| Bibiutza a întrebat:

Va rog foarte mult raspundeti. Buna tuturor. Ma numesc Bianca si am 13 ani. As vrea sa va spun ceva despre mine, ceva ce inca nu stiu daca e bine sau rau. Baietii deja au inceput sa ma intrebe daca nu vreau sa ne cmbinam, daca nu vreau sa fiu impreuna cu ei etc. Eu am zis nu. Motivul pentru care am zis nu este ca mie nu-mi place de acei baieti ( cum arata, cum se comporta etc. ). Dupa ce le ziceam nu baietii ziceau ca la varsta asta ar trebui sa ma distrez, sa ma combin, ca o sa am destul timp dupa liceu de relatii serioase. EU nu pot, pur si simplu nu pot. Cred ca am o intelepciune, sau cum sa zic, de un copil nu de 13 ani ci de unul mai mare ( nu zic 17 ca multi i la varsta asta inca nu sunt cu picoarele pe pamant ). Eu nu pot accepta sa ma combin cu cineva cum fac colegii, prietenii mei; din anturaj, din plictiseala, sau doar pentru ca asa le este lor felul, EU nu pot. Nu m-am sarutat pana acum, si sunt foarte sincerca cand spun ca ( poate multi o sa ma considerati fraiera) nu am avut iubit niciodata. Vreau sa ma ajutati si sa-mi spune-ti daca e bine ce fac, daca e au, daca e exagerat, daca nu etc. si ce ar trebui sa fac cum ar trebui sa fac Multumesc daca ati avut rabdare sa cititi, am scris cam mult big grin. Ceao

76 răspunsuri:
| sunset a răspuns:

E foarte bine ce faci; mai asteapta macar vreo 2 ani. O sa ai timp destul.

| Alina_2047 a răspuns:

Eu am 12 ani si sunt in aceeasi situatie.Is fete la mine in clasa. de exemplu care spun ca sunt indragostite sau chestii de genu asta.Si mie mi s-a spus 'fa-ti de cap cat mai poti' si din astea dar eu nu cred ca e bine ca de la varsta asta sa ai un 'iubit'. Ma rog restul' ai acoperit tu in postul tau de mai sus.

Concluzia : Ma bucur ca nu sunt singura care crede si simte asta;
Daca nu esti pregatita eu spun sa mai astepti putin.

| Oani a răspuns:

Pai eu am 14 ani si nu am fost cu nimeni pentru ca daca nu iubesti persoana ca care esti e cam degeaba sa fii ca el... daca iubesti ca adevarat persoana respectiva si te iubesti atunci poti sa fii ca ea.bafta!

| Dexter_8386 a răspuns:

Este foarte bine ca le-ai spus NU! Ai facut un lucru bun, rar mai gasesti in Romania copil ca tine, deoarece daca te duci prin scolile din ziua de azi o sa vezi numai tineri care fac niste lucruri care nu sunt de varsta lor. Bravo, si stai linistita, chiar daca zici acum nu pe viitor cand o sa fie timpul o sa zici si DA!winking tine-o tot asa Bafta in continuarehappy

| oO a răspuns:

Draga biencutzabatting eyelashes
Nu faci nici un rau...
Deoarece asta e ce simti tu nu trebuie sa te iei dupa nimeni... daca pe tine nu te atrage ceva la acei baieti nu vad nimic rau in asta pentru ca Dragoste cu forta nu se poate

stai linistita o sa iubesti :Xdar ai grija la primul baiat sa nu pui prea mult suflet sa nu te faca sa suferi

Fa ceea ce simti nu ce zic altii:*succes!

funditabatting eyelashes?

| A12NDRA a răspuns:

Nu mi se pare exagerat deloc, ba din contra mi se pare foarte bine, asa te poti feri de pericolele care iti vor iesi in cale mai usor.Este foarte bine ce faci ca nu te dai pe tava baietilor.Ar trebui sa invete si ei ca nu li se cuvine totul.Succes in continuare!

| jerzy a răspuns:

Buna, daca nu-ti place de acei baieti atunci e normal sa spui NU, dar daca iti place de cineva ar trebui sa incerci

| Marijuana187 a răspuns:

Eu zic ca n-are nimic daca te combini la 13 ani.*** prima mea prietena am avut-o la 10 ani!

| FunKesha a răspuns:

