai pățit și tu sa asculți o melodie și pur și simplu sa o fredonezi pana o înveți pe toată, exact asa ai învăța și lecțiile doar cântându-le. poate te ajuta cumva ^.^

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Inchizand toate electronicele si telefonul si iei cartea in mana, citestind fiecare paragraf pana il intelegi logic, fiindca numai asa vei reusii sa memorezi.

tu ai ajuns la 11 ani si nu ai habar cum se invata la scoala?

| Lioana a răspuns:

Citeste lectia o data si apoi incerci sa iti amintesti ce ai citit uitandu-te in carte atunci cand nu stii. Repeti asta pana nu mai e nevoie sa te uiti in carte.

| IlincaArdeleanpian explică (pentru Lioana):

Toti meritati raspuns castigator scuze!

| PedoBarbie a răspuns:

Te grăbești și nu faci nimic în afară de acest lucru.

| MihaiSpeedster a răspuns:

Caută pe google "mind mapping" dar mu acum, că e mult de citit. Acum citește lecția de câteva ori, eventual scrii ideile principale, și apoi Dumnezeu cu mila. Dar în weekend caută mind mapping, există o carte scrisă de Tony Buzan, sper să fie și în limba română, în care vezi cum să structurezi informația încât să înveți eficient.