| andrutik a întrebat:

Va rog frumos sa imi spuneti ce acte de divort imi trebuie si cat m-ar costa?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Strict pentru divort nu iti trebuie decat certificatul de casatorie si sa introduci cererea de divort. Daca prin cererea de divort ceri si impartirea bunurilor comune, atunci iti vor trebui si acte prin care sa dovedesti ca au fost obtinute pe durata casatoriei - extras CF si contract de vanzare-cumparare, contract de donatie, dupa caz, pentru imobile si facturi, chitante etc pentru bunurile mobile.
Taxa de timbru este in functie de motivele de divort, respectiv de 39 lei pentru motivele prevazute la art. 38 alin. 1 si 2 din Codul Familiei si de 8 lei pentru motivul de la alin. 3, la care se adauga timbru judiciar de 0, 30 lei.
Pentru impartirea de bunuri, daca nu se face pe cale amiabila, taxa se calculeaza la valoarea acestora.
Daca vrei un avocat te va costa si acesta, in functie de complexitatea cazului si faima avocatului, in limite destul de mari, asa ca nu-ti pot indica o suma exacta.

| Daria a răspuns:

In primul rand se cer motivele care au dus la cerea de divort, apoi certificatul de casatorie(in original), copii de pe certificatele de nastere ale copiilor minori din casatorie, timbre judiciare, dovezi privind veniturile sotilor,
documente de proprietate ale imobilelor detinute si
alte documente privind bunurile detinute in comun.

| zacrazy a răspuns:

- certificat de casatorie (original)
- cerere de divort
- lista bunurilor comune
- acte proprietati comune (original)
- taxe de timbu si judiciare

Cel mai bine te poate sfatui un avocat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Certificat de casatorie(original+copie), certificat de natere(original+copie) celui care introduce actiunea de divort, certificat de nastere minor(original+copie)daca exista copii, adeverinta de salar. taxa costa in jur de 100 ron. dar daca iti angajezi avocat te costa cam mult. dar pentru linistea ta, preferi sa dai.asta e.bafta