Buna!
Uite, vezi atunci cand un baiat te intreaba daca vrei sa iesiti si nu iti place de el e normal sa ii zici nu! E adevarat ca la varsta ta multe fete au iubit si se saruta! Dar tu nu trebuie sa fii ca ele! Poti sa te distrezi si in alt fel(cu parinti, cu prietenele), in fine, daca vrei ar trebui sa iesiti in gasca este un lucru bun pentru ca asa se incepe adolescenta, daca nu ma intelegivreau sa spun ca sa iesiti undeva fete si baieti pana ce va obisnuiti, apoi iti va fi mai usor sa iesi cu un baiat daca iti place de el, sau daca esti timida poti dubla intalnirea si te intalnesti cu el si cu alta fata dar cu lat baiat, nu! Pentru ca te inimidezi! Nimeni nu te considera fraiera lumea te considera doar ca nu esti rebela! Trebuie doar sa iti faci curaj si(daca vrei)sa va intalniti mai multi 3, 4, 5 pana te obisnuiesti apoi sa va intalnite trei 2 fete(o prietena i plus de-a ta), apoi cand o sa ieisi cu cineva o sa iti fie mai usor!
Cei mai buni care ar putea sa te ajute sunt parinti, dar daca ti-e rusine sa le spui e inregula pentru sfatul meu cred ca te-a ajutat eu asa as proceda! Sper ca ti-am fost de mare ajutor!~>

| Larisa_7991 a răspuns:

Buna, Biencuta, ma bucur ca mai exista si fete ca tine.Eu una, sincer iti zic ca asa sunt si eu, nu pot fi cu cineva din complezenta, trebuie sa fiu intr-adevar indragostita de persoana aceea si sa o cunosc destul de bine pentru a face un pasul catre o "relatie". Este foarte bine cum gandesti, odata si odata va veni baiatul perfect pentru tinehee heeAi grija, nu te lasa influentata de baieti, incearca sa fii tu mai desteapta ca ei, cum stii au la vrajeala in ei si spun lucruri frumoase numai pentru a fi cu ei si de cele mai multe ori sunt neadevarate.

| alice_7857 a răspuns:

Exact acelasi lucru mi se intampla si mie si fac la fel ca tine. bravo colega

| CriminalMinds a răspuns:

Bună!happy
De ce să fi fraieră? Eşti un copil! Iubitul este cel cu care întreţii relaţii sexuale.La 13 ani poate că ar trebui să faci altceva, nu totul constă în săruturi, combinări, etc.
Dacă nu vrei nimic, atunci nu fă nimic în privinţa asta.Frate,de ce sunteţi aşa dornici de chestiile astea? Sunteţi nişte copii, ai destul timp de băieţi. În liceu o să ai parte de multe lucruri de genu. Dacă credeai că nu mai poţi, înseamnă că n-o să faci faţă la liceu.
Mi se pare stupid că am ajuns să-i dau unui copil de 13 ani sfaturi în legătură cu chestii de genu.
Nu eşti fraieră, eşti doar o copilă, o puştoaică. E un compliment.happy
Bye!kiss

| Teodoragnis a răspuns:

Si eu am 13 ani si nu am avut iubit sa nici nu m-am sarutat...Nu trebuie sa faci ce face toata lumea si poate mai incolo te va lua lumea ca pe o usuratica.
Eu asa vad lucrurilehappy
Sper ca te-am ajutat:*

| DuzziDi a răspuns:

Ma fata.pe bune.ai 13 ani. distreaza-te! defapt.de ce iti trebuie tie la 13 ani gagic? Si daca ai vrea sa ai unul, la 13 ani esti inca copil si trebuie sa te distrezi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca mai bine te-ai combina cu un baiat pe care il placi in totalitate si comportament si aspect la varsta ta e pacat sa nu ai un iubit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai, tu ramai la parerea ta, nimeni nu trebuie sa te comande pe tine, e viata ta, faci ce vrei.
Si eu sunt la fel, n`am avut niciodata un iubit si nici nu vreau.Pe prim plan e cariera.
Si referitor la ce au zis ei ca la varsta asta trebuie sa te distrezi si d`astea. Ce ar vrea, sa ti`o pui cu primul care iti apare in cale, sa bei, sa fumezi, sa tragi pe nas si ai terminat cu viata, nu? Lasa-i frate daca asa vor ei, lasa-i ca n`ai cu cine vorbi.
Tu ignora`i si vezi-ti de treburile tale, invata, multumeste`ti parintii.
Asculta ce iti zic eu, sa nu suferi si sa nu`ti pese daca iti zic ei vreo ceva, e probleme ta ce vrei de la viata.
Bafta`!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am 13 si pe mine mmau intrebat zeci pana acum... unul era pe a9a are 15 ani si ii dragut ma place muult si acum 2 saptamani m-a intrebat daca vreau sa fiu cu el, ii dragut imi place da parca ma opreste ceva si nu pot sa fiu cu el...scz nu te pot ajuta am acceasi problema,big hug succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai te duci sa vorbesti cu ei si sa le zici dar trebuie sa vb frumos

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bai fata laughing Daca o sa astepti pana la 25 de ani sa-ti faci un prieten (exagerez, desigur), nu o sa stii ce sa le faci. E bine sa experimentezi orice, dar fara sa le dai prea mult.
Intr'adevar, 13 ani e o varsta destul de frageda, insa primul meu prieten a fost la varsta de 14 ani si pot sa ma pronunt in legatura cu asta.
Nu e nimic gresit in a avea un prieten/iubit. Aatata timp cat nu te lasi purtata de vrajelile lor si preiei tu controlul.

Cu alte cuvinte, nu ii lasa sa te f* asa devreme.
Sa fim seriosi oameni buni, nu traim in jungla sa nu lasam copiii sa se deschida la minte

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sti eu cred ca ar fi bine sa ramai asa cum esti nu te schimba, daca un baiat te place te place asa cum esti, ok?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu iti propun ca atata vreme cat nu simti nevoia de un prieten, nici sa nu te gandesti la asta. Deci procedezi foarte bine.
Ce ar trebui sa mai faci ar fi:
- prima data sa intrebi parintii despre lucrurile astea, nu pe internet unde iti pot raspunde toti tampitii (desi vad ca oamenii au reactionat foarte bine si inteligent in cazul asta)
- sa inveti sa scrii si tu mai corect, deci sa fii mai atenta pe la scoala...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu sunt la fel nu doar tu patesti asa ceva eu tot trispe ani am

| TJohannaB a răspuns:

La varsta aceasta este bine sa fii virgina. Cred ca e bine ca le-ai spus Nu. Cred ca mai tarziu la 14 sau 15 ani. E bine ce ai facut. Crede-ma! happyhappyhappyhappyhappyhappy

| Elle a răspuns:

Daca nu poti, nu poti! Nu trebuie sa te combini cu cineva si sa nu te simti bine pentru a fi cool.Asa eram si eu.Mai asteapta 2-3 ani si o sa vezi ca atunci o sa poti...winking

| Addicted2Chocolate a răspuns:

Si eu care credeam ca sunt singura nebuna cu aceasta idee.Imi pare bine sa vad ca nu sunt singura care, la varsta de 13 ani este cu picioarele pe pamant laughing.
By the way, avand in vedere ca sunt in aceeasi situatie, sunt de acord cu tine in totalitate.
Baieti? Blaaah. Dupa 18 ani sa tot avemoh go on. Mie una sincer nu-mi pasa de ce cred ei sau chiar si fetele din clasa de la mine.Nu trebuie sa facem ceva ceea ce nu ne convine numai ca sa fim "la moda" yawn.

| Cetateanulturmentat a răspuns:

Ai procedat foarte corect, si vroiam sa iti dau metoda de a le baga mintiile in cap si colegelor tale.Arata-le ca nu depunzi de nimeni cand vrei sa faci ceva, ca o libertate mult mai extinsa fara prieten, si dovedeste-le ca de fapt tu esti cea fericita in situatia asta, nu ele.
Sper ca te-am ajutat.

| Maiiiiia a răspuns:

Nui nimic important daca nai avut iubit pana la varsta asta dar cred totusi ca la unu ii poti zice asa: Ex: Eu caut pe cineva care sa ma inteleaga sa ma iubeasca sa ma pretuiasca eu de exemplu la 11 ani m-am combinat prima data si acum am 13 si nu m-am despartit de el am 3 ani impreuna cu el i-am zis chiar ce ti-am zis si tie mai sus si serios ca i-am zis la mama el vine pe la mine pe acasa mananca iesim in oras

| AleXandrUavfc a răspuns:

Normal este cum iti place tie, si cum te simti tu mai bine(sa fii cu baieti sau sa nu)daca nu iti place nu e nimic. Trebuie sa ne gandim ca avem DOAR O VIATA! Cum iti place tie, asa sa faci. Dupa cum am zis mai sus. De aceea este viata sa ne fie si bine... nu numai rau.

| Seiran a răspuns:

Esti foarte normala.Multe fete devin pitzipoance de la 12-13 ani din cauza ca se combina ca niste disperate(chiar sunt disperate) cu oricare baiat ce le iese in cale :-&. Nici eu nu am avut un prieten pana la 14 ani, iar atunci l-am avut pentru ca pur si simplu am simtit ca suntem suflete pereche.Santem in al cincilea an de relatiewinking

| Alpha13 a răspuns:

Hmm, asta depinde de tine. Faza cu prietenul, iti spun ca poate ar trebui sa ai unul doar sa vezi cum e pentru ca uneori vei avea situatii neplacute din cauza. Poti experimenta doar pentru a sti daca vei mai avea sau nu si apropo, nu mai folosi expresie "nu pot" doar "nu vreau"(asa cred eu, fiecare poate orice si te va ajuta acest lucrutongue